Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 040
Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc040.pef

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 21.10.2007, do północy czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili (wszystko jest wyjaśnione w wątku z początku tego posta).

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc040_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc040_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc040_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc040_nick.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (usunąć spacje, wiadomo)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po kliknięciu na małe zdjęcie, otworzy się ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjęcia dostępne również pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc040.html

1. Adam Slawomir


2. Briho
- zwiększenie ekspozycji o 0,3
- podbicie jasności i kontrastu
- balans bieli na "shade"
- saturation +10
- zabawa suwakami shadows/highlights
- wyostrzenie
Obróbka w ACR 4.


3. Dwakleszcze
W zasadzie tylko Lightroom. Zmniejszone i nieco wyostrzone w PS.


4. Habeck
ACR 4.2
WB: Temp. 8700, Tinta +100 (zakropliłem z zaprawy w cieniach)
Ekspozycja: -2,55
Odtwarzanie: 100 (trzeba ostrożnie z tym, bo zdjęcie można spłaszczyć, ale niebo było takie wdzięczne, że powstrzymać się nie mogłem) Wypełnij światło: 60 (musiałem wyciągnąć te ruiny, bo ciemna plama nie była interesująca)
Czarne: 0Jasność: 150 (jak są przepały to jakoś to tak lepiej wygląda jak jasność się ciągnie na maksa i schodzi się z ekspozycją, wydaje mi się, że więcej da się ze zdjęcia wyciągnąć)
Kontrast: 50 (dobry kontrast nie jest zły)
Przejrzystość, wibracja i nasycenie: 0
Krzywa tonalna płaściutka, nie ostrzyłem oryginału (700 delikatnie po zmianie rozmiaru), pozbyłem się kolorowego szumu w ciemnych partiach ustawiając Kolor na 50 (może za dużo, ale bez znaczenia IMO), oraz podciągnąłem przy redukcji szumu luminację na 15, coby trochę odjąć szumu z wyciągania ruin.
Winietowanie też ustawiłem, żeby niebo przyciemnić na Wartość -58 (tak pi razy drzwi, bo mogło być i 60 i 50 :) ), no i Punkt środkowy na 0. A że zielony na drzewach mi się nie podobał za bardzo to zjechałem trochę z Nasyceniem czerwonego -22 i dałem +21 Barwie czerwonego (tak pi razy drzwi). I to tyle. Dłużej robiłem opis, niż wywoływałem... :)


5. Ijon


6. Kokosz


7. Matb
Przepalone niebo przeszkadza :-P W sumie dobranie balansu bieli "na oko", troszkę zabawy z krzywymi oraz suwaczkami od kolorów. PPL + PhotoFiltre. Miniaturka lekko podostrzona.


8. Misiek
Plik konwertowałem w PPL:
Ekspozycja -0,5EV, kontrast -1, nasycenie +1, wyostrzenie +1.
Następnie korekta dysorcji, lekka korekta winietowania i bardzo delikatna korekta aberracji.
Ustawiłem ręcznie balans bieli na 6250K, gdyż Daylight wydawał mi się zbyt zimny, a Cloudy zbyt ciepły.
Reszta to zabawa suwakami - zrobiłem coś w kształcie odwróconego s :)
Jakby komuś miało się to przydać, to mogę przesłać plik ini.
Następnie to już totalne lamerstwo, czyli automatyczna korekta ekspozycji w Pentaksowym ACDSee :):), potem zmniejszenie i wyostrzenie po zmniejszeniu za pomocą Unsharp Mask.


9. Musical box


10. Pawelb
SILKYPIX - krzywe, balans bieli, podkreślenie niebieskiego, Picture Window Pro - konwersja AdobeRGB do sRGB
Uwagi:
1. Celowo nie rozjaśniałem nadmiernie cieni, w końcu to zdjęcie pod słońce.
2. Zdjęcie, ze względu na pewne artefakty przy ciągnięciu krzywymi, aż się prosi o obróbkę z zastosowaniem maski, ale tak jak jest chyba też nie jest najgorzej. :-)


11. Tapirek
Jak zwykle LightZOne 2.4 na Linuxa + plugin ;-) Agnieszka 1.0


12. Valdis62
Największy problem to właściwy balans bieli - brak dobrego punktu odniesienia.


13. Zy
Bible: glownie krzywe, plus kosmetyka
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Mi najbardziej podobają się prace Musical Boxa i Tapirka, głównie ze względu na kolory nieba. Ciekawe niebo zrobił też Kokosz, ale u niego mur jest moim zdaniem zbyt ciemny.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
Dość trudne zdjęcie, próbowałam coś ciekawego uzyskać, ale zrezygnowałam.
Najciekawiej wg mnie prezentuje się praca Dwakleszcze (czy to się odmienia??)
 

Musical box  Dołączył: 02 Wrz 2007
aaa teraz widze że przegiołem z saturacją, jak dla mnie to najlepiej wyszło Pawelba
za ładne kolorki cegieł i klimacik ;p
 
pawelb  Dołączył: 20 Lut 2007
Przede wszystkim to gratulacje dla kolegów, którym udało się "wyciągnąć" więcej nieba - chyba najbardziej naturalnie wyszło to Valdis62.

Generalnie, zdjęcie dosyć ciężkie, bo zmusza do radykalnych ruchów krzywymi czy innymi suwakami. Efekt jest taki, że gdy ogląda się zdjęcia w zmniejszeniu, wiele wersji jest ładnych - najbardziej naturalne wydają mi się wersje (w kolejności alfabetycznej) Adam Sławomir, Misiek, Musicalbox i Valdis62. Na wszystkie zdjęcia warto jednak spojrzeć przy powiększeniu 100% - można się wiele dowiedzieć, jakim kosztem osiąga się ładny - z daleka - efekt (i sam tu też nie jestem bez winy). :-)
 

dwakleszcze  Dołączył: 17 Lis 2006
Dla mnie najlepszy Valdis62.
Miałem duży dylemat ile cieni wyciągać.
I chyba trochę za dużo...
 

briho  Dołączył: 28 Sie 2007
Do mnie najbardziej trafia przeróbka Zy. Podoba mi się kolor nieba (naturalny) i ogólnie tonacja zdjęcia.
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
za briho - wersja Zy podoba mi się najbardziej
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
No cóż - tym razem 3 minuty gięcia krzywymi "na oko" nie wystarczyły. Porównując moją pracę do innych to przyznam, że poległem. Nawet mi do głowy nie przyszło, że da radę więcej tego nieba wyciągnąć :-|
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zapomniałem wczoraj wysłać, bo mnie emocje zjadły ;-) ale poza konkursem przedstawiam swoje "osiągnięcia ;-) ":



(Lightroom + PS dla zdjecia nieco cyjanu w cieniach).
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
zorzyk, nie wiedziałem, że zrobiłem takie ładne zdjęcie.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Autor, autor ... :-B
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
i to by wygrało w 100% :-)
 

Misiek  Dołączył: 05 Lip 2007
zorzyk, toś mnie dołamał ;-) Napisz coś więcej, a konkretnie jak zrobiłeś tak niebieskie niebo przy naturalnym murze, bo mnie to za Chiny nie chciało wyjść :-P ....
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ustawienia w Lightroomie są następujące (fakt, że nieźle pokopane ;-) ) :

Ekspozycja i kolor:


Krzywa tonalna:


Nasycenie i luminancja:


Kalibracja kolorów:


Ustawienie balansu kolorów w PS CS2:
 

Musical box  Dołączył: 02 Wrz 2007
zorzyk, ładnie ładnie, ale i tak przeszkadza mi w twoim wykonaniu przejście pomiędzy słońce - mury i kolor gałęzi na tle chmury są pomarańczowe
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na to przejście mur/słońce nie ma rady tymi metodami (czyli korekcja globalna). A gałązki poszły sobie na drzewo, bo coś musiałem poświęcić :lol:
 

Misiek  Dołączył: 05 Lip 2007
zorzyk, dziękuję :-B zaraz pobawię się jeszcze tym zdjęciem.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Cieszę się, że mogłem służyć pomocami naukowymi :mrgreen: :-B

[ Dodano: 2007-10-22, 19:17 ]
Musical box napisał/a:
kolor gałęzi na tle chmury
Teraz sprawdziłem: gałęzie lepiej wyglądają dla ustawienia aberracji chromatycznej na wartość: R/C: -18 , B/Y: +32.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach