PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Instalacja elektryczna
Sprawa taka:
przesuwam włącznik światła, który mamy w sypialni idiotycznie umieszczony. Mamy tak od lat, jeszcze po poprzedniej właścicielce mieszkania, przegapiliśmy to przy malowaniu po zakupie, a teraz w końcu się za to wziąłem przed kolejnym malowaniem.
No więc nowy włącznik musi dostać zasilanie ze starego włącznika, a potem żyła łączaca oświetlenie musi wrócić do starego włącznika i tam się połączyć ze starą żyłą.. Pytanie brzmi, czy można to puścić w jednym przewodzie 2x1,5 - że sobie jedną żyłą będzie prąd leciał w jedną stronę, a drugą w drugą - czy jednak nie bardzo i muszę dwa przewody przeciągnąć?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
W puszce w której masz włącznik, odłączasz od niego przewody (włącznik usuwasz) i łączysz je przy pomocy kostki lub tzw. szybkozłączek z przewodami do nowego gniazda. Tam zakładasz nowy włącznik. Tylko pamiętaj o wyłączeniu zasilania na czas prac, bo prawidłowo wyłącznik powinien być w przewodzie "fazowym". Starą puszkę po włączniku zabezpieczasz zaślepką.

 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Tak, to wiem. Chodzi mi o to, czy dwie żyły, które połączą nowy włącznik ze starym mogą sobie być w jednym przewodzie dwużyłowym, czy z jakiejś przyczyny, o której nie mam pojęcia, muszą to być dwa przewody.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mogą być w jednym przewodzie dwużyłowym.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Dzięki! Takie rozwiązanie oszczędzinmi sporo pracy.
 
radek_m  Dołączył: 21 Lis 2007
I pewnie ten włącznik, który masz jest na takim 2-żyłowym przewodzie założony. Spokojnie, elektrycy tak robią i u mnie tak na mieszkaniu przy wymianie elektryki robili.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach