grohu  Dołączył: 25 Wrz 2006
  [grohu] na pożyczonym sprzęcie
chyba nie miałem weny,bo nie jestem za bardzo zadowolony. Oświetlenie zastane, czyli całkowite zachmurzenie. Proszę o konstruktywne opinie, jakieś propozycje co do techniki wykonania(kadr i inne)
1.

2.

3.

4.

5.


lub LINK
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
Mnie sie podoba 3, najladniej i rownomiernie oswietlona twarz. 1 i 4 cienie na twarzy maja niekorzystny wplyw. 5 zdecydowanie za ciemno, ale bedzie calkiem w porzadku jak sie troche rozjasni (masz rawa?)
 
TomekS
Myślę, że trochę za dużo u góry. Obcięte łapki ;-)
 

grohu  Dołączył: 25 Wrz 2006
mam rawy
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
to spokojnie wyciagniesz, nawet z jpga daje rady (jesli mozna)

 

grohu  Dołączył: 25 Wrz 2006
a teraz 3 lepsza
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
troszkę za zielona twarz, chyba
 

mumonzan  Dołączył: 23 Kwi 2007
No owszem, chyba coś nie tak z balansem w tej poprawionej 3.
A to najlepsza i moim skromnym zdaniem. Ale podoba mi się też 2 jako kadr, choć mogłaby być trochę wyżej.
 

grohu  Dołączył: 25 Wrz 2006
poprawiona 3 poraz 3 teraz ok zWB. czy kolorki są ok??
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zasadniczo jest OK. Ale, jak na moje oko:
- troszkę zbyt kontrastowe
- nieco zbyt "kolorowe" kolory, może zmniejsz z lekka nasycenie?

Może masz monitor zbyt jasno ustawiony?
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
imho widać, że "modelka" (btw ma jakieś imie? byłoby bardziej po ludzku niż "modelka") ma potencjał, ale jest stremowana. Może spróbuj się przyjżeć co podoba Ci się w niej najbardziej, co chciałbyś wydobyć ... spowodować, żeby nie była stremowana, ale rozluźniona i była bardziej .... żywa (ja wiem, że łatwo się mówi, a sam bym pewnie lepszych nie zrobił :roll: ... aaa mówiąc dokładnie, swego czasu na pierwszym roku studiów podobne koleżance wykonałem, tylko że b&w - bez przygotowania, planu, pomysłu ... choć ze dwa były obiecujące, wtedy gdy kumpela akurat nie przewidywała, że zrobie jej zdjęcie .. tyle, że sprytnie mi te fotki "ukradła" :-? ) Taka drobna uwaga - przy portretach dobrze jest wszelkie naszyjniki, torby, biżuterie, rozpraszacze wyrzucić z kadru czyli mówiąc wprost zdjąć je z modelki. Podobnie dobrze byłoby pokombinować coś z tłem (imho najmniej rozpraszające jest na fotce nr 2) ewentualnie jeśli już miałoby być takie trzciniaste to umieścić modelkę wśród tych trzcin. Może warto razem z modelką pooglądać portrety wykonane przez innych fotografów i razem z nią "wpaść" na jakiś pomysł, aby sama również wiedziała co ma robić, jak się zachować, może łatwiej byłoby Jej "wejść" w jakąś rolę niż być po prostu sobą itd. ..... inna sprawa jest taka i warto o tym pamiętać, choć nie mówie, że tak może być w tym przypadku, nie wszystkie ładne (mówiąc ogólnikowo) dziewczyny dają się dobrze sfotografować - czasami wydaje się, że "modelka" ma potencjał, a nie udaje się jej zrobić dobrego zdjęcia - czasami tak bywa ii gdzieś już kiedyś o tym dyskutowaliśmy jeśli dobrze pamiętam, ale jeśli masz możliwość to myśle, że warto popróbować.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
sołtys, to sa swietne uwagi, ale zdjecia groha to raczej spacer-portety. One czasem wychodza, a czasem nie. I tu nie ma zasady.

Do autora. Gdy portretujesz sylwetke, a nie tylko twarz, np poprawiona 3, staraj sie nie umieszczac glowy w centrum kadru. Tutaj akurat mogles skadrowac, ale zdarza sie, ze nie da. Ja sam mam z tym problem - jakos ciezko mi sie kadruje pionowo i mam tendencje do zostawiania za duzo u gory, mimo, ze staram sie o tym pamietac.

dz.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Klasyczne sparerowe portretowki z cyklu " stan tu i sie usmiechnij" ;-) . Czy to znaczy ze zle? Nie, w tej klasie sa bardzo sympatyczne, ja robie multum takich, bo czasem takie lubie i juz. Moze tylko zwracaj wieksza uwage na to co sie dzieje z tylu. Akurat na fot. 4 te kolorowe plamy ludzi mocno psuja zdjecie.
A poniewaz wydaje mi sie, ze "osoba portretowana" zwana dalej modelka (Jola?), zasluguje na to, zebyscie dali sobie wiecej czasu na zdjecia. Tak, zeby ona miala czas zdjac torbe, wyjac raczki z kieszeni, nie uciekala Ci z kadru. Ty zebys mogl zadbac o tlo, kadr, zastanowil sie nad swiatlem. A wtedy powinny Wam wyjsc duzo bardziej portretowe zdjecia. Tym bardziej, ze wg mnie, ona zasluguje na dobre portrety, masz zadanie do wykonania, i pochwal sie potem nam. A jesli by marudzila, to powiedz, ze przynajmniej polowa forum o to prosi! ;-)
 

cheshirecat75  Dołączył: 04 Gru 2006
Fotka nr 2 ma ładne tło. Dobrze zagrały te drzewa rozmyte. Niestety, modelkę nie bardzo ustawiłeś. Tak w ogóle - to zdjęcia spacerowe i dość nieprzemyślane. Nie że się rzucam objeżdżać z wyżyn mojego miszczostwa, bo się nie poczuwam ani do miszczostwa, ani do objeżdżania, ale wstawiłeś foty, więc krytyka Ci się należy :) Poczytaj może komentarze do tego wątku: http://manufactura.home.p...e0689786248a0ee
Nb, Arti, gratuluję postępów w oględnym wyrażaniu opinii... ;)

O świetle itp parę uwag już padło, to może ja coś bardziej ogólnie dodam: Jak dla mnie, portret ma wyrażać psychologię osoby, coś mówić o jej wnętrzu, o jej życiu, marzeniach, problemach... Ma służyć do zajrzenia w cudzą duszę. Oczywiście może też służyć do pokazania jaki efekt daje najnowsza maskara do rzęs marki cośtam, ale to akurat kierunek którym się niezbyt interesuję. Jeżeli chcesz widzom dać wgląd w tę duszę to a) trzeba zrobić dobre technicznie i kompozycyjnie zdjęcie b) trzeba jeszcze wybrać odpowiedniego modela albo zaskoczyć go, albo z niego tę duszę jakoś wydobyć... Ty nie zrobiłeś nic z tych rzeczy, wziąłeś ładną, miłą dziewczynę, postawiłeś w parku i cykałeś. Weź ja lepiej na kawę, posadź przy stoliku w dobrym świetle, upewnij się że masz tło fajne (zwłaszcza wczesnym wieczorem jakieś światełka w knajpie dają ładny bokeh), a następnie cykaj średnią ogniskową (na cyfrze np te 58mm co masz w stopce) - i ROZMAWIAJ z nią cały czas. I to nie o dżdżownicach, które Ty lubisz, ale o truskawkach, które ona lubi (że tak sparafrazuję znany cytat ;) Niech się wyluzuje i rozgada i zapomni o czarnej skrzynce. A Ty od czasu do czasu rzucaj jakiś dowcip, żebyśmy jej uśmiech tez zobaczyli. Potem obejrzyj zdjęcia i zobacz jakie błędy w oświetleniu zrobiłeś (na pewno jakieś zrobisz). A potem abarotno :)
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
cheshirecat75 napisał/a:
a następnie cykaj średnią ogniskową (na cyfrze np te 58mm co masz w stopce)


niestety w sytuacji ktora opisales nawet 50-tka mozna zrobic conajwyzej wycinek twarzy, jak sie odchylisz to moze twarz na cala klatke (wiem z doswiadczenia, dlatego choruje na 35/2 albo 30/1.4) no chyba ze usiadziecie przy dluuuugim stole ... ale w tedy z rozmowy nici :-)
 

cheshirecat75  Dołączył: 04 Gru 2006
zy napisał/a:
niestety w sytuacji ktora opisales nawet 50-tka mozna zrobic conajwyzej wycinek twarzy


Nie przesadzasz? To jest na 50mm robione - przez stół, przy kawie:



I te tutaj też (wrzucam linki, żeby nie zaśmiecać wątku własnymi obrazkami)


http://cheshirecat75.fotk...mgp4020-01.html

http://cheshirecat75.fotk...mgp3415-01.html

http://cheshirecat75.fotk.../imgp06784.html

http://cheshirecat75.fotk...10783sepia.html

pozdrawiam
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
cheshirecat75 napisał/a:
Nb, Arti, gratuluję postępów w oględnym wyrażaniu opinii... ;)


A.... potraktuje to jako komplement, co mi tam.
 

grohu  Dołączył: 25 Wrz 2006
dziś był 2 spacer z aparatem i Jolą, pstryknął kilka wrzucam 3, trochę za ciemno było i są poruszone. Wene miałem jeszcze mniejszą( mega kac).

1'

2'

3'
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
cheshirecat75 napisał/a:
Nie przesadzasz?


no moze troszke :-)

aczkolwiek zdjecie nr 3 powyzej zdaje sie czesciowo potwierdzac moje przypuszczenia, nie zeby to w czyms przeszkadzalo
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
sołtys, to sa swietne uwagi, ale zdjecia groha to raczej spacer-portety.

tak przeczytałem co napisałem raz jeszcze ii wydaje mi się, że to co napisałem również do spacer-portretów ma zastosowanie: a mianowicie (chronologicznie jak pisałem wyżej):
1. również a może przede wszystkim na spacerze można sprawić, aby modelka nie była stremowana
2. również na spacerze można wszelkie rozpraszacze wyrzucić z kadru, tzn. torby, naszyjniki itp.
3. również na spacerze można wybrać inne tło ewentualnie pokazać je inaczej (np. to trzcinowe tło wydaje się mieć potencjał .. sprawa pomysłu)
4. również na spacerze można w jakiś sposób wykorzystać pomysły innych fotografów

W każdym razie grohu, życzę Ci (a może i nam też?) udanych następnych portretów z Jolą :mrgreen:

[edit: ooo widzę, że się jakieś nowe pojawiły. Już się zabieram do oglądania ... zaraz też skomentuje oczywiście ;-) ]

[ Dodano: 2007-08-13, 23:35 ]
grohu napisał/a:
Wene miałem jeszcze mniejszą( mega kac)

to ja moge napisać jedynie, żebyś robił portrety tylko na mega kacu, bo idziesz w dobrym kierunku ... nie myśl sobie, że już doszedłeś, ale pamiętaj "jak zobaczysz czarny tunel to nie idź w stronę światła" :mrgreen:

aha ii do listy zdecydowanych rozpraszaczy dopisuje kolczyki ... nie żeby je odrazu Jola zdjęła, ale ewentualnie można je przesłonić jakoś ... np. włosami .. or co tam wymyślisz

tak się też zastanawiam ... może też poczęści nie tyle Jola jest stremowana, ale może Ty jesteś robiąc jej zdjęcia, co? :-P :-B :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach