SZKOTT  Dołączył: 13 Sty 2021
Aktualna dostępność obiektywów typu tilt-shift.
Witam
Czy ktoś ma wiedzę jaka jest obecnie dostępność obiektywów typu tilt-shift z mocowaniem Pentax K. Nie jestem zainteresowany jakąś super jakością, robię zdjęcia obiektów budowlanych i architektury do różnych dokumentacji i przeglądów. Wyszukiwarka internetowa prowadzi do ofert dawno nieaktualnych. Ukraińska firma ARAX podobno robi takie ale tylko do średniego formatu.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W Amazonie dostępne 4 sztuki Samyanga 24/f3.5 T/S.
 

SZKOTT  Dołączył: 13 Sty 2021
Widziałem. Dzięki za informację. Trochę drogo. Nie zarabiam na tym ubocznym zajęciu tyle aby od razu zainwestować w tak kosztowny sprzęt, ale kusi mnie i cały czas mi chodzi po głowie bo wyznaję zasadę, że jak coś robisz to rób to porządnie na najwyższym poziomie. Może przez pół roku zrezygnuję z płacenia czynszu. Spółdzielnia tak od razu nie wywali mnie na bruk. To oczywiście żart, bo przypomniało mi się amerykańskie powiedzenie , że jak chcesz odciągnąć swoje dziecko od narkotyków to zaszczep w nim miłość do fotografii a nie będzie wydawać pieniędzy na nic innego.
 
korneli_z  Dołączył: 30 Sty 2017
Jak chcesz tylko "prostować" perspektywę to Pentaxy mają opcję "dostosowywanie kompozycji" które działa jak shift właśnie.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
korneli_z napisał/a:
Pentaxy mają opcję "dostosowywanie kompozycji" które działa jak shift właśnie

Nie sprawdzałem tego. Co się dzieje z proporcjami obiektu? Można też poprawić programowo w LR, tutaj problemem również stanowi właściwa korekta proporcji.
 
korneli_z  Dołączył: 30 Sty 2017
Poniżej dwa zdjęcia z ogrodu, proszę się tylko nie śmiać z tego jak krzywą pergolę zbudowałem :-P

Tryb normalny:


kompozycja dostosowana:


Zdjęcia mocno przykładowe ale widać jak na drugim zdjęciu, góra pergoli się nieco mniej zwęża względem zdjęcia w normalnym trybie.
Oba zrobione z mniej więcej tego samego miejsca, usiadłem na ziemi i robiłem więc nie wiele się zmieniło.
A i najlepiej widać efekty przy szerokich kątach, tutaj akurat ogniskowa 15mm.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach