Którą serię pentaksów uważasz za najbardziej kultową?
M42
6% Complete
6 (6%)
K
25% Complete
25 (25%)
M
28% Complete
28 (28%)
LX
20% Complete
20 (20%)
A
4% Complete
4 (4%)
P
2% Complete
2 (2%)
SF
1% Complete
1 (1%)
Z/PZ
7% Complete
7 (7%)
MZ/ZX
5% Complete
5 (5%)
*ist
0% Complete
0 (0%)
*istD/DS/DL
2% Complete
2 (2%)
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
(...) to najbardziej kultowy (cokolwiek to durnego oznacza) aparat Pentaksa...

Może nie do końca w temacie - "strasznie" podobal mi się tekst jaki kilka lat temu wygłosiła jakaś dziennikarka w TV - "własnie kręcony jest nowy kultowy film (...)". Rzecz dotyczyła "Matrix'a". Może i filmik stał się niejako kultowy (patrząc na obecną pop-kulturę), ale teraz mamy istny wysyp "kultowych" produkcji ;)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To prawda.... absolutne nadużywane w mediach ....
"nowy kultowy film" to jak "nowa świecka tradycja" ;-)

[OT] Dla mnie z całą pewnością kultowym filmem był "Znikający punkt". Pamietam, że po jego obejrzeniu dochodziłem do siebie chyba ze 3 dni (16-letnim pacholęciem będąc .... ) Było zresztą więcej ważnych filmów: "Strach na wróble" (Gene Hackman i Al Pacino), "Lot nad kukułczym gniazdem" (Jack Nicholson), "Nocny kowboj" (John Voigt, Dustin Hoffman).... itd. ... i wiele innych.... Z perspektywy myślę sobie, że widziałem te / takie filmy w odpowiednim czasie. Pewnie każdy z Was też mógłby podać parę ważnych filmów czy książek z czasów modości, które wywarły wpływ na całe dorosłe życie!

[wracając do ad remu ;-) ] słowo "kultowy" (w swym pierwotnym znaczeniu) jednak odnosi się do wspomnanych przeze mnie wyżej wartości uniwersalnych. W tym aspekcie .... tylko seria K. Wojtek zauważ, że to określenie nie odnosi się do walorów użytkowych (jeśli mówimy o aparatach fotograficznych) np. K1000 czy LX-a. Jednak "bardziej kultowy" jest jednak K1000, bo sądzę że 90 albo i więcej % ludzkości usłyszało najpierw o nim :-) i to on był prapoczątkiem późniejszego hobby...

[OT znowu] Ciekawe jednak, czy takie rozumienie słowa kultowy można by odnieść np. do motoryzacji? W Polsce byłby to 'maluch", a na świecie "garbus"... mimo że mercedes budził powszechną żądzę posiadania ;-)
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Za slownikiem PWN: "kultowy - zwiazany z kultem, z oddawaniem czci bostwu, z religia, religijny, obrzedowy"...

Wybacz Jurku ale to dla mnie NAPEWNO NIE K1000 :-P :mrgreen: a jedynie LX :oops: :mrgreen:

Pzdr
Spinner
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Moim zdaniem w tym znaczeniu "kultowy" jako "obiekt kultu" w ogóle nie może byc tu używany.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Niiieee :?: :evil: :mrgreen: A niby dlaczego :?: :mrgreen:

LX2000 postawiony w podswietlanej gablocie kolo lozka - czy kiedykolwiek udaloby Ci sie zasnac nie patrzac na niego :?: :-P :mrgreen:

Pzdr
Spinner
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Spinner napisał/a:
Niiieee :?: :evil: :mrgreen: A niby dlaczego :?: :mrgreen:
LX2000 postawiony w podswietlanej gablocie kolo lozka - czy kiedykolwiek udaloby Ci się zasnac nie patrzac na niego :?: :-P :mrgreen:

No tak, to jest argument :mrgreen:
 

JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Dlaczego nie ma serii Espio?

bo my sie nie przyznajemy do takiego Pentaxa;p
 

zubryn  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tylko LX - bo jest marzeeniem i może kiedys sie spełni. Pozdrawiam
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
zorzyk napisał/a:
Moim zdaniem w tym znaczeniu "kultowy" jako "obiekt kultu" w ogóle nie może byc tu używany.


A ja mysle, ze tak ;-) Jak wyjasnisz fakt, ze ludzie wciaz chca kupowac LX'a mimo jego wad i ograniczen, a do tego sa gotowi zaplacic za niego $400 i wiecej? Racjonalnie tego nie wyjasnisz. I co nam pozostaje? ;-)

dzerry
 
baksiq  Dołączył: 15 Maj 2006
Od razu mówię, że z Pentaksów zan dobrze tylko K1000 i na tą serię głosuję. Służył mi długo i dzielnie dopóki nie skaszaniła się synchronizacja migawki i podnoszenia lustra. Ale pudełko nadal mam i lubię je sobie od czasu do czasu "podotykać" :P Teraz szukam czegoś nowego i chyba poczekam na K100d.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Po pierwsze, że uważam, że jeżeli aparat jest produkcji Pentaxa, to jest już kultowy z założenia.
Wybieramy więc tylko wśród kultowych.
Po drugie, uważam, że absolutnie kultową serią jest seria M42, absolutnie odjazdowa i jest podstwaą do wszystkich innych serii.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
fotonyf napisał/a:
Po pierwsze, że uważam, że jeżeli aparat jest produkcji Pentaxa, to jest już kultowy z założenia.
(...)


Można by to na 1. stronie jako motto klubowe dać :mrgreen:
 
tomeczz Dołączył: 27 Kwi 2006
zubryn napisał/a:
Tylko LX - bo jest marzeeniem i może kiedys się spełni. Pozdrawiam


jak cos co ma diody w wizjerze moze byc kultowe :evil: Poza tym LX to raczej nie seria a model. To ze wyprodukowano pare sztuk limitowanych LX nie czyni z LX serii :evil:

Dlatego uwazam ze kultowy pentax to m42 oraz przede wszystkim seria K. To wielkie dziedzictwo pentaxa, cała reszta to tylko male poprawki w kierunku minimalizacji rozmiarow i ciezaru.

Zatem dla mnie kultowa seria to K, ale ulubiona M.

[ Dodano: 2006-06-22, 12:35 ]
szkoda ze nie mam 5 glosow bo tyle razy bym zaglosowal na K
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
tomeczz napisał/a:
Poza tym LX to raczej nie seria a model. To ze wyprodukowano pare sztuk limitowanych LX nie czyni z LX serii

to w takim razie w której serii umieściłbyś ten model??

[ Dodano: 2006-06-22, 13:28 ]
tomeczz napisał/a:
jak cos co ma diody w wizjerze moze byc kultowe

aa kto powiedział, że "kultowe" znaczy "idealne"?
 

Maciek K1000  Dołączył: 22 Cze 2006
Moj kot uzywa K1000, wiec ja glosuje na serie K ;)
 

mig-37  Dołączył: 25 Maj 2007
Re: Najbardziej kultowa seria Pentaksów
sołtys napisał/a:
Proszę również oczywiście o uzasadnienie swojego wyboru.


!!!! LX !!!!
Moim zdaniem to świetnie zaprojektowany aparat, lepiej wykoncypowany niż ówczesna konkurencja, z zestawem funkcji aż nadto wystarczającym do codziennych zadań. Do tego solidność, autodynamiczny pomiar światła i ograniczona dostępność (jak już wcześniej wspominano). Moje następne typy to MX i ME Super.
Do ankiety dodałbym jeszcze taki korpus jak OM-2n, strasznie mi się spodobała jego "wihajstrowatość" :mrgreen: Może dało by się zaadoptować pod skrzydła Pentaxa jednocyfrowe OM-y?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
mig-37 napisał/a:
autodynamiczny pomiar światła
O, tego nie slyszalem ;-) Mozesz rozwinac?

dz.
 

mig-37  Dołączył: 25 Maj 2007
dzerry napisał/a:
mig-37 napisał/a:
autodynamiczny pomiar światła
O, tego nie slyszalem ;-) Mozesz rozwinac?

dz.


Chodzi o "OTF - off the film metering", czy jest jakaś inna polska wersja tego określenia? Bo ja się nie spotkałem. W ogóle podoba mi się idea tego pomiaru. I dlatego LX nie ma blokady ekspozycji, bo wartości jakie wyświetla w trybie AV przed zrobieniem zdjęcia są tylko przybliżeniem, a rzeczywisty pomiar następuje w trakcie ekspozycji
 

olgierd  Dołączył: 06 Cze 2007
Dla mnie Kultowy to - jak sama nazwa wskazuje - K1000. Po prostu garbus wśród aparatów fotograficznych.
Swojego "kupiłem" w 1991 roku (razem z badziewną Sigmą 28-70) za zdjęcie z autografem Tadeusza Mazowieckiego (ściśle - aparat przesłał mi kolekcjoner autografów z USA).

Pozostałe K, chociaż pewnie i lepsze, nie mogą być Kultowe, ponieważ były za krótko produkowane, są przez to dość niszowe.

LX jest na pewno świetnym aparatem, aczkolwiek Kultowy być nie może; a to dlatego, że w mojej ocenie Kultowe rzeczy muszą odnosić się do kultu dla mas, a nie dla niektórych.
Dlatego rozumiem kultowość WV Garbusa, natomiast nie będzie dla mnie kultowe Porsche Cayenne.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
LX - bo słyszał o nim prawie każdy, ale mało kto go widział ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach