Matchay  Dołączył: 02 Sie 2007
Filtr POL 62mm @ obiektyw 52mm, czy adapter to rozwiazanie?
Witam!
Jestem "na kupnie" Pentaxa K100D Super w kicie ze standardowymi oiektywami 18-55 i 50-200. Mysle, ze dopiero na przyszly sezon letni odloze na cos nowego, zdecydowanie mam w planie poszerzenie szerokiego kata.

Posiadalem obiektyw Minolty 24-85 z gwintem 62 i zostal mi sie po nim naprawde dobry filtr polaryzacyjny B+W Slim MRC. Obiektyw z kit'a - 18-55mm, ma srednice filtra 52mm. Sytuacja wyglada wiec na rozsadna, poniewaz filtr ma srednice _wieksza_ od gwintu obiektywu.

Czy moglibyscie poradzic mi z doswiadczenia, czy jest sens w kupnie adaptera 52->62 i uzywania posiadanego filtra, czy tez moge sie w takiej konfiguracji spodziewac winietowania na szerokim kacie, ktorego nie doswiadczylbym, kupujac filtr przeznaczony oryginalnie na gwint 52mm? Przypominam, ze posiadam wersje Slim.

Pozdrawiam,
Maciej
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Matchay napisał/a:
Czy moglibyscie poradzic mi z doswiadczenia, czy jest sens w kupnie adaptera 52->62 i uzywania posiadanego filtra, czy tez moge sie w takiej konfiguracji spodziewac winietowania na szerokim kacie, ktorego nie doswiadczylbym, kupujac filtr przeznaczony oryginalnie na gwint 52mm? Przypominam, ze posiadam wersje Slim.


Idz do sklepu, popros o przymierzenie przejsciowki i sprawdz, robiac zdjecie jedolitej plaszczyznie.

Niezaleznie od rezultatu ;-) obstawiam, ze nie bedzie winietowal.
 
Matchay  Dołączył: 02 Sie 2007
alkos napisał/a:
Idz do sklepu, popros o przymierzenie przejsciowki i sprawdz, robiac zdjecie jedolitej plaszczyznie.


No wlasnie gdyby to bylo takie proste, to bym to juz dawno zrobil :) Rzecz w tym, ze sie troche mocno zgapilem, i dopiero wczoraj wieczorem przyszlo mi do glowy szukac przejsciowki, a decyzje, czy filtr zostawiac, musze podjac do dzis wieczora (bo mam chetnego na filtr, sam go glupi nagralem, tylko cena srednio wygorowana :/, wiec do nowego filtra 52 doplace na pewno wiecej, niz cene przejsciowki ).

Osobiscie tez wydaje mi sie, ze nie powinien winietowac, a przynajmniej nie bardziej niz oryginalny 52. Wyobrazam sobie tylko taka sytuacje, w ktorej przejsciowka odsuwa filtr sporo dalej od obiektywu (bo ze troche odsunie, to chyba pewne?) i wtedy ryzyko winietowania wieksze. Wlasnie o ten aspekt sprawy pytam, moze ktos z Was uzywa podobnego zestawienia i jest w stanie stwierdzic, czy ryzyko winietowania jest wieksze czy nie. Nie pytam "dla sztuki", tylko dlatego, ze sporo zdjec robie na szerokim kacie. Przy czym rzadko na pelnej dziurze, co powinno troche polepszyc sprawe...

Pozdrawiam,
Maciej
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Jeśli masz tylko 1 filtr to go sprzedaj i kompletuj nowy zestaw filtrów 52 mm wyjdzie taniej niż przejściówka i wszystkie filtry 62 mm.
Ja na szczęście miałem przejściówkę 41-52 w Olympus C-4000 zoom i wszystkie filtry 52 mm, więc po zakupie GX-1S nic nie musiałem wymieniać :-)
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
Matchay, Polar 62mm absolutnie nie będzie winietował z kitem . Nie ma co sprzedawać porządnego sprzętu i dokupować na 52mm (może sie pojawić lekka winieta). A jakbyś chciał na to założyć jeszcze jakiś to już w ogóle Ci zawinietuje okropnie. Sam pamiętam jak w kicie miałem z przejściówką na 58mm polar i szara polówkę. Na 18 była zauważalna winieta. Gdzieś przy 20mm znikała. Myślę zatem, ze to co masz będzie idealne. A przejściówka na allegro wyjdzie jakieś 25 zł z przesyłka.

[ Dodano: 2007-08-06, 12:02 ]
Matchay napisał/a:
Osobiscie tez wydaje mi sie, ze nie powinien winietowac, a przynajmniej nie bardziej niz oryginalny 52. Wyobrazam sobie tylko taka sytuacje, w ktorej przejsciowka odsuwa filtr sporo dalej od obiektywu (bo ze troche odsunie, to chyba pewne?) i wtedy ryzyko winietowania wieksze. Wlasnie o ten aspekt sprawy pytam, moze ktos z Was uzywa podobnego zestawienia i jest w stanie stwierdzic, czy ryzyko winietowania jest wieksze czy nie. Nie pytam "dla sztuki", tylko dlatego, ze sporo zdjec robie na szerokim kacie. Przy czym rzadko na pelnej dziurze, co powinno troche polepszyc sprawe...

Pozdrawiam,
Maciej

Odsuwa filtr ale minimalnie, a jego srednica jest duuuuuzo większa
 
Matchay  Dołączył: 02 Sie 2007
Markus, przemyslalem co powiedziales. Ale przeciez polara uzywa sie raczej okazyjnie, czyli i tak bede go odkrecal; moge odkrecac go przeciez razem z przejsciowka, a wygoda odkrecania jest chyba taka sama? W niczym mnie to nie ogranicza, chyba, ze chcialbym NA polara jeszcze cos dokrecic - ale i tak nie moge, bo to slim.

Gringo, dzieki za konkretne rozwianie moich watpliwosci.

Filtr zostawie. Mam jeszcze Cokina naturalnie z adapterem na 62, ale tu albo kupie drugi adapter, albo po prostu druga przejsciowke (nie sprawdzalem, co tansze).

Dzieki,
pozdrawiam,
Maciej

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach