dwakleszcze  Dołączył: 17 Lis 2006
A tak apropos wklejanek zorzyka to może wie ktoś jak zapisać do pliku ustawienia Lightrooma?
Bo chciałem te ustawienia dodać do pliku ze zdjęciami jako zapis mojej pracy, ale poległem.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
LR zapisuje do pliku .xmp parametry rawa PEF (przy DNG tego nie ma, bo zapisuje wewnątrz pliku DNG).

Ustawiasz to File/Catalog settings/[zakładka]Metadata/ [kratka]Automatically write changes into XMP.

[ Dodano: 2007-10-22, 20:03 ]
...albo z ręki: prawy klawisz myszy/Metadata/Save metadata
 
pawelb  Dołączył: 20 Lut 2007
Michał K napisał/a:
i to by wygrało w 100% :-)


Przepraszam, że ja znowu w sprawie artefaktów. Wersja Zorzyka jest bardzo interesująca i jeżeli chodzi o wyciągnięcie szczegółów z nieba na pewno wezmę ją sobie do serca, ale z drugiej strony - chyba nawet w takim rozmiarze - widać tam spore zniekształcenia na krawędziach i w szczegółach obrazu. Powiedzcie, może pomoże to wszystkim "zawodnikom" w przygotowaniu przyszłych prac - zwracacie na takie rzeczy (szczegóły, widoczne przy 100% powiększeniu) uwagę?
 

dwakleszcze  Dołączył: 17 Lis 2006
zorzyk napisał/a:
LR zapisuje do pliku .xmp parametry rawa PEF (przy DNG tego nie ma, bo zapisuje wewnątrz pliku DNG).

Ustawiasz to File/Catalog settings/[zakładka]Metadata/ [kratka]Automatically write changes into XMP.

[ Dodano: 2007-10-22, 20:03 ]
...albo z ręki: prawy klawisz myszy/Metadata/Save metadata



Miałem na myśli nie xmp do konkretnego rawa, ale zestaw ustawień który LR zapisuje w pliku *.lrtemplate.
Jak wyeksportoować ustawienia do tego pliku, by używać potem do wybranego(ych) Raw w Develop-)Presets

[ Dodano: 2007-10-23, 01:57 ]
I już wiem!!!
Trzeba kliknąć Plus(create new preset) przy zakładce Presets.
Banalne,ale musiałem pokopać trochę.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
pawelb, ale czy Ty powiększasz ten mój obrazek? On jest sam w sobie w 100% (tylko 700 pikseli szerokości) więc każde powiekszanie to będa schodki itd.... aczkolwiek są artefakty na brzegach muru spowodowane ostrym gięciem krzywej tonalnej. Gdyby poddać PEF obróbce na poziomie profesjonalnym (przypuszczam że z wykorzystaniem warstw, ale tutaj nie będę zabierał głosu ;-) ) to efekt byłby na pewno bez obwódek itd...
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Ja nie mam nic innego niż PPL a surowy plik mi się nie chce w nim otwierać. Exif jest cały wyczyszczony, do tego z rawem w raw challenge 041 jest tak samo :-(
 

Misiek  Dołączył: 05 Lip 2007
hamster, ja też tak miałem. Ściągnij aktualizację PPL ze strony pentaxa i wszystko będzie śmigać :-) .
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
dzięki za podpowiedź :-B
 

blanchet  Dołączyła: 20 Kwi 2007
a ja mam pytanie z innej beczki:
wchodze na link do rawa i zapisuje mi się w pliku DAT-a, który za nic nie moge otworzyć. MOje pytanie czy jest ajkis specjalny sposób? jak go otworzyć?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
blanchet, nad link do pliku rcXXX.pef nadjedź myszka, wciśnij prawy klawisz i wybierz funkcję "zapisz element docelowy jako". Pojawi się okienko wyboru, w którym pokazujesz, gdzie zapisać plik na swoim komputerze.
 

blanchet  Dołączyła: 20 Kwi 2007
zorzyk ja już zapisałam ale nie chce mi się otworzyć. wyświetla mi się komunikat, ze rc041.tiff nie jest prawidłową aplikacją systemy Win32. Trzeba mieć jskić specjalnby program żeby otworzyć ten plik?
 

Misiek  Dołączył: 05 Lip 2007
blanchet, u mnie też tak zapisuje - musisz zmienić rozszerzenie z .tiff na .pef
 

blanchet  Dołączyła: 20 Kwi 2007
a jak się zmienia rozszerzenia :oops:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Plik .tif jest już gotowym obrobionym obrazkiem. Można go otworzyć dowolnym programem do oglądania zdjęć (IrfanView, XNview, ACDSee, Photoshop, Photopaint itd...).

Na poprzedniej stronie Jarek podał link do RAW (jest poniżej):

http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc040.pef

Zrób to co napisałem w moim wcześniejszym poście, i powinno Ci dać propozycję (w okienku) zapisania pliku rc040.pef gdzieś na dysku (np. na pulpicie, albo w Moje Dokumenty...)

Tak zapisany plik da sie otworzyć programem do obróbki:

Pentax PhotoBrowser/Laboratory, Photoshop/ACR, Lightroom, RAW Therapee, Bibble, SilkyPix itd... itp...

Bardzo dużo informacji znajdziesz na naszym Forum w dziale Lightroom, np.:

http://pentax.org.pl/view...ht=jaki+program
http://pentax.org.pl/view...ht=jaki+program
http://pentax.org.pl/view...ht=jaki+program
http://pentax.org.pl/view...ht=jaki+program
itd...
 

blanchet  Dołączyła: 20 Kwi 2007
od godziny czytam o tym i zrobiłam dokłądnie jak mi napisałeś(zapisałam sobie na dysku) i kiedy otwieram przez PentaxPhotoLabratory to nie widzi tego pliku i przez to nie moge go otworzyć....

nie wiem....co jest... :-(
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
- Otwórz sobie w eksploratorze folder/katalog/pulpit/whatever gdzie zapisałaś ten plik
- najedź myszką i kliknij ra
- kliknij prawy klawisz myszy raz
- wcisnij np. klawisz strzałki w prawo (zniknie niebieskie podświetlenie nazwy)
- skasuj wszystkie znaki w nazwie na prawo od kropoki, ale kropkę zostaw
- dopisz literki PEF (mogą być małe)
- wcisnij enter

-- chyba wszystko jest po kolei :mrgreen:

Teraz sie powinno już dać otworzyć.
 

Misiek  Dołączył: 05 Lip 2007
blanchet, musisz zmienić rozszesznie, bo PPL otwiera tylko pliki .pef. Najlepiej użyj do tego menadżera plików np. Total Commander'a. Jeśli już musisz robić to w Windowsie to:
1. Wchodzisz do katalogu w którym masz ten plik.
2. Następnie wybierasz: Narzędzia -> Opcje folderów -> Widok i odznaczasz "Ukryj rozszerzenia znanych typów plików"
3. Wtedy przy nazwie pliku pojawi Ci się tiff.
4. F2 i zmieniasz na pef.

Jak po tym PPL nie otworzy Ci pliku, to zrób to co radziłem hamsterowi w tym watku.
 

blanchet  Dołączyła: 20 Kwi 2007
udało mi się :mrgreen: - DZIĘKI wam bo ja takich czarów - jak porady powyżej - nie potrafie. naprawde bardzo DZIĘKUJĘ za pomoc i cierpliwość. czemu na lekcjach z informatyki grałam w pasjansa??? i teraz jestem zielona z kompa :-/
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
mam to samo :-P ale sobie z tym radze za każdym razem zmieniając rozszerzenie :-P
 
pawelb  Dołączył: 20 Lut 2007
zorzyk napisał/a:
pawelb, ale czy Ty powiększasz ten mój obrazek? On jest sam w sobie w 100% (tylko 700 pikseli szerokości) więc każde powiekszanie to będa schodki itd.... aczkolwiek są artefakty na brzegach muru spowodowane ostrym gięciem krzywej tonalnej. Gdyby poddać PEF obróbce na poziomie profesjonalnym (przypuszczam że z wykorzystaniem warstw, ale tutaj nie będę zabierał głosu ;-) ) to efekt byłby na pewno bez obwódek itd...

Witaj,
Nie powiększam Twojego obrazka, widzę, że większej wersji nie ma. Jednak gołym okiem widać, że ładne "wyciągnięcie" i zrównoważenie zdjęcia odbywa się kosztem dużych kompromisów - u większości uczestników potężne podkreślenie krawędzi, u niektórych (u mnie też) szare gałęzie w prawym dolnym rogu, u Ciebie - pomarańczowe drzewa na tle nieba. To wszystko nie razi, gdy ogląda się małe wersje zdjęć, ale przy dużych jest naprawdę widoczne i - mi przynajmniej - przeszkadza. Duża odbitka chyba nie wyglądałaby zbyt ładnie.

Ponieważ jednak wielu osobom nawet bardzo silne artefakty wydają się nie przeszkadzać, dlatego pytam: czy ktoś w ogóle ogląda duże wersje, i czy ktoś zwraca uwagę na rzeczy takie, jak nadmierne przeostrzanie itp.? To może być wskazówką przy przygotowywaniu kolejnego Raw Challenge. No i oczywiście zgadzam się, że stosując lepsze narzędzia można by więcej wyciągać bez strat, no ale w końcu mamy regulamin. :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach