iwik  Dołączyła: 18 Sie 2006
Na co zwrócić uwagę przy zakupie obiektywu z drugiej ręki?
Jak w temacie.
Z tego co słyszałam, zdarza się, że obiektywy były już rozkręcane. Czy laickie
kobiece oko jest w stanie to wychwycić?
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Pozdrawiam
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
iwik napisał/a:
Z tego co słyszałam, zdarza się, że obiektywy były już rozkręcane. Czy laickie
kobiece oko jest w stanie to wychwycić?


Zwróć uwage na:

1. Srubki - czy są "pokancerowane"
2. Pierscienie wokol soczewek - z przodu i z tylu, a takze niekiedy w srodku - czy nie nosza sladow nieudolnego rozkrecania, tj. rys lub obtarc.

Tyle, ze takie slady nie musza o niczym swiadczyc - w przypadku starych obiektywow nawet wykwalifikowanym zakladom naprawczym zdarza sie je zostawic...

 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
to, że szkło było rozkręcane lub nie, nie znaczy jeszcze nic. Najważniejsze, jak się spisuje. Na pierwszy rzut oka należy przyjrzeć się soczewkom. Czy są czyste (jakiś kurz w środku ma prawo być), nieporysowane (głównie tylna soczewka), nie mają grzyba na brzegach. Potem należy sprawdzić jak działają pierścienie (przesłony i ostrości plus ew. pierścień/pompka zooma) i popychacz przesłony jeśli jest. Czy przesłona się nie zacina (czy w ogóle się domyka), czy jej listki nie są w podejrzanym stanie (naloty, opiłki, rdza, zbyt dużo oleju - choć to ostatnie mi nigdy nie przeszkadzało). Czy pierścień ostrzenia nie ma za dużych luzów (w starych ruskich obiektywach pierścienie ostrości lubią się wyrabiać i mają pewna bezwładność, która może irytować). No i przede wszystkim idealnie byłoby móc przetestować obiektyw w działaniu przed kupnem. Strzelić parę fot, na pełnym otworze, na domkniętej przesłonie, z bliska i na nieskończoność.
 
iwik  Dołączyła: 18 Sie 2006
Wielkie dzięki :)
A jak kupię np. w komisie i nie wypróbuję przed kupnem to do ilu dni mogę oddać? Bo chyba rękojmia - czy jak to tam się zwie - takie prawo mi daje?
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
zwrotow w polskim prawie nie ma; jesli sie zgadza na oddanie sklep to tylko jego dobra wola;

oddac mozna jesli produkt nie jest zgodny z z tym co o nim mowi sprzedawca
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
A jak sprzedawca mówi, że jest sprawny, a nie jest?
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
to z racji niezgodności deklaracji ze stanem faktycznym mozemy żądać zwrotu npieniązkow. nalezy jednak pamietac o paragonie.
 

Istreed  Dołączył: 04 Lut 2007
Ja dodam jeszcze taki test. Jak przysłonę zaczyna zalewać to pierwszym symptomem jest nie osiąganie max domknięcia. Lec od pełnej dziury po jednej działce aż do końca i obserwuj czy się rusza zawsze. Jeśli szkło ma M/A to daj na A ustaw max przysłonę i przełącz na M i zobacz czy domyka się tak samo jak powoli przymykane. Otwórz przysłonę skieruj tylną soczewkę tak żeby padało na nią światło ale nie padało bezpośrednio do szkła i spójrz w nie przykładając oko blisko do tylnej soczewki, tak widać fajne paprochy wszelkiej maści oraz początkowe stadia grzyba. Otarcia tak jak Alkos pisał zwłaszcza na pierścieniach w okol soczewek na tych wyżłobionych miejscach po 2 stronach. Sprawdź jeszcze ustawienie szkła z skala tzn czy nieskończoność jest tam gdzie ma być :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach