pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Camera Obscura w domu
Witam.
Zacznę od tego, że nie bardzo wiedziałem, w którym wątku to zamieścić.
Korzystają z tego, że mam pokój z jednym oknem na stronę wschodnią z roletami. Postanowiłem zrobić sobie z niego camera obscura. Akurat dzisiaj rano ładnie Słońce świeciło. Naciąłem otwór w rolecie - w miarę okrągły średnicy 6mm. Pojawił się śliczna tarcza słońca - ogniskowa ok. 3400mm, tarcza słoneczna 4cm średnicy, ale.... praktycznie brak ostrości. Pokój słabo zaciemniony, ale wydaje mi się, że powinienem widzieć co nieco krajobrazu na ścianie. Też nic.
Sprawdziłem zaraz z wzorem na optymalną wielkość otworka i wyszło mi że między 3 a 4mm. Zrobiłem więc taki otworek. Tyle, że już nie tak regularny :( Pojawiło się drugie Słoneczko, ciemniejsze, ale nadal nieostre. Co robię nie tak? Zdjęć na razie nie zaprezentuję, bo jestem już w pracy, a nie w domu.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
pawelek-79, pokój musi być naprawdę dobrze zaciemniony, bo zarysy obrazu są naprawdę słabo widoczne. Pzdr.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Ale w przypadku Słońca nie jest to konieczne. Tyle, że ostrości nie ma, a na stronach astro natknąłem się na informację, że można nawet plamy na Słońcu obserwować. Na tarczy o średnicy 4cm łatwo byłoby je dostrzec. Ale chyba skończy się na projekcji okularowej na suficie(mam Newtona 750/4).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach