kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
  FF w GX-10
Witam.

Kupilem dzis w MM Samsunga GX-10. Oczywiscie pierwsze chwile - radocha, koniec dnia, pare pstrykniec w mieszkaniu, wszystko wydaje sie byc OK. Potem rutynowo sprawdzam jak ostrzy na kartce papieru. Niestety, za kazdym razem wychodzi mi ze ostrosc jest ustawiana przed obiektem na ktory ostrze (AF ustawiony na centralny punkt). Ponizej dwie fotki (sory za slaba jakos).

1. Kartka papieru. Linijka na ktora ostrzylem jest podkreslona.


2. Butelka. Ostrzylem na slowo "Citrom". Ostrosc zostala ustawiona na "SZENSAVMENTS", czesc butelki, ktora byla blizej obiektywu.


Mam tylko kitowy obiektyw i niestety nie moge sprawdzic czy to jest wina obiektywu czy cos z puszka. MM daje 7 dni na sprawdzenie sprzetu i ewentualna wymiane. Jak myslicie, co z tym teraz robic?

Pozdrawiam
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
kierdel napisał/a:
Jak myslicie, co z tym teraz robic?

Po pierwsze to ja bym sprawdził na innych obiektywach, jak będzie podobnie to śmigiem migiem pędź do MM i wymieniaj na dobry egzemplarz, tylko potestuj w sklepie co by takiego samego Sama Ci nie dali.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
kierdel, nie widzę fotek. Jeśli to picasa, to już wiem, dlaczego nie widzę.
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
bEEf napisał/a:
kierdel, nie widzę fotek. Jeśli to picasa, to już wiem, dlaczego nie widzę.


Zgadza sie, to picassa. Teraz to juz tez nie widze swoich fotek. Jakiego serwera wy uzywacie? Nie mam zadnego swojego wiec musze wrzucic na jakis publiczny.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
kierdel, ja używam www.fotosik.pl. Do linkowania na forum bardzo dobry, do galerii - pozostań przy picasie.
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Cytat
Po pierwsze to ja bym sprawdził na innych obiektywach, jak będzie podobnie to śmigiem migiem pędź do MM i wymieniaj na dobry egzemplarz, tylko potestuj w sklepie co by takiego samego Sama Ci nie dali.


OK, A jezeli nawet wyjdzie, ze to wina kitowego obiektywu. Da sie cos z nim zrobic (jakas korekcja) czy tez by trzeba bylo wymienic na inny? Problem jest taki, ze maja teraz tylko 1 taki aparat na wystawie, wiec wymieniac na niego to chyba nie jest dobry pomysl (jeste pewnie codziennie mocno macany).
 

grohu  Dołączył: 25 Wrz 2006
macany czy nie macany grunt by śmigał, jak z kobietami ;-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
kierdel napisał/a:
(jeste pewnie codziennie mocno macany)

Wymacany sprzęt ma swoje zalety :mrgreen: jeżeli wytrzymał 100.000 macaczy i nie ma FF/BF, to ja bym się zamieniał.
 

grohu  Dołączył: 25 Wrz 2006
a i nie jestem szowinistą ;-)
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
A Wy w ogole testowaliscie swoje sprzety na FF/BF na kartkach papieru? Czy to nie jest troche przeginanie?

Bylem w MM, przymierzylem kitowy obiektyw z tego z wystawy. Jakby wyniki troche lepsze, wiec zamienilem. Nie wiem czy testowanie BF/FF na pochylonej powierzchni kartki to dobre rozwiazanie. Jak ustawie baterie - paluszki - rzedem, na styk, wyceluje w ktoras po srodku (pod katem 45 stopni do rzedu baterii, wiec dostaje schodkowo-podobna-karte-testowa) i porownam cropy to focus jest na prawidlowej baterii. Nie wiem czy w moim przypadku jest sens przejmowania sie tym ostrzeniem na pochylonej kartce. Z tego co widze na necie to testy przeprowadzane sa na karcie 3D - z plaszczyzna 90 stopni na ktora sie ustawia ostrosc i druga - pochylona na ktorej sie sprawdza plaszczyzne ostrzenia.

Byc moze jak bede miec jakis jasny obiektyw z mala GO to bede wtedy miec problem? Coz, zostanie serwis...

Zamierzam jeszcze udac sie do sklepu z obiektywami, przymierzyc jakis standard zoom i sprawdzic ten nieszczesny FF/BF.

Zrobie tabl. testowa z bloku technicznego :mrgreen: , klej, nozyczki, powrot do zerowki.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Tu masz opis testu i gotową tablicę do wydrukowania http://www.focustestchart.com/chart.html
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
A Wy w ogole testowaliscie swoje sprzety na FF/BF na kartkach papieru?

Tak :oops:
Cytat
Czy to nie jest troche przeginanie?

Tak :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
kierdel napisał/a:
A Wy w ogole testowaliscie swoje sprzety na FF/BF na kartkach papieru? Czy to nie jest troche przeginanie?
- owszem jest to przegiecie ale tylko do momentu jak trafi ci sie robota za kaske albo naprawde fajne ujecie tylko ...zwalone bo miales FF/BF.....
ALE generalnie ja przestalem sie przejmowac.....
natomiast na 100% wplyw na AF ma u mnie poziom naladowania baterii :evil:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
natomiast na 100% wplyw na AF ma u mnie poziom naladowania baterii :evil:
Nie pozostaje nic innego, jak akku samochodowy do plecaka :-P
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Nie pozostaje nic innego, jak akku samochodowy do plecaka
- canon mial cos takiego......
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Cytat
Tu masz opis testu i gotową tablicę do wydrukowania


No i testowalem. Z tego mojego strasznego FF to w testach wychodzil tez czasem BF, o taki np:

Ale wg mnie ostrzy dobrze, czesto bywalo tak:


Moze to wynika z moich malych umiejetnosci, ale nie udalo mi sie uzyskac tak malej GO jak w stronie z testami (znaczniki 2mm oraz 6mm zawsze byly ostre). Nie mam statywu, wiec moje wyniki nie byly tez powtarzalne.

To teraz jeszcze pytanie troche nie w temacie. Otoz jezeli skieruje aparat obiektywem w dol i delikatnie nim pokolysze, to slychac (i czuc w dloni) takie ciche stukniecia. Jakby cos sie przesuwalo w srodku, a potem uderzalo w scianke, dziwne takie. Wiecie moze co to jest?

Pozdrawiam

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
kierdel napisał/a:
Jakby cos sie przesuwalo w srodku, a potem uderzalo w scianke, dziwne takie. Wiecie moze co to jest?
Filipiński paluszek.
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
kierdel napisał/a:
Nie mam statywu, wiec moje wyniki nie były tez powtarzalne.


Użyj statywu. Kąt ok. 45 st. Popróbuj z różnymi obiektywami. Z różnymi rodzajami oświetlenia. Co oczywiste - im wieksza dziura tym większe prawdopodobieństwo wykrycia defektu AF. Wątków na temat BF/FF było sporo. Poszukaj na forum.

kierdel napisał/a:
Otoz jezeli skieruje aparat obiektywem w dol i delikatnie nim pokolysze, to slychac (i czuc w dloni) takie ciche stukniecia. Jakby cos sie przesuwalo w srodku, a potem uderzalo w scianke, dziwne takie. Wiecie moze co to jest?


Prawdopodobnie redukcja drgań
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Arczibandit napisał/a:
Użyj statywu. Kąt ok. 45 st. Popróbuj z różnymi obiektywami. Z różnymi rodzajami oświetlenia.


Niestety nie mam statywu. Z reki ciezko jest przeprowadzic test z kartka. Znalazlem natomiast poprzednia wersje dokumentu, na ktorego namiary dal Zdano. Ta starsza wersja (http://www.focustestchart.com/focus10.pdf) wymaga zbudowania bardziej skomplikowanej tablicy testowej. Powstaje cos takiego:

Mysle, ze teraz bede uzyskiwal powtarzalne wyniki nawet strzelajac z reki. Znika problem utrzymywania aparatu pod katem 45 stopni (i celowania w punkt), drgnie reka i lipa...

Laduje akumulator i kolejna sesja :mrgreen: . Kupilem aparat do robienia zdjec tablicom testowym :shock:
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
kierdel napisał/a:
bede uzyskiwal powtarzalne wyniki nawet strzelajac z reki

Obawiam się, że nie bardzo. Do tego mimo wszystko jest potrzebny statyw bo nigdy nie będziesz pewien powtarzalności wyników.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach