malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
Portretówki MF
Od jakiegoś czasu rozglądam się za kolejnym szkłem do portretu. Jeszcze prawdopodobnie nie wykorzystałem wszystkich możliwości mojego SMC A50/1,7, ale wiadomo, jak to jest, gdy wpadnie się w wir kupowania tanich obiektywów...

Poza powyżej opisaną pięćdziesiątką mam jeszcze Jupitera 135/3,5. Bardzo poprawne szkło, ale - jak dla mnie - nijakie, może jeszcze do niego nie dorosłem. I ogólnie preferuję nieco bliższy kontakt z modelką (he, he 8-) ), więc 200mm (po cropie) to dla mnie za dużo.

I tutaj pojawia się dylemat. Czy zainwestować w jaśniejszą (choćby 1,4) pięćdziesiątkę, czy pójść w stronę wyższych ogniskowych? Myślę o przedziale 70-85mm.

Jeżeli wybrałbym kolejną 50, to skłaniałbym się w stronę Takumara 50/1,4 albo nieco droższego CZ Pancolara (z naciskiem raczej na to pierwsze). Ale, gdy przychodzi do wyboru czegoś z w/w przedziału 70-85, to już nie mam wielu kandydatów. Czy moglibyście wskazać mi warte zachodu szkiełka o takich ogniskowych?

Na DA 70/2,4 czy 77ltd jeszcze mnie nie stać, ale chciałbym wybudować ładne fundamenty pod właśnie tą ogniskową.

Jeżeli chodzi o system - M42, albo bagnet K. Jeżeli chodzi o cenę - raczej w okolicach 300 złotych (skłoniłbym się kupić nawet na angielskim ebayu, jeżeli taka transakcja bardziej by mi się opłacała).

Liczę na Was :-)
 

davnes  Dołączył: 18 Lis 2006
ja przechodzę na mocowanie psix-a- mam biometra i jak wrócę do domu to wrzuce kilka fotek dla porównania:] :mrgreen:
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
Ze szkieł na M42 zwróciłbym uwagę na Jupitera-9 85/2, imo bardzo dobry słoik pod warunkiem, że nie trafisz na egzemplarz składany w poniedziałek. Miałem dwie sztuki, jeden ładnie pracował już od f2, drugi niezależnie od wybranej przysłony dawał mydło.
Cena raczej niewygórowana, przyjemny miękki rysunek. Wady - dość niski kontrast i słabe powłoki, przy portrecie było to dla mnie bez znaczenia, ale jako krótkie tele do krajobrazu już raczej nie bardzo.
Przy zakupie na aukcji, z uwagi na rozrzut jakościowy, podstawa to dobre sample, albo zaufany sprzedawca. ;-)
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
malyglod napisał/a:
Ale, gdy przychodzi do wyboru czegoś z w/w przedziału 70-85, to już nie mam wielu kandydatów.


Bo niestety jest niewiele takich szkiel.
W zasadzi przychodza mi do glowy tylko dwa:

Pentax-M 85/2 - rewelacja, super do portretu, bardzo polecam
Pentax 85/1.8 - rzadsze i drozsze, co do jakosci to nie wiem
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
zy napisał/a:
Pentax-M 85/2 - rewelacja, super do portretu, bardzo polecam
Fafniak nawet sprzedawał na Giełdzie. Ale chyba już poszło. W dodatku cena ponad dwukrotnie wyższa.
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
argawen napisał/a:
Fafniak nawet sprzedawał na Giełdzie.


Ja tez bym ja zamienil tylko na to co On.
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
spirit, dzięki, to jak na razie najkorzystniejsza z możliwości.

Jednak wciąż kusi mnie jaśniutka 50tka. Myślicie, że odczuję lepsze wrażenie po kupnie Takumara 50/1,4 w porównaniu do Pentaxowego SMC-A50/1,7? Jak wygląda porównanie tych dwóch szkiełek? Przede wszystkim zależy mi na ostrości i ładnym bokeh.

Jeżeli ktoś uważa, że rozglądanie się za drugim "standardem" to bezsens w moim przypadku, to bardzo proszę mi to zasygnalizować.

zy, ten M85/2 to fajne rozwiązanie, ale mając 700 złotych na kupno obiektywu będę raczej rozglądał się powoli za FA50/1,4.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
malyglod napisał/a:
odczuję lepsze wrażenie po kupnie Takumara 50/1,4 w porównaniu do Pentaxowego SMC-A50/1,7
Takumara na M42, czy na bagnet K ?
Świetne to były Takumary na M42.
SMC A daje ci świetną opcję sterowania z korpusu. W dodatku niektórzy uważają( sa gdzieś testy), że 50/1.7 jest lepsza od 50/1.4. Ale nie wiem, czy nie chodziło o szkła z AF.
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
malyglod napisał/a:
Przede wszystkim zależy mi na ostrości i ładnym bokeh



Tu akurat chyba najlepszym polaczeniem jest 50/1.7. Szklo z 1.4 bedzie raczej bardziej mydlane, w zamian za lepszy bokeh. Jesli chcesz zamienic na FA50/1.4 to tylko dla autofocusa, moim zdaniem.

Ogolnie chyba roznice we wszystkich 50-kach sa niewielkie. W reprodukcji obrazu decyduja niuanse, wiec raczej kryterium powinna byc funkcjonalnosc (af, A, ...).

Przez dlugi czas z uzywania A50/1.7 bylem bardzo zadowolony i zamienilem na FA 1.4 tylko z uwagi na af.
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
argawen napisał/a:
Takumara na M42, czy na bagnet K ?

Na bagnet. Po północy kończy się aukcja: http://cgi.ebay.co.uk/Pen...1QQcmdZViewItem i cały czas myślę, co z tym fantem zrobić.

zy napisał/a:
Jesli chcesz zamienic na FA50/1.4 to tylko dla autofocusa, moim zdaniem.

Jak najbardziej. Praca z ludźmi mimo wszystko wymaga sprawnego operowania sprzętem, a dzięki AF zawsze zyskam choćby tą sekundę między ujęciami. Ale jeżeli chodzi o tego FA, to dopiero za pół roku, jeżeli nie więcej.

zy napisał/a:

Ogolnie chyba roznice we wszystkich 50-kach sa niewielkie.

I właśnie tego byłem ciekaw. Bo niestety moje doświadczenie z różnymi obiektywami jest niewielkie. Dzięki wielkie za opinię. ;-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
malyglod napisał/a:
argawen napisał/a:
Takumara na M42, czy na bagnet K ?

Na bagnet. Po północy kończy się aukcja: http://cgi.ebay.co.uk/Pen...1QQcmdZViewItem i cały czas myślę, co z tym fantem zrobić.
Widzę, że chyba nie Ty wygrałeś - ale tak na przyszłość, to szkło z aukcji jest na gwint.
Nie ma ani jednego Takumara 50mm na bagnet.
Wszystkie bagnetowe Takumary są tu:
http://kmp.bdimitrov.de/l...-SMC/index.html
i tu:
http://kmp.bdimitrov.de/l...-SMC/index.html

[ Dodano: 2007-08-05, 21:01 ]
A, i jeszcze jedno - odradzam kupowanie u tego sprzedawcy. To taki angielski odpowiednik allegrowego "LEICA-SHOP". Sam u niego nie kupowałem, ale kolega owszem i raczej zadowolony nie był.
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
Nie kupiłem, bo chyba jednak skuszę się na tego Jupitera 9. Wystarczająco jasny, no i zbiera pozytywne opinie, z tego co widzę.

Skorzystam z okazji i zapytam - ile może wynieść przesyłka obiektywu z UK? Bo skoro został sprzedany za $38 (aukcja w dolarach), to doliczając choćby i te 20 baksów wychodzi nam $58, czyli ~160 PLN. A to jest połowa ceny tego obiektywu na allegro.. Czy nie ma tu gdzieś haczyka? To, jak zauważyłem, dotyczy wielu starych obiektywów - wielu Zeiss'ów również..
 
NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
Tak w temacie 50 1.4 do portretu...
Dobry portret zrobić tym szkłem to dość duże wyzwanie ze względu na crop i głębie ostrości przy pełnej dziurze. I nie chodzi o to, że jej nie starcza na całą twarz, ale wystarczy małe poruszenie się modela i ostrość jest nie tam gdzie chcemy. Lepiej jest od 2 ale wtedy nie warto imho przepłacać za 1.4. No chyba że nie tylko do portretu ma być szkło.
W każdym bądź razie ja mam takie doświadczenia...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
NaiR napisał/a:
Lepiej jest od 2 ale wtedy nie warto imho przepłacać za 1.4
Akurat to tylko parę mm różnicy.
Popatrz tutaj.
To nie tylko światło liczy się w szkle.
Ale osobiście uważam, że 50/1.7 nie jest wcale gorsza.
 
NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
argawen napisał/a:
Akurat to tylko parę mm różnicy.
Popatrz tutaj.


Wiem, wiem, sam się dziwię że te parę mm różnicy robi aż taką różnicę. Jak fotografuję córkę to przy 1,7 na 50 FA rzadko udaje mi się trafić tam gdzie chcę. No może z tą 2 to przesadziłem, ale od 2.5 już mam zadowalające wyniki :). (tzn 3/4 zdjęć ma ostrość tam gdzie chcę).
Ja swoje 50 kupiłem dla bokehu, i ostrości, ale światło też się bardzo przydaje, bo jakoś nie lubię lampy.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
NaiR napisał/a:
No może z tą 2 to przesadziłem, ale od 2.5 już mam zadowalające wyniki :)
Dlatego , u mnie najczęściej używaną przysłoną w 77 L jest 2,5-3,2.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach