Matchay  Dołączył: 02 Sie 2007
K100D + bracketing + mirror lockup + kabelek ...
Witam!
Przymierzam sie bardzo mocno do kupna K100D Super. Nie mam w tej chwili jeszcze zadnej cyfrowej lustrzanki, dlugo fotografowalem analogiem (Minolta). Znam specyfikacje, czytam duzo roznych forow, ogolnie "orientuje sie" i mam dosc konkretne pytanie o pewne kombinacje funkcji.

Moja typowa sytuacja: aparat na statywie, fotografuje daleka przestrzen przed obiektywem (nazwijmy to szumnie fotografia krajobrazowa), palec na spuscie (wezykiem, Jasiu, wezykiem...). Ustawiony bracketing (tak z grubsza 3 zdjecia). Do pelni szczescia potrzebuje mirror lockup. Naciskam spust.

Czy daje sie to skonfigurowac na k100d? Wyczytalem mianowicie dwa fakty:
1) mirror lockup dziala tylko z timerem
2) bracketing nie dziala z timerem

Czy uzytkownicy K100D mogliby mi przyblizyc, jakie kombinacje:
bracketing (AND/OR) mirror lockup (AND/OR) wyzwalanie wezykiem
daja sie uzyskac na K100D?

Serdecznie pozdrawiam,
Maciej
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
Re: K100D + bracketing + mirror lockup + kabelek ...
Matchay napisał/a:

Wyczytalem mianowicie dwa fakty:
1) mirror lockup dziala tylko z timerem
2) bracketing nie dziala z timerem


Ten 'konfiguracyjny defekt' występuje w K10D i przypuszczalnie w K100D jest tak samo. Mirror lock up działa z 2-sekundowym timerem i bracketingu w tej opcji nie uświadczysz.

Nie wiem jak z wężykiem...

[ Dodano: 2007-08-02, 18:19 ]
Gwoli ścisłości - opcja bracketingu ekspozycji działa (ale nie w ten sposób w jaki ja podejrzewam że chciałbyś aby działała) - aby zrobić każde kolejne zdjęcie trzeba po prostu za każdym razem nacisnąć spust migawki (czyli jedno naciśnięcie spustu wywołuje jedynie pojedyncze wyzwolenie migawki, zamiast trzy- lub pięciokrotnego).
 
Matchay  Dołączył: 02 Sie 2007
Przepraszam, nie zrozumialem tego co dodales. W jakim kontekscie dziala to tak, jak napisales?
Maciej
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
Rzeczywiście może wyraziłem sie niezbyt jasno...

- aparat ustawiony na statywie
- ustawiasz bracketing - np. 3 ujęcia, co 0.3 EV
- ustawiasz self-timer 2 secs
- naciskasz spust migawki => 2 sekundy = >otrzymujesz zdjęcie przy ekspozycji -0.3 EV (albo 0.0 lub +0.3 w zalezności od ustawień)
- kolejny raz naciskasz => 2 sekundy i kolejne zdjęcie (idąc pierwszym tropem 0.0 EV)
- kolejny raz naciskasz => 2 sekundy i kolejne zdjęcie (+0.3 EV)

Nie jest zatem tak, że po pojedynczym naciśnieciu spustu migawki, przy wybranej opcji bracketingu i self-time'rze 2 secs, aparat sam pstryknie wszystkie 3 zdjęcia (a moim zdaniem tak byłoby bardziej funkcjonalnie np. ze względu na występujący wtedy mniejszy 'interwał' między kolejnymi ujęciami).
 
Matchay  Dołączył: 02 Sie 2007
Dzięki, to i tak rozwiało sporo moich wątpliwości (in plus). Mówisz pewnie z perspektywy k10d, ale funkcjonalnie jest chyba bardzo podobny do k100d.

Pozdrawiam,
Maciej
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
Zgadza się - tak to działa w K10D, ale myślę że w K100D jest podobnie.
Choć głowy nie daję... jakiś posiadacz kasetki mógłby potwierdzić.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Arczibandit napisał/a:
Zgadza się - tak to działa w K10D, ale myślę że w K100D jest podobnie.
Choć głowy nie daję... jakiś posiadacz kasetki mógłby potwierdzić.


No niestety, w kasetce w jednym menu (pod klawiszem Fn) jest do wyboru albo timer albo bracketing (a dokladnie są takie opcje DriveMode: Single, Contiunous, Self-timer 12s., Self-timer 2 s., Remote Control, Remote Control 3 s. delay, Auto Bracket).

Jak wybierzemy Auto Bracket to naciśniecie spustu robi od razu trzy zdjęcia (czyli dodatkowo włączony jest tryb podobny do Continuous).
 

tom  Dołączył: 07 Maj 2007
Po co tak kombinowac..
Kup pilot i zrob 3 zdjecia pod rzad..
W zwiazku z tym ze migawka wyzwalana jest zdalnie, wibracje nie zostana przeniesione na korpus aparatu umieszczony na statywie..
Nie rozumiem tego kombinowania calego.
 
Matchay  Dołączył: 02 Sie 2007
tom napisał/a:
Kup pilot i zrob 3 zdjecia pod rzad..

Sorry za lamerskie pytanie: czy pilotem do k100d mozna zmieniac parametry zdjecia? Bo jesli nie, to troche nie podoba mi sie pomysl ruszania kontrolek (= aparatu) pomiedzy kolejnymi zdjeciami i nie ma sie zadnego zysku z pilota w stosunku do kabelka?

Pozdrawiam,
Maciej

PS: Cofam glupie pytanie. Oczywiscie, ze nie mozna. Pilot tylko wyzwala migawke. W takim ukladzie lepszy jest kabelek, ktory nie wymaga ustawienia funkcji Remote i pozwala na uruchomienie bracketingu, lub tez pozwala na uruchomienie Mirror Lockup na 2 sek timerze i zmiane parametrow recznie. Pilot IR, w przypadku potrzeb ktore opisalem, to chyba najgorsze rozwiazanie.

Czy zrozumialem wszystko dobrze? :)
M

 

Grzegorz  Dołączył: 01 Sie 2006
Witam,
Z tego co piszesz rozumiem ze chodzi Ci o zdjecia nocne. W innym przypadku zamiast statywu wystarczy stabilizacja. Wydaje mi sie ze rozwiazaniem dla Ciebie bedzie postep technologiczny jaki niosa ze soba min. lustrzanki cyfrowe. teraz zadko kiedy uzywa sie bracketingu bo i tak koniec koncow kazdy kiedys zaczyna robic w rawach bo tylko to daje Ci pelna kontrole nad finalnym obrazem. jesli mowisz o korektach +/- 0.3 EV (w rawie bez problemu nawet 10 razy tyle) to po co Ci bracketing. Robisz rawa na statywie z podniesionym lustrem i wolasz go jak Ci sie podoba. To taka moja sugestia. Pozdrawiam
 
Matchay  Dołączył: 02 Sie 2007
Grzegorz napisał/a:
Witam,Z tego co piszesz rozumiem ze chodzi Ci o zdjecia nocne. W innym przypadku zamiast statywu wystarczy stabilizacja.

Niekoniecznie, chodzi np: o HDR - statyw to praktycznie jedyna mozliwosc zachowania w 100% kadru prawie "w punkt". Do tego po prostu lubie poslugiwac sie statywem (a fotografuje glownie obiekty statyczne, taką np: górę) - więc ze stabilizacji nie mam specjalnie zysku w tej konkretnej sytuacji. Widze w niej zdecydowany zysk przy zdjeciach z reki.

Cytat

jesli mowisz o korektach +/- 0.3 EV (w rawie bez problemu nawet 10 razy tyle) to po co Ci bracketing. Robisz rawa na statywie z podniesionym lustrem i wolasz go jak Ci sie podoba. To taka moja sugestia.


Wlasciwie podniosles tu ciekawa kwestie. Ale z tym 10 razy to chyba przesadziles... standardowo mozna sie chyba dokopac w rawie dodatkowego 1-1.5 EV? Z drugiej strony, jesli chcesz poeksperymentowac z HDR, to im wiecej tym lepiej... wiec skoro zrobie bracketingiem zdjecia -2,0,+2, to w efekcie z rawa moge uzyskac, jak dobrze pojdzie -3,0,+3. Sens bracketingu widze wiec dalej. Ale zgodze sie, ze bracketing w klasycznym zalozeniu stracil na znaczeniu w przypadku cyfrowek, jego glowna idea bylo zwiekszanie prawdopodobienstwa dobrego naswietlenia filmu. Teraz mysli sie o nim glownie w kontekscie HDR...

Pozdrawiam!
Maciej
 

Grzegorz  Dołączył: 01 Sie 2006
W RawTherapee suwak chodzi pomiedzy -5 a 5 EV. Bez uszczerbku na zdjeciu spokojnie juz robilem i w tym programie i w UFrawie
+/- 3 EV w gore badz w dol. Wiadomo ze jesli zdjecie jest niedoswietlone i ciagnie je trzy dzialki w gore to powstanie szum, ale jesli zdjecie jest naswietlone prawidlowo to mozna z nim w rawie cuda zdzialac. To tyle jesli chodzi o moje doswiadczenia. Jesli chodzi o HDR to spotkalem sie gdzies z opiniami ze lepszy bracketing niz korekta rawa. Biorac jednak pod uwage ze z HDR jest jak z rybim okiem - nie mozna z nim przesadzac to od czasu do czasu mozna sie pogimanstykowac i zrobic pilotem trzy zdjecia po sobie badz na porzadnym statywie bracketing bez podnoszenia lustra :)
 
Matchay  Dołączył: 02 Sie 2007
Grzegorz napisał/a:
...Bez uszczerbku na zdjeciu spokojnie juz robilem i w tym programie i w UFrawie +/- 3 EV w gore badz w dol.

Hmmm, sorry, ze z niedowierzaniem zahmmmam, bo moja wiedza jest jeszcze czysto teoretyczna, ale ogladam np: wykresy zakresu dynamiki z dpreview i tam wyraznie pokazuja i omawiaja, ze te 1.5 EV to "moze i" , ale potem to juz praktycznie tylko co do luminancji pikseli mozna miec ewentualnie pewnosc, ale nie do koloru?

Cytat
... z HDR jest jak z rybim okiem - nie mozna z nim przesadzac to od czasu do czasu mozna sie pogimanstykowac i zrobic pilotem trzy zdjecia po sobie badz na porzadnym statywie bracketing bez podnoszenia lustra :)


Wlasciwie to sie tu z Toba zgodze :)

Pozdrawiam,
Maciej
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Jak używam wężyka spustowego do HDR.
Zdjęcia robi się prosto.
Ustawiasz tryb autobackret (korekcja +-2 eV).
Nastęnie wciskam przycisk blokady, który sprawia że wężyk zachowuje się jakbym cały czas trzymał naciśnięty spust (trzymanie przycisku dłużej niż 15 sek. bywa męczące :-) i czekam aż aparat zrobi 3 fotki.
Zwalniam blokadę i już :-)
Blokada naciśnięcia spustu z wiadomych względów przydaję się głównie w nocy...
 

Grzegorz  Dołączył: 01 Sie 2006
Matchay napisał/a:
wykresy zakresu dynamiki z dpreview i tam wyraznie pokazuja i omawiaja, ze te 1.5 EV to "moze i" , ale potem to juz praktycznie tylko co do luminancji pikseli mozna miec ewentualnie pewnosc, ale nie do koloru?


Zgadza sie. Z tym ze wierne w 100% odwzorowanie rzeczywistosci jest potrzebne w fotografii dokumentalnej (nie mowie tu o reporterce) i w reprodukcjach. HDR z zalozenia pokazuje cos co od naturalnosci odbiega. Zgadzam sie ze przy robieniu reprodukcji z korekta 3EV w rawie cos pojdzie juz nie tak jak sobie zalozylismy ale przy normalnej fotografii wazne sa emocje jakie buduje dana scena/kadr/ujecie a do tego 100% odwzorowanie rzeczywistosci zadko jest potrzebne - nikt nie zauwazy ze roznica wynosi tych pare procent :) Pozdrawiam
 
Matchay  Dołączył: 02 Sie 2007
OK.
Dzieki za Wasze wypowiedzi, rozwialiscie opary mojej niewiedzy. W sumie to troszke sobie teoretyzuje z punktu widzenia nieposiadacza. Potem w praktyce wszystko okazuje sie byc nie az tak bardzo istotne, jak sie wydawalo byc w trakcie wyboru aparatu, gdzie probuje sie ocenic wypadkowa roznych mozliwosci korpusu. O obiektywach nie zapominam, nie nie, je rozwazylem na poczatku i tak dotarlem do Pentaxa :)

Przy k100d boje sie tylko troche o wygode chwytu (owner of "dosc dlugie paluchy"), k10d by mnie na pewno pod tym wzgledem bardziej usatysfakcjonowal, ale to juz temat na inny watek (prawdopodbnie z archiwum ;) ) i troche inne pieniadze.

Pozdrawiam!
Maciej
 

Grzegorz  Dołączył: 01 Sie 2006
Nie wiem jak dlugie te Twoje paluchy ale ja tez nie mam krotkich i gripa sobie cenie. Oczywiscie najmniejszy palec idzie pod body, co w nieczym nie przeszkadza. Dla mnie wyprofilowanie gripa jest na tyle wygodne ze nie wypuszczam w trakcie obslugi jakiejs imprezy aparatu z reki. Pasek owiniety wokol nadgastka i aparat w lapie caly czas.
 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
Zastanwiam się nad pilotem i pytanie dot. kasetki: braketing "sie robi" tylko w przypadku wciśniętej migawki podczas robienia wszystkich 3 ujęć, czy tak samo będzie w przypadku pilota? czy muszę trzy razy puścić przycisk i znowy wyzwolić, czy trzymać cały czas, czy może jeden krótki sygnał dla wszystkich 3 zdjęć?
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
autobraketing zrobisz tylko wężykiem spustowym http://pentax.org.pl/view...abe22afb#107645 bo nie masz możliwości jednocześnie ustawić sterowania pilotem i autobraketingu
 
Matchay  Dołączył: 02 Sie 2007
 
Ganz napisał/a:
Zastanwiam się nad pilotem i pytanie dot. kasetki: braketing "sie robi" tylko w przypadku wciśniętej migawki podczas robienia wszystkich 3 ujęć, czy tak samo będzie w przypadku pilota? czy muszę trzy razy puścić przycisk i znowy wyzwolić, czy trzymać cały czas, czy może jeden krótki sygnał dla wszystkich 3 zdjęć?


Jak na moja logike nieposiadacza, zbierajac do kupy informacje z tego watku, wychodzi mi, ze pilotem (Remote, IR) w ogole nie da sie zrobic bracketingu. W menu Fn masz do wyboru Remote ALBO Bracketing. Wezyk z koleji to po prostu elektryczne przedluzenie normalnego przycisku spustu w obudowie, wiec tutaj bracketing zadziala tak samo, jakbys nacisnal spust w obudowie. Mysle, ze Markus, piszac o trzymaniu dlugo wezyka mial na mysli tryb K10D, w ktorym ustawiamy timer 2s (w celu mirror lockup) oraz bracketing (bo w K10D te dwie funkcje nie sa juz w tym samym menu).

Albo wszystko pomieszalem ;)
Maciej

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach