kimada  Dołączył: 06 Mar 2022
[K-x] KX nie chce współracować z analogowym zoomem
Witam serdecznie jako nowy użytkownik i świeży posiadacz Pentaxa K-x. Dokupiłem do niego obiektyw, pełny manual, żadnych styków marki Prinzflex 80-200, 1:4,5-5,6. Obiektyw pięknie zbliża i ostrzy, ale aparat głupieje i po naciśnięciu migawki, czy to w ustawieniach skrzynki na manual, czy też auto, otwiera migawkę za każdym razem na kilka sekund, jak przy zdjęciach nocnych w trybie B i po jej zamknięciu nie zapisuje żadnego obrazu. Nie wiem, czy też ja coś źle ustawiam, czy ten obiektyw nie nadaje się do tego korpusu. Nie mam takich problemów z Heliosem 50 od Zenita. Z instrukcji niewiele wyczytałem, więc pewnie macie taką wiedzę i doświadczenie z tą marką, że cokolwiek mnie nauczycie. Pozdrawiam
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zobacz czy aparat domyka przysłonę w obiektywie. Rozumiem, że używanie pierścienia przysłony masz dozwolone w korpusie. Fotki możesz tylko robić w ustawieniu "M" korpusu i z zastosowaniem "zielonego przycisku".
 
kimada  Dołączył: 06 Mar 2022
Witam. Napiszę tak, bo jeszcze jestem zielony. Jeżeli chodzi o domykanie przysłony, to po zakręceniu obiektywu, kiedy patrzę przez wizjer i zmniejszam bądź zwiększam przysłonę, to normalnie obraz się ściemnia i odpowiednio rozjaśnia. Mam teraz ustawiony korpus na MF i pokrętło na M, ale nie wiem jak z tym zielonym przyciskiem, po jego wciśnięciu miga mi czas migawki i czułość i to mogę zmienić ale w miejscu F--- nic nie mogę zmienić, nie wiem czym uaktywnić to pole.Dobra, w ustawieniach puszki zmieniłem opcję na dozwoloną w pkt.22 menu, czyli na użycie pierścienia przysłony, ale niestety dalej sytuacja bez zmian.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Obiektyw jest bez styków więc aparat nie ma pojęcia co jest na nim nastawione, dlatego jest migające F___. Można robić w trybie Av, wtedy aparat do nastawionej przysłony i czułości ISO dobiera tak, aby zdjęcie było prawidłowo naświetlone. Można też wybrać tryb M, ustawić jakieś ISO, nastawić przysłonę jaka jest nam potrzebna po czym nacisnąć zielony przycisk. Wtedy aparat przymyka przysłonę do nastawionej, robi pomiar i zapamiętuje. Następnie robimy zdjęcie z tymi zapamiętanymi parametrami i powinno być poprawnie naświetlone.
Aby to działało w menu, w bodaj ostatniej zakładce, musi być ustawione użycie obiektywów z pierścieniem przysłony na dozwolone.

Było to opisane na forum z 700 razy, głównie w wątku "Lustrzanka cyfrowa i obiektyw bez styków", w tym przeze mnie z 70, zatem powinno być to nie w dziale "Problemy ze sprzętem", lecz w dziale "Problemy z użytkownikiem". Niestety takiego działu nie ma. :evilsmile:
 
kimada  Dołączył: 06 Mar 2022
Dziękuję.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach