a.d.a.m  Dołączył: 15 Sty 2007
"Test" K10D i GX-1S
Miałem okazję zrobić dziś mały "test" porównujący K10D i GX-1S. Chciałem sprawdzić czy oba aparaty w podobnych warunkach przyjmować będą takie same ustawiania przy robieniu zdjęć w trybie Av.

Aparat:__________GX-1S___________________________K10D

Ustawiania moje
Ogniskowa_________35mm________________________35mm
Przysłona:__________F/8__________________________F/8
Pomiar światła:_____matrycowy____________________matrycowy
ISO:______________1600________________________1600

Ustawienie czasu naświetlana przyjęte przez aparat:
Próba 1:___________1/125_________________________1/60
Dla obiektywu:______D-Xenon 18-55_________________Pentax SMC 18-55

Próba 2:___________1/100_________________________1/80
Dla obiektywu:______Pentax SMC 18-55_________________D-Xenon 18-55

Oczywiście zdjęcie kadrowane było na ten sam obiekt, w podobnym oświetleniu.
Z powyższego "testu" wynika, że przy podobnych ustawieniach (i tym samym obiektywie) K10D musi przyjmować dłuższe czasy naświetlania.

Pytanie brzmi - jaka może być tego przyczyna?

 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Ja stawiam na "podobne oświetlenie".
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
"podobne" i to jest chyba słuszne podejrzenie.

Taki test to raczej bym wybrał tryb M i pomiar SPOT na TEN SAM punkt.
Z drugiej strony, każdy aparat/obiektyw ma swoją chrakterystykę, więc różnica +- 0.5-:-1.0 EV jest do wychwycenia i skorygowania przez fotografa.

Krótko mówiąc: ja bym się tym nie przejmował.
 

MORKO  Dołączył: 25 Mar 2007
Aby ograniczyć wpływ chwilowego widzimisie aparatu wymagane byłoby zrobienie w takich samych warunkach po około 20 fotek jednym i drugim aparatem - wtedy po uśrednieniu moglibyśmy już wyciągać jakieś wnioski. W tej chwili przy dwóch pomiarach nie możesz wykluczyć, że obydwa były w jakiś sposób trafione.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
jeżeli już to porównywał bym k10d do GX-10 bo z GX-1S to chyba *ista DS2
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
gezeb napisał/a:
jeżeli już to porównywał bym k10d do GX-10 bo z GX-1S to chyba *ista DS2


Dlaczego? Naswietlenie to naswietlenie....
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
A dla mnie to całkowicie naturane, że pomiar matrycowy się różni. Być może po prostu soft Pętaka i Szajsunga ma inny algorytm. To właśnie jest pomiar matrycowy - czarna magia i nieprzewidywalność.

Najlepszą rzeczą, którą można z nim zrobić to nie używać go ;-)
 
a.d.a.m  Dołączył: 15 Sty 2007
Oczywiście, że nie jest to test tylko "test". Podałem wyniki otrzymane z kilku prób naświetleń. Początkowo myślałem, że to kwestia obiektywu i że 'o zgrozo!' D-Xenon jest jaśniejszy od Pentaxa SMC. Ale to przypuszczenie się nie potwierdziło. Chociaż..... przed chwilą zrobiłem raz jeszcze test. Celując na inny obiekt. Wynik jest taki, że K10D z obiektywem D-Xenon przyjął czas 1/125 a z obiektywem Pentax SMC 1/100. Co nie jest może istotną różnicą ale od powłok SMC człowiek wymagał by więcej.
Jeszcze gorszy wynik otrzymałem testując obiektywy na GX-1S. GX-1S z D-Xenon przyjął czas 1/125 a z Pentax SMC 1/60 - ale tu mogła nastąpić zmiana oświetlenia i wynik nie jest w pełni miarodajny.

Tak czy inaczej, niezależnie do tego "testu" moja Kadyszka ma jakoś dziwnie duże zapotrzebowanie na światło, co widać również w warunkach nie testowych gdy np. zaczyna się zmierzchać i choć jest jeszcze całkiem widno aparat sugeruje użycie flesza lub zwiększa czułość.

Ciekawi mnie czy to normalne w lustrzankach (ktoś tu tłumaczył, że ze względu na większa matrycę lustrzanki potrzebują więcej światła niż P&S)?

A z innej beczki. Czy forumowicze robią czasem spotkania mniej lub bardziej nieoficjalne, w czasie których można by porównać właściwości tych samych modeli aparatów i upewnić się co do poprawności pracy własnego egzemplarza?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Spotkania nieoficjane?
Ostatnio było w Gdańsku (albo w Gdyni), wczoraj

Spotkania oficjalne? Oczywiscie :mrgreen: Ostatnio w Ameliówce http://pentax.org.pl/viewforum.php?f=27
 
a.d.a.m  Dołączył: 15 Sty 2007
bEEf, Jak zwykle na Ciebie można liczyć :) Nikt jak Ty nie dodaje otuchy.

Przestawiłem pomiar światła na średnio ważony i wyniki wyrównały się GX-1S dał 1/50 i 1/60. K10D dał dwa razy 1/50.

No to chyba jednak jest OK.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
a.d.a.m, powłoki SMC nie mają nic do naświetlania. Jasność obiektywu jest wartością bezwzględną i nie zależy od wielkości matrycy, tylko od stosunku otworu względnego go ogniskowej. Kompakty mają malutkie ogniskowe, więc łatwiej zrobić jasny obiektyw i tyle.

Wrażliwość matrycy na światło wyraża się w czułości w jednostkach ISO. Jeśli jest ISO 100, to jest to samo zawsze, czy na kliszy, czy na cyfrze. Inna sprawa, że prodyceni cyfrówek czasem zawyżają ISO, ale to dotyczy raczej kompaktów.

Różnice w naświetlaniu wynikają z różnic w algorytmach. Jeśli chcesz coś sensownego zrobić z aparatem, po prostu nie używaj pomiaru matrycowego. Do niczego nie doprowadzą Cię wnioski przy testach z jego użyciem.

[ Dodano: 2007-07-29, 13:58 ]
Cytat
bEEf, Jak zwykle na Ciebie można liczyć :) Nikt jak Ty nie dodaje otuchy.

A to miło słyszeć, dziękuję :-)
Cytat
Przestawiłem pomiar światła na średnio ważony i wyniki wyrównały się GX-1S dał 1/50 i 1/60. K10D dał dwa razy 1/50.

No :-)
 
a.d.a.m  Dołączył: 15 Sty 2007
bEEf, To ciekawe co piszesz. Czytając o powłokach SMC rozumiałem, że dzięki nim mniej światła ulega odbiciu od powierzchni soczewki, a co za tym idzie, więcej światła przechodzi do elementu światłoczułego. Zatem na zdrowy rozum, dwa identycznej konstrukcji obiektywy, z których jeden ma a drugi nie ma powłoki SMC powinny dawać odmienne rezultaty przy podobnych ustawieniach. Innymi słowy, biorąc D-Xeneon (teoretycznie bez powłok) i Pentax SMC, ustawiając następnie taką samą wartość przysłony oba powinny dać delikatnie odmienne czasy naświetlania - przy założeniu, że chcemy uzyskać taką samą wartość ekspozycji. Przy czym D-Xenon powinien naświetlać deczko dłużej niż Pentax SMC.
Ale nie upieram się, możliwe że powłoki SMC pełną zupełnie inną rolę - głównie marketingową? :)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Czytając o powłokach SMC rozumiałem, że dzięki nim mniej światła ulega odbiciu od powierzchni soczewki, a co za tym idzie, więcej światła przechodzi do elementu światłoczułego.

Nie chodzi o ilość światła, ale o jego kontrolę. Powłoki SMC powodują, że światło grzecznie załamuje się tak, jak powinno, zamiast odbijać się w te i spowrotem, czego widocznym efektem są bliki, flary i spadek kontrastu. To przed tymi efektami chroni SMC i robi to bardzo skutecznie. Mozna się łatwo o tym przekonać, próbując robić zdjęcia pod słońce obiektywem SMC i np jakimś starym Heliosem z Zenita.

Innymy słowy - upraszczając obrazowo, światło odbite w obiektywie z kiepskimi powłokami trafia w końcu na matrycę, tylko nie tam, gdzie trzeba :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Innymi słowy, biorąc D-Xeneon (teoretycznie bez powłok) i Pentax SMC, ustawiając następnie taką samą wartość przysłony oba powinny dać delikatnie odmienne czasy naświetlania -


Xenon tez ma powloki, i to wielowarstwowe - byc moze nawet SMC.

Roznica transmisji swiatla miedzy dobrymi a slabymi powlokami wielowarstwowymi to ulamki procenta - ktore ABSOLUTNIE nie moga wplynac na jasnosc rzeczywista (T-stop) obiektywu.

Juz powloki jednowarstwowe dawaly transmisje na porzadnym poziomie - ok. 95% w porownaniu z 60-70% obiektywow bez powlok. SMC daje - o ile pamietam - 99,5%...

Tak czy inaczej: dowolnie powlekany obiektyw nie wykazuje wykrywalnej swiatlomierzem roznicy transmisji, niezaleznie od rodzaju powlok.
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Gdzieś w necie widziałem test czułości matrycy różnych aparatów. Nie pamiętam już dokładnie modeli, ale chyba to były Nikon D80, Canon 400D, Olympus E-500. Może był też Pentax ale nie pamiętam. Otóż wyniki testów były takie, że nominalnie te same czułości (ustawione w aparacie) były jednak inne w rzeczywistości. Różnice dochodziły nawet do pół działki, a to sporo. A tutaj K10D i GX-1S to przecież inne konstrukcje i inne matryce. Zakładam, że prowadzący test robił to w kontrolowanych warunkach :-D . Oczywiście aparat, a raczej jego soft, radzi sobie ze "swoją" charakterystyką czułości poprawnie naświetlając kadr.
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
A ja z całkiem innej beczki -skoro masz 18-55mm w obu wersjach to może strzeliłbyś jakieś fotki pod słońce, albo spróbował złapać bliki i napisał czy są jakieś różnice między tymi szkłami? Może to dałoby jakieś przesłanki do stwierdzenia czy w Samsungach jest SMC czy nie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach