xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
pawelek-79, dobry pomysł!

Cypis aka Piotr, fajny sprzęt, ale do samego tilt-shifta to trzebaby obiektyw od wielkiego formatu z długą ogniskową zatrudnić... i wyjdzie teleobiektyw ... a chciałoby się jak najszerzej...
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Kiedyś próbowałem taki mieszek wylicytować, ale ceny są zabijające. Wielu jednak uważa, że wart jest tej kwoty.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
xrog napisał/a:
obiektyw od wielkiego formatu z długą ogniskową zatrudnić... i wyjdzie teleobiektyw

Od sredniego wystarczy z zapasem a do APS-C to pewnie i pelnoklatkowy obiektyw by sie nadal.
 
cerfes  Dołączył: 03 Kwi 2008
mam takowy ze szkła 28mm, mieszka nie mam, zrobiłem rurkę z taśmy izolacyjnej. efekt makiety, to trzeba jeszcze z góry cykać zdjęcia, niebardzo mam taką możliwość. Fotki mam na blogu, pozwolę sobie tylko link wkleić, żeby nie wrzucać zdjęć i nie dublować:
http://maciejewski.wordpr...02/troche-lata/
edit: tu się trochę udał efekt, bo na miejscową górkę wlazłem, zimą na sankach z niej można zjeżdżać:
http://maciejewski.wordpr...pio-v01-alpha1/
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
No, no, wygląda bardzo ciekawie :-) . Jaka ogniskowa i skąd obiektyw? Paprochy z "miecha" się nie sypią do aparatu?
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Jurek, konstrukcja jak w rasowym wielkoformatowcu :-D :-B ,
jaka to ogniskowa i jak się spisuje?
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Obiektyw to 'ruski Planar' 50 mm z Zorki. Istotne w tej konstrukcji jest to że można w każdej pozycji zablokować jednym ruchem ustawienia i obiektyw jest 'sztywny'
Fotografuje się prawie tak wygodnie jak aparatem miechowym w małoobrazkowym wydaniu.
Dzisiaj go odebrałem od fachowca, który go zrobił, jutro jak będzie pogoda wypróbuję w plenerze.
 
cerfes  Dołączył: 03 Kwi 2008
czekamy na zdjęcia!
drogo Cię takie coś wyniosło?
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
cerfes napisał/a:
drogo Cię takie coś wyniosło?

Drogo ! Do canonów i nikonów robi je seryjnie i taniej sprzedaje. Do Pentaxa jeszcze nikt nie zamawiał i dlatego kosztują więcej ale i tak znacznie taniej jak oryginalne shifty.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
A mnie zastanawia, czy w drugą stronę się da z równym efektem :?:
Chodzi mi o sfotografowanie makiety tak, żeby wyglądła jak świat 1:1. Można by w tym celu użyć kompaktowego Canona i CHDK - oferuje bracketing ostrości. Można też ręcznie lustrzanką kilkanaście zdjęć makiety z ostrością w różnych miejscach. Są do składania takich obrazów programy, chyba nawet bezpłatne.

To jak? Ktoś ma jakąś dobrą makietę do obfotografowania ???
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Tilt też działa w drugą stronę, więc i tak można spróbować.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
plaszczyzna ostrosci ~rownolegle do makiety i gotowe
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
dan, a wiesz, gdzie mogę takie zdjęcia zobaczyć ???

[ Dodano: 2008-11-15, 21:32 ]
Tutaj raczej nikt się o złudzenie rzeczywistości na zdjęciach nie starał :/

http://model-art.com.pl/pl-mieszkaniowe/
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
pawelek-79, na forum modelarzy kolejowych? :mrgreen:

A powaznie - nie wiem, czy ktos znalazl sens robienia takich zdjec :-P (chociaz znajac ludzka populacje - z pewnoscia :mrgreen: )
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
dan napisał/a:
czy ktos znalazl sens robienia takich zdjec


Skoro hobbystycznie ludzie robią pomniejszone modele, to i przydałoby się je sfotografować tak, aby było wrażenie skali 1:1.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
pawelek-79 napisał/a:
aby było wrażenie skali 1:1.

Oko ludzkie wcale nie tak prosto nabiera sie na falszerstwo, i o ile w miare latwo zrobic jest zdjecie pokazujace miasto jako makiete, to w druga strone, moze byc duzo trudniej uzyskac efekt na podobnym poziomie zludzenia.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
dan napisał/a:
plaszczyzna ostrosci ~rownolegle do makiety i gotowe

Tutaj chyba ciężko o znalezienie tej płaszczyzny, wg. której trzeba by ustawić obiektyw.




Wydaje mi się, że zostają 2 drogi:
- bracketing ostrości
- maksymalna przysłona (nawet 1/256 - wtedy już chyba soczewki są zbędne ? )



EDIT:
Dodałem zdjęcie, bo o nim zapomniałem przy wysyłaniu postu :oops:
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
pawelek-79, żeby uzyskać "odwrotność" efektu makiety, należałoby mieć jakiś mikroskopijny aparacik z maciupką "matrycką" (ewentualnie jakiś aparacik "focus free", tudzież otworek) umieszczony w odpowiednim punkcie widzenia względem modelu.

No i oświetlenie musi być dobrane...

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
pawelek-79 napisał/a:
Tutaj chyba ciężko o znalezienie tej płaszczyzny, wg. której trzeba by ustawić obiektyw.

Poklon tylnego standardu i po lekkim przymknieciu obiektywu masz ostre wsio od statywu po horyzont. Tak sie robi z LF-em. Nie wiem, czy mozna tak tiltem zrobic.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach