duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
Pierścienie pośrednie
Witajcie, jakiś czas temu kupiłem sobie pierścienie pośrednie z popychaczem przesłony i z puszką K50 działa wszystko jak trzeba. Niedawno sprawiłem sobie K3II i tutaj zaczynają się schody, bo z tym korpusem przesłona w obiektywie ani drgnie. Ktoś ma jakiś pomysł co jest nie tak?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
A jaki to obiektyw (AF, MF) i czy sam bez pierścieni działa?
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
Zarówno MF jak i AF nie działają z pierścieniem. Przetestowałem kilka obiektywów i każdy podpięty do pierścieni z K50 działa, a z K3II nie. Gołe działają bez zarzutu na obu puszkach.
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Potwierdzam, coś jest na rzeczy. W moim przypadku na K3 pierścień pośredni powoduje chwilowe zerwanie komunikacji z obiektywem i przez moment widzę w wizjerze zadaną wartość przysłony, a chwilę potem F--. Po ruchu aparatem znowu pojawia się wartość przysłony. Na górnym wyświetlaczu jest podobnie. Raz da się zobaczyć, a raz trzeba poruszać aparatem. Pierścień pośredni to Soligor 25 mm. Obiektyw Sigma 105 mm / 2.8 DG MACRO.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Nie wiem co kto ma na rzeczy, ja używałem z K3II metalowych pierścieni z popychaczem bez styków. Na Jupiterze chodził na przysłonie manualnej, a na SMC-M50 1,4 normalnie funkcjonował popychacz. Bez styków nie ma prawa nic pokazywać na wyświetlaczu.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
duzyalf, to chodzi o AF czy przysłonę? Czyli pierścienie ze stykami?
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
rychu, Chodzi o przesłonę. Pierścienie mam bez styków, ale z popychaczem. Podczas robienia zdjęcia przesłona się nie domyka na zadaną wartość i pozostaje cały czas maksymalnie otwarta.
teta, w Twoim przypadku chyba jest problem ze stykami, skoro raz sygnał jest, a raz nie ma.
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
rychu, Rzecz w tym, że mój Soligor styki ma i raz wyświetlana jest wartość przysłony, a raz nie. duzyalf, wyraźnie napisał, że testował zarówno AF jak i MF. Ja też, chociaż ja nie robiłem zdjęć i ograniczyłem się tylko do wskazań wyświetlacza. Dodam jescze, że bez pierścienia żadnych przerwań w komunikacji nie było. A tak nawiasem mówiąc, gdyby nie było styków to też niczego dziwnego bym nie zauważył.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
duzyalf napisał/a:
Pierścienie mam bez styków

A śrubokręt jest skoro piszesz o AF ? (dziwne) Jutro postaram się sprawdzić jak to u mnie działa.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
teta, AF i sterowanie przesłoną to dwie różne rzeczy.
Skoro masz przerwy w transmisji, to szukaj jej na pierścieniach.
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Wiem, dlatego też jutro przeczyszczę styki w pierścieniu i zobaczę czy pomoże.duzyalf, A jak nie ma styków to nie ma też pozycji A. W jaki sposób ustawiasz wartość przysłony i czy w aparacie masz ustawioną funkcję sterowania przysłoną za pomocą pierścienia na obiektywie?
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
Może trochę nieściśle napisałem, ale jedynie o co mi chodzi to o brak domykania przesłony. Z AF i MF chodziło mi o typ obiektywu, ale w przypadku tych pierwszych i tak zamierzam ich używać manualnie.
Podejrzewam, że aparat nie widzi, że ma podpięty obiektyw i przez to nie przymyka przesłony. Zmiana w menu ustawienia sterowania przesłoną również nic nie zmienia (tak jak w przypadku braku założonego obiektywu) i w obu pozycjach wyzwala migawkę.
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Przeczyściłem styki po obu stronach pierścienia. Pomogło.
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
Teraz doczytałem trochę i wychodzi na to, że muszę zewrzeć styki, czyli zedrzeć lakier z pierścieni w miejscu styków z korpusu. Dam znać czy pomogło.
teta, cieszę się :-)
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
duzyalf, A czy nie masz przypadkiem ustawionego aparatu w trybie Av? W tym ustawieniu przysłona z obiektywami bez styków nie domyka się. Pierścień bez styków rozpoznany zostanie też jako taki sam obiektyw.
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
Ustawiony na tryb M.
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
No to trzeba dokopać się do żywego metalu :-( Zastanawiające jest wszakże jak to mogło działać z K50?
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
Też mnie to zastanawiało, ale zwolniłem migawkę w K50 bez obiektywu i widziałem, że mechanizm domknięcia przesłony pracuje, zatem, albo K50 nie potrzebuje informacji o podpiętym obiektywie, albo mam jakieś zwarcie na starcie...
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Jeśli mnie pamięć nie myli, w K50 i innych dwucyfrowych mechanizm przysłony jest sprzęgnięty z mechanizmem podnoszenia lustra (miałem kiedyś ten aparat i chyba kłapał lustrem przy podglądzie GO – możesz sprawdzić). W jednocyfrowych są to osobne mechanizmy, więc być może dlatego działa to inaczej.
 
radek_m  Dołączył: 21 Lis 2007
nie mógł kłapać lustrem, bo po jego podniesieniu nic byś nie widział na matówce :evilsmile:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach