sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
  [dyskusja] Sztuczna inteligencja [ AI ] i wpływ na branże
Cytat
"Przyszłość nie będzie polegała na rywalizacji AI vs ludzie. Rywalizacja będzie toczyć się pomiędzy ludźmi, którzy nie korzystają z AI vs tymi, którzy z niej korzystają" Michał Sadowski CEO Brand24


Rok 2023 można by tak mi się zdaje nazwać początkiem nowej ery i globalnej ekspansji AI. Generatory AI osiągają niespotykany dotąd poziom fotorealistyczności. Jak grzyby po deszczu otwierają się nowe serwisy korzystające z zalet AI i co oczywiste będą miały wpływ na całą branżę foto.

Czy fotografowie będą jeszcze potrzebni? Czy aparaty będą jeszcze potrzebne?

Przykład serwis HeadshotPro, który "obiecuje wygenerowanie profesjonalnie wyglądających fotografii typu headshot na podstawie zdjęć zrobionych smartfonem". Co prawda efekty jeszcze nie są w tym momencie doskonałe, ale zapewne to kwestia czasu. https://www.fotopolis.pl/...ow-portretowych

Fotorealistyczność Midjourney w nowej wersji v5 poraża? przeraża? zachwyca? https://android.com.pl/tech/577352-midjourney-v5-kontra-v4-roznice/

IMHO na pewno jak nic innego w ostatnim czasie wywróci do góry nogami całą branżę, wielu fotografów zniknie, a sprzedaż aparatów jeszcze zmaleje, ale wbrew pozorom i chyba ktoś gdzieś to tutaj na forum również napisał (a może gdzieś w jakimś innym miejscu), że "w cenie" będą "prawdziwe" zdjęcia i "prawdziwi" fotografowie tak jak różnej maści produkty "handmade" (o ile oczywiście powstaną również jakieś mechanizmy, które pozwolą to odróżnić i w jakiś sposób regulujące branżę)

I tak jak zacytowałem na początku Michała Sadowskiego: "Rywalizacja będzie toczyć się pomiędzy ludźmi, którzy nie korzystają z AI vs tymi, którzy z niej korzystają"

Sam w ostatnim czasie korzystam z kilku narzędzi, które wspomagają moją pracę - nie są to generatory zdjęć, ale np. nowe narzędzia AI wbudowane w Lightrooma, które bardzo precyzyjnie wykrywają i zaznaczają maski, np. na oczach, twarzy, włosach, całej postaci, niebie - to faktycznie bardzo ułatwia i przyspiesza precyzyjną korektę wybranych obszarów zdjęcia.

Chciałbym, żeby był to nie tylko wątek dyskusyjny, ale również taki, w którym pojawiałyby się nowinki z tej branży, nowe możliwości zastosowania itd. [ a może w związku z nieuniknioną ekspansją narzędzi AI i czymś co raczej nie będzie chwilową modą warto założyć nowy dział i tam rozdzielić wątki na "ogólna dyskusja", "nowinki", "narzędzia" ale może również "twórcy" itd. itp. - jak sądzicie? ]

Otwieram dyskusję i słucham Państwa!
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Dla mnie bomba. Akurat w moim środowisku pracy to trzęsienie ziemi i myślę, że AI spokojnie zabierze mi pracę, ale nie ma nad czym rozpaczać - to po prostu naturalna kolej rzeczy. Zastanawiam się kiedy padną Stocki, a ślubna sesja zdjęciowa w Paryżu ograniczy się jedynie do kilku kliknięć. Idzie nowe i to jest jak dla mnie nieprawdopodobnie ekscytujące. Żyjemy w nieprawdopodobnie ciekawych czasach!
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Cytat
"Przyszłość nie będzie polegała na rywalizacji AI vs ludzie. Rywalizacja będzie toczyć się pomiędzy ludźmi, którzy nie korzystają z AI vs tymi, którzy z niej korzystają" Michał Sadowski CEO Brand24
Co myśli CEO mówiąc rywalizacja? Z jakiego kontekstu ten cytat? Rywalizacja. Fajne słowo, mięsiste, mocne, ekscytująco-mobilizujące i zmuszające do stanięcia po słusznej stronie... Osobiście myślę, że korzystać będziemy wszyscy a skończy się na bardziej przyziemnym podziale albo jakimś statystycznym rozkładzie.
sołtys napisał/a:
a może w związku z nieuniknioną ekspansją narzędzi AI i czymś co raczej nie będzie chwilową modą warto założyć nowy dział i tam rozdzielić wątki (...)
O właśnie, nie będzie to chwilowa moda. Pomysł z działem bardzo ciekawy! Podoba mi się!
bakulik napisał/a:
przyłącza do zabawy
Zabawa powiadasz? Chyba jednak coś więcej ;-)

p.s. Sorki, musiałem...
Michu napisał/a:
Żyjemy w nieprawdopodobnie ciekawych czasach!
Jest takie chińskie przekleństwo: Bodaj byś żył w ciekawych czasach! :evilsmile:
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Ja na razie inteligencji zbytnio jeszcze nie widzę. Ale idzie powoli do przodu. Szkoda, że tak wolno. Choć mój odkurzacz coś przejawia. Jak ma odkurzyć tylko przedpokój to jednak zajedzie sobie czasem kawałek do salonu. Nie wiem po co? Może wątpi czy istnieje? Sprawdza. Tu go podejrzewam o błyski inteligencji. A jak skoczy po piwo to…
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jak w prosty i sympatyczny sposób pochwalić się bogactwem w postaci posiadania odkurzacza. Ja właśnie zleciłem AI napisanie programu do samoobsługi mopa.
To jedna z tych chwil, gdy jeszcze nie wiesz, jak bardzo to wszystko wywraca rzeczywistość do góry nogami. W tej chwili najbardziej przyszłościową pracą wydaje się informatyk, programowanie i takie tam. I nagle okazuje się, że AI może zrobić w kilka sekund to, nad czym zespół programistów pracowałby... no długo (np. pierwsze gry stworzone przez AI trafiają na rynek, np. na Steam).
Dojdziemy do momentu, gdy praca fizyczna będzie najbardziej pożądana na rynku zatrudnienia. I będziemy tak pracować, nadzorowani przez maszyny. Ponura wizja przyszłość z S-F zapanuje nad ludźmi bez wojen i przymusu, ugotujemy się jak raki.
A tymczasem zarąbisty profil na insta, polecam.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
To nie ten co najpierw udawał? Potem się trochę przyznawał? Teraz na czasie już chyba się zdeklarował? Aczkolwiek prace ładne.
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Michu, ja rozumiem, o co chodzi White'owi. Chyba. Rzeczywiście, tak jak piszesz, robi to wszystko wrażenie i wprowadza na naszych oczach niebywałe zmiany. Natomiast nadal te technologie to nie żadna sztuczna inteligencja, tylko zwykłe uczenie maszynowe. Jak popatrzysz bliżej na sposób realizacji jakichś konkretnych zadań przy użyciu sieci neuronowych, to dopiero dostrzegasz, że to nadal od programisty oraz użytkownika zależy, czy zadanie zostanie rozwiązane poprawnie przez algorytm nazywany AI.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tak, to ten pan, aczkolwiek dokądkolwiek poniekąd zaiste.

Easssy - a zauważyłaś w jakim tempie to się rozwija? Nie powinniśmy rozpatrywać przyszłości na podstawie obecnie dostępnych danych. To dzieje się za szybko i w sposób nazbyt nieprzewidywalny. Oczywiście, że obecna AI to nie sztuczna inteligencja, tylko algorytmy, ale ich rozwój drastycznie przyspiesza. Dla większości osób nie ma znaczenia, czy to prawdziwa Ai czy tylko maszyna - liczy się efekt. Możliwość szybkiego wygenerowania odpowiedzi, ilustracji, opowiadania, sporządzenia wykresów, podsumowania pracy.

Gdy pojawi się prawdziwa sztuczna inteligencja, zrodzi to pytania o etykę i moralność. Na razie jednak mamy rewolucję, która wywala wiele spraw do góry nogami, choć może jeszcze tego nie czujemy.
Pamiętam, jeszcze rok temu portale technologiczne zastanawiały się, jaki będzie następny kamień milowy rozwoju, po intrenecie i komórkach. Niektórzy stawiali na rozszerzoną rzeczywistość, inni na metauniwersum... i nagle bum! Ai dostępne dla każdego. Właśnie zaktualizowała mi się przeglądarka Opera, która jest już zintegrowana z ChatGPT i ChatSonic. Skoro już Sołtys (z Wąchocka!!!) pisze wiersze za pomocą SI, to jak ją wykorzystają młodzi, przystojni, wykształceni z wielkich miast?

Właśnie wyczytałem, że na Amazonie pojawiła się książka dla dzieci - jedna osoba w weekend wygenerowała tekst bajki, ilustracje do niej i skład, po czym wrzuciła do sklepu. Coś, co wydawnictwu zajęłoby kilka tygodni, zrobiła jedna osoba w weekend.
Dziś zakończyłem rysowanie ilustracji wektorowej (chciałem pobawić się widokiem izometrycznym w Affinity Designerze).

ISOMETRIC

Zajęło mi to parę ładnych chwil. MidJourney wygenerowałby to w kilka sekund, oferując kilka wersji. Dla użytkownika końcowego (wydawca) nie ma znaczenia pozyskanie ilustracji.

W żadnym wypadku nie narzekam - po prostu pokazuje możliwości tego, co nas czeka. I rzekłbym, iż jest to fascynująca przyszłość. I naprawdę nie ma znaczenia, czy dany tekst, obraz, zdjęcie, wykres wygenerowała sztuczna inteligencja, czy algorytmy maszynowego nauczania - liczy się efekt finalny.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Michu napisał/a:
I naprawdę nie ma znaczenia, czy dany tekst, obraz, zdjęcie, wykres wygenerowała sztuczna inteligencja, czy algorytmy maszynowego nauczania - liczy się efekt finalny.

No wiesz? To zabrzmiało jak "nie ważne czy zdjęcie było zrobione analogiem czy cyfrówką - liczy się efekt finalny". A wiadomo, że najlepiej polaroidem o-)

A co do tematu. A jakby to uczenie maszynowe zapętlić rekurencyjnie z jakimś sprzężeniem zwrotnym to nie będzie już sztuczna inteligencja i nie powstanie Skynet?
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Skoro już Sołtys (z Wąchocka!!!) pisze wiersze za pomocą SI

Tylko pytanie czy to zmierzch czy już upadek?
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Dla większości osób nie ma znaczenia, czy to prawdziwa Ai czy tylko maszyna - liczy się efekt.

Właśnie to też już lata temu prowadziliśmy tutaj jak zwykle burzliwe, kwieciste i nikomu niepotrzebne dysputy jaka skala obróbki jest jeszcze fotografią a jaka już grafiką i tak samo jak wtedy otwarte pozostawało pytanie: na ile twórca, narzędzia mają znaczenie a na ile tylko po prostu "efekt końcowy"? I tak mi się zdaje, że Ai po prostu będzie jednym z takich narzędzi, który mocno przyspieszy, ułatwi pracę, ale zawsze będzie potrzebny jednak ktoś kto ten algorytm wyzwoli, będzie go w jakiś jednak sposób kontrolował, korygował, wybierał to co najlepsze. Tak jak również kiedyś np. szparowanie postaci zajmowało bardzo dużo czasu, zwłaszcza włosy - teraz wrzucam do serwisu, który bardzo dokładnie to robi za mnie, ale jednak pewne korekty nadal muszę wprowadzić.

Michu napisał/a:
I rzekłbym, iż jest to fascynująca przyszłość. I naprawdę nie ma znaczenia, czy dany tekst, obraz, zdjęcie, wykres wygenerowała sztuczna inteligencja, czy algorytmy maszynowego nauczania - liczy się efekt finalny.

Tak, jednakże uważam, że nadal (a może zwłaszcza teraz) produkcje z metką "Made by human" tudzież "rzemieślnicze usługi programistyczne/fotograficzne/muzyczne/artystyczne" będą w cenie. Oczywiście - być może nie "dla mas" chociaż to też zobaczymy.

Ale pełna zgoda, że obserwować jak coś tak mocno wpływowego i "wywracającego stolik" jak mawiali starożytni rosjanie, powstaje na naszych oczach jest fascynujące.
 

mertel  Dołączył: 17 Gru 2008
https://sukces.rp.pl/moda/art38207561-modelki-generowane-przez-ai-w-reklamach-levi-sa-firma-pomiesza-je-z-prawdziwymi
Zmiany, zmiany, zmiany.
A co z tego wyniknie pożyjemy zobaczymy. Na pewno jesteśmy świadkami pewnego rodzaju rewolucji.
 

mertel  Dołączył: 17 Gru 2008
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
mertel napisał/a:
https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/programy-graficzne-i-upgrade-sprzetu/36813-dragan-kolejne-narzedzie-ai-pokazuje-jak-bedzie-wygladac-przyszlosc-obrobki-zdjec
Kolejne nowinki ze świata.

No nareszcie dobre nowiny: "Zbliżamy się do momentu, w którym profesjonalna fotografia przestanie być potrzebna. Przynajmniej w ujęciu komercyjnym".
Czyli pozostanie fotografia dla czystej przyjemności.
Fotograf amator, to brzmi dumnie.
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
No tak, kiedyś staraliśmy się dorównać najlepszym, teraz sztuczna inteligencja będzie tym niedościgłym wzorem.
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
teta napisał/a:
sztuczna inteligencja będzie tym niedościgłym wzorem

Zupełnie nie to miałem na myśli. W końcu i znowu stanie się sztuką - "hand made"
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
No nie wiem, chciałbym aby tak było, ale coś mi mówi, że prędzej mogą zniknąć "prawdziwe" aparaty fotograficzne. I rzeczywiście, możemy doczekać się prawdziwego "hand made", tzn. fotografii otworkowej z własnoręcznie wylewanym materiałem światłoczułym na płytach szklanych.
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
teta napisał/a:
prędzej mogą zniknąć "prawdziwe" aparaty fotograficzne

Nie znikną. Przecież ta SI musi się na czymś uczyć. Sama nie wymyśli całego świata.
Myślę, że najpierw polegnie tzw. stock, później ilustracje do tekstu (ale bez odniesienia do faktów). Fotografia reklamowa.
Później będą "ulepszenia" prawdziwych fotografii, usuwanie zbędnych elementów, dodawanie drobnych elementów (to już trochę jest).
Nie martwiłbym się jednak, że zniknie fizyczny sprzęt.
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Nauczy się na smartfonach i na tych wszystkich obrazkach dostępnych już w sieci. Obrazki można dowolnie kompilować, dodać nutkę wybranego stylu i dzieło gotowe. Źle to widzę :cry:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach