Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Mirek napisał/a:
Myślę, że przy dużych powiększeniach każdy zobaczy.

Czyli najprawdopodobniej nikt poza edytującym.
Mirek napisał/a:
uryści zobaczą, ale znam ludzi, którzy poużywali Leicę Monochrom i wrócili do koloru z wywoływaniem do BW, bo nie widzieli różnicy.

W sobotę byłem na warsztatach z Filipem Springerem, który dostał dwie takie do zrobienia tematu. Narzekał na łączenie z WiFi, które mu utrudniało robotę w drodze. To w ogóle jest jakieś kuriozum ze strony "legendarnych" marek, gdy słyszysz, że np. Hasselblad dopiero teraz dorzucił w firmware podgląd histogramu na żywo.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Różnica w jakości obrazka przy wysokiej czułości jest widoczna. W postrpodukcji nie wyciągniesz tego, co na dzień dobry oferuje monochrom - ściągnąłem sobie pliki z DpReview (ISO 51.200) i już sam podgląd poszczególnych kanałów RGB pokazuje, że tam po prostu nie ma z czego wycisnąć takiej jakości, jaką oferuje aparat bez filtru Bayera. Co innego nowoczesne systemy odszumiania oparte na Ai.
Dlatego nie upatrywałbym przewagi jedynie w lepszej jakości obrazka na wysokich czułościach - Monochrom to po prostu aparat dla ludzi chcących mieć czarnobiel. Komuś wystarcza Nik Silver, a kto inny woli mieć od razu gotowy obrazek prosto z puszki, bowiem nie chce grzebać w postprodukcji.
 

DeTe  Dołączył: 14 Maj 2008
Michu napisał/a:
kto inny woli mieć od razu gotowy obrazek prosto z puszki, bowiem nie chce grzebać w postprodukcji

O, i to do mnie przemawia :-)
Właśnie z tego powodu coraz częściej myślę o Fuji :-D
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Przy wysokich ISO wyraźnie widać, przy powiększeniu 100% widać już przy średnich.
Ale nadal jestem pod wrażeniem jakości obrazów obu wersji.
Zastanawiam się tylko czy faktycznie wersja CZ-B jest potrzebna - jednak zdecydowana większość czarno-białych zdjęć jest robiona przy dobrym oświetleniu (a przynajmniej takie mam wrażenie), więc przewaga wersji CZ-B jest znikoma.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Gwiazdor napisał/a:
Zastanawiam się tylko czy faktycznie wersja CZ-B jest potrzebna

To styl życia itp, itd. :mrgreen:
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Się pojawiam.
Ciekawe ile kubków, koszulek i szmyczy mnie minęło? :)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Dwa smakowe, jedna termokurczliwa i jedna flexi 8-)
 

PUZO  Dołączył: 03 Cze 2007
Re: Dawno mnie tu nie było
Mertz napisał/a:
...a tak zajrzałem - i ku mojemu zdziwieniu - i login, i hasło - ciągle działają.

Helou! - Wam mówię :mrgreen:


Tak, to bardzo miło, że po tylu latach przerwy nie wyrzucili :-) . Takie miejsce do którego się wróci prędzej czy później.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
PUZO napisał/a:
Tak, to bardzo miło, że po tylu latach przerwy nie wyrzucili :-)

Dlaczego mieli by wyrzucić? :mrgreen: Pozdrawiam.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
A dlaczego nie? Takiego Sołtysa dla przykładu wyrzuca się średnio dwa razy w miesiącu a on i tak wraca. Taki nasz forumowy bumerang..
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
To się nazywa recycling. Bardzo na czasie. :-P
 

PUZO  Dołączył: 03 Cze 2007
plwk, Pozdrawiam serdecznie :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach