siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
  Co da mi GX-10 czego nie dostanę od Olka E-510...
Witam na forum :-) może tu zagoszczę na dłużej ;-)

Przygodę z fotografią zacząłem stosunkowo puźno, bo ok. 5 lat temu od pierwszej cyfrowej małpki... z kliszowców miałem małpke kodaka.
Obecnie focę zaawansowanym kompaktem/hybrydą fuji S-9500, ale zaczyna mi brakować szybkości zapisu jak i AF, wyższego ISO (użytecznego).
Co focę wszystko po trochu ze wskazaniem na juniora 2 lata i szeroko pojęty krajobraz, zabytki, budynki...
Przyszła pora na lusterko, po dwóch tygodniach czytania testów, for interntowych, oglądania sampli na placu boju pozostały Samsung GX-10 (tańszy pentax ;-) ) i Olympus E-510... dwa stosunkowo młode modele.
Bardziej skłaniam się ku wejściu w system pentaxa poprzez puszkę samsunga, którą uważam za lepszą w stosunku do olka.

Z puszkami nie było powiedzmy problemu, są dane techniczne, testy, które co prawda nie mówią wszystkiego ale dają pewien pogląd, ale body to nie system ;-)

Co da mi wejście w system pentaxa czego nie dostanę u olka, ew. odwrotnie?
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
na + sama:
uszczelnienia,wizjer,stabilizacja,kompatybilność ze wszystkimi obiektywami pentaxa
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michał K napisał/a:
na + sama:
Michał K napisał/a:
stabilizacja
E-510 też ma latającą matrycę.
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
a,to nie wiedziałem,pozatym podobne wątki już były
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
Jesli ciagnie Cie do krajobrazow i architektory to predzej czy pozniej zapragniesz "widzieć" szerzej.
W przypadku olympusa trudniej bedzie o szeroki kat ze wzgledu na mniejsza matryce. Chociaz nie wiem jakie obiektywy ma w swojej ofercie Olympus. Nie jestem wytrawnym znawca tego systemu ale nie ma dla niego niczego wiecej procz maksymalnie szerokiego zakresu ogniskowych jak 10 - 20 mm.

Poza tym co napisalem wczesniej zdecydowanie lepiej w lapce lezy K10D a pozostale zalety przedstawil Michał K.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Nasuwa się odpowiedź z serii: "nie da ci ojciec, nie da ci matka, tego, co dać ci może sąsiadka"

Obydwoma zrobisz dobre zdjęcia, więc weź pod uwagę ilość i dostępność (nowych i na rynku wtórnym) niezbędnych gadżetów (obiektywy, lampy itp.), porównaj to z własnymi preferencjami i zasobnością kieszeni, wybierz i rób zdjęcia. Raczej nie oczekuj, że ktoś podejmie decyzję za ciebie (chciaż wtedy byłoby na kogo zwalić odpowiedzialność, że nie to, że nie tak, że za drogo ...).
Mi osobiście w olku nie leży matryca 4/3, wolę 3/2, ale inni będą uważali to za zaletę.

 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Olek ma świetne szkła szerokokątne, więc twierdzenie, że są w tym systemie z tym kłopoty jest nieprawdziwe. Z plusów Olka, to z całą pewnością LiveView - jeśli fociłeś kompaktami, to z pewnością spodoba Ci się możliwość kadrowania na ekranie. Z minusów - słaby wizjer optyczny.
Generalnie trudno jest wskazać faworyta. Wszystko bowiem należy dopasować do swoich potrzeb. Może się po prostu okazać, że mimo iż Samsung jest puszką bardziej zaawansowaną, to jednak i tak nie będziesz wykorzystywać jego możliwości i w zupełności wystarczy Ci aparat na poziomie E510 czy K100D. Jedynym sensownym - jak dla Ciebie - wyborem, będzie chyba udanie się do sklepu, gdzie możesz wziąść obydwa aparaty do ręki i przez chwile się nimi bawiąc porównać. Najczęściej właśnie takie macanie powoduje właściwy wybór. Tak na prawdę nie ma znaczenia czym focisz. Chodzi po prostu o to, by sprawiało Ci to radochę.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Michu jeżeli chodzi o możliwości puszki to poza jednym kółkiem sterujący e510 bliżej do k10d niż do k100d (powiedzmy że jest pomiedzy :mrgreen: )
Michu napisał/a:
Jedynym sensownym - jak dla Ciebie - wyborem, będzie chyba udanie się do sklepu, gdzie możesz wziąść obydwa aparaty do ręki i przez chwile się nimi bawiąc porównać. Najczęściej właśnie takie macanie powoduje właściwy wybór. Tak na prawdę nie ma znaczenia czym focisz. Chodzi po prostu o to, by sprawiało Ci to radochę.
i to jest nalepsza porada :!:
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
Michu napisał/a:
Olek ma świetne szkła szerokokątne, więc twierdzenie, że są w tym systemie z tym kłopoty jest nieprawdziwe.


Tego oczywiscie nie neguje bo nie wiem jakiej jakosc sa szkla oferowane przez firme Olympus.

Mnie chodzi o to ze mnozac ogniskowa 10 mm x2 to wychodzi 20 mm.
Natomiast w K10D mnozac ogniskowa 10 mm x1,5 wychodzi 15 mm.
Wnioskuje wiec ze szerszy kat latwiej jest uzyskac w K10D chyba ze Olympus oferuje ogniskowe mniejsze od 10 mm.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Samsung GX-10 ma rewelacyjny stosunek możliwości do ceny. Ja bym brał jego, ale uzwględniając fakt trudniejszej dostępności nowego osprzętu. Poza tym rada Micha jest najlepsza - brać w łapska i macać.

[ Dodano: 2007-07-24, 10:14 ]
::ART::, Olek dodaje szkła o mniejszej ogniskowej. Nie jest wcale trudniej je uzyskać, bo proporcjonalnie mają mniejsze pole krycia. Na takiej samej zasadzie w kompaktach montują obiektywy o ogniskowej 6mm i nie jest to żaden hi-tech.
 

konopia  Dołączył: 24 Kwi 2007
siwyyy77, IMHO jedyna różnica warta uwagi to wizjer, idź na macankę i sam zobacz.
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
bEEf napisał/a:


[ Dodano: 2007-07-24, 10:14 ]
::ART::, Olek dodaje szkła o mniejszej ogniskowej. Nie jest wcale trudniej je uzyskać, bo proporcjonalnie mają mniejsze pole krycia. Na takiej samej zasadzie w kompaktach montują obiektywy o ogniskowej 6mm i nie jest to żaden hi-tech.


Ale czy sa takie szkla do Olka. Z jaka najmniejsza ogniskowa sie spotkales w przypadku Olka i czy jest taka dostepna?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
::ART::, kit Olka zaczyna się od 14mm. Jest 11-22 2.8-3.5 oraz fiszaj 8mm. Całkiem spoko.

[ Dodano: 2007-07-24, 10:37 ]
O, jest nawet ED 7-14mm 1:4.0. To już z półki "Top pro", ale jest. Odpowiednik 14mm to nawet szerzej niż Pentakowska Sigma 10-20. Inna sprawa, że do Pentaxa będzie taniej.

 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
::ART:: napisał/a:
Ale czy sa takie szkla do Olka.

http://www.pstryk.com.pl/...=37&submit.y=32
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
Aha.
bEEF Michu - dzieki za oswiecenie. Jak to zawsze czlowiek nowych rzeczy moze sie dowiedziec. W takim wypadku sprawa szerokich katow zostala zalatwiona. Cena to juz inna kwestia wazne ze moze byc szeroko.

W takim wypadku zostala juz tylko macanka obu aparatow i wybor indywidualny bo obie puchy beda oferowaly podobna jakosc zdjec.

Ja wybralbym Sama, ze wzgledu na wzgledy wymienione wczesniej.

Pozdrawiam
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
siwyyy77 napisał/a:
na placu boju pozostały Samsung GX-10 (tańszy pentax ;-) ) i Olympus E-510... dwa stosunkowo młode modele


Witaj. Mialem dokladnie taki sam dylemat. Bylem nawet zdecydowany na Olka. Potem porozmawialem z kolega ktory juz jakis czas foci E-400. Za glowna wade podal waski wizjer i ogromne trudnosci w ostrzeniu w trybie manualnym. Kolejnym problemem byl wg niego wolny AF w trudniejszych warunkach (ale nie wiem jak to sie ma do samsungowego). Ten drobny szczegolik - waski wizjer - jednak w moim przekonaniu jest najwiekszym problemem Olka. Ja zakladam, ze bede chcial sie pobawic troche jakimis starszymi obiektywami manualnymi, zanim w ogole zdecyduje sie na budowanie systemu z drogimi szklami, dlatego jestem zdecydowany kupic GX-10 ze wzgledu na wiekszy celownik. Poza tym Samsung/Pentax ma jeszcze bajer potwierdzania ostrosci no i doboru czasu do ustawionej przyslony.

Olki mialy juz od dawna system czyszczenia matrycy i z tego co wiem dziala on o pare klas lepiej niz te Pantaxo-Samsungowe, ale coz, nie ma idealow.

Co to tego ze Samsung "o wiele lepiej lezy w lapie" - kwestia lapy. Na pewno jest o wiele ciezszy.

Pamietam jak na forum canona smieli sie z life view. Ze to takia skaza w calej idei focenia lustrzanka, ze to aparat odpustowy i dla plotek z kompaktami. Teraz w ich najnowszym dziecku wprowadzili life view, a jakze :D. Ciekawe jak sie teraz zmieni spiewka. Przeciez ten niby-bajer moze byc bardzo przydatny w pewnych sytuacjach (zeby jeszcze tak byl ruchomy).

To takie moje spostrzezenia. Zycze trafnego wyboru.
 
goldenSo  Dołączył: 01 Cze 2007
Pamiętaj że w odróżnieniu od formatu APS-C na olkowym 4/3 twój krajobraz będzie pojęty bardziej kwadratowo aniżeli szeroko
 

konopia  Dołączył: 24 Kwi 2007
za to portrecik będzie elegancki :mrgreen:
 
goldenSo  Dołączył: 01 Cze 2007
@kierdel
Braku ruchomego lcd nie rozumiem. Przecież Olympus w pierwszym swoim modelu z LV E-330 zaimplementował ruchomy ekranik.
@konopia
Nie oszukujmy się, jeśli ktoś chce robić portrety nie bierze Olympusa u którego z portretowymi stałkami jest cienko. Jakie by te 50'tki nie były to nie będzie to w żadnym wypadku 85/1.4(budżetowo 1.8) jakie oferują Canon czy Nikon (braku 1.8 nie rozumiem u Pentaxa, ale ... no cóż taka specyfika że obiektywy o dziwnych ogniskowych)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
goldenSo napisał/a:
braku 1.8 nie rozumiem u Pentaxa
Niby jest 77/ 1.8 Limited.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach