pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Wyciąganie cieni z RAW.
Witam.

Postarałem się zrobić zdjęcie o dużej rozpiętości tonalnej.


Teraz próbuję powyciągać z cienia szczegóły, ale od tego obraz robi się bardziej wypłowiały. Cienie wyciągam modyfikując krzywą luminancji. Przykład(dwa od góry to PFL w ustawieniach full auto oraz tylko z ustawieniem bright, 2 u dołu to wołane z pfl i raw therapy - w RT dodatkowo wyostrzałem z ustawieniami domyślnymi):

By pawelek79

Nie mogę powiedzieć, że efekt mi się podoba. Zdjęcie jest za bardzo wypłowiałe, płaskie i nieciekawe, do tego dużo bardziej zimne niż te z auto.
 

mariw  Dołączył: 03 Kwi 2007
w RT pokombinuj z highlights/shadows. tam ustawiasz zakres cienia (i swiatel) i ich podbicie. wyniki lepsze niz na krzywej bo na innej zasadzie to dziala
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Zmiana tylko Highlights i Shadows, zwiększenie do 90 wartości Tonal Width oraz zmiana wartości Radius. Efekt taki, że nie całe zdjęcie wygląda tak wyprute z koloru, a jedynie obszary w cieniu. Za to są widoczne.
Moim zdaniem lepiej. Tu wynik:

A tak P.S.
Czy RAW naprawdę ma większą rozpiętość tonalną niż JPG? Na pewno rejestruje więcej półtonów, bo do kodowania składowych używa 12 zamiast 8 bitów, więc z czego wynika możliwość wyciągania cieni większa niż w JPG(pomijając artefakty jpg)?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wykorzystywanie funkcji, o których piszesz (czyli "shadows & highlights", "fill light", "highlight recovery" itd.) pozwala w pewnym stopniu uratować lub zmodyfikować zdjęcie, pod kątem szczegółów w światłach lub cieniach. Nie są to jednak narzędzia ani obowiązkowe (tzn. nie trzeba ich stosować do każdego zdjęcia), ani też nie są idealne. Czasem można coś wyciągnąć z cienia na świat, czasem zredukować przeszkadzające przepalenie. Ale to są narzędzia wyłącznie pomocnicze, i ich użycie nie jest tożsame z rozszerzeniem pojemności tonalnej matrycy - przecież obrabiasz dokładnie to, co zarejestrowała matryca w pliku, od tego nie przybędzie szczegółów, bo one albo jeszcze są (w cieniach), albo ich już nie ma (w światłach).

Natomiast jednoczesne użycie operacji dla cieni i świateł powoduje dramatyczne spłaszczenie kontrastu (poszukaj: maskowanie kontrastu, ang: contrast masking; na forum też było). Skrajną techniką wykorzystującą ten efekt jest HDR.

Generalizując sprawę można powiedzieć, że za pomoca postprodukcji próbujemy sprawić, aby na zdjęciu znalazły sie wszystkie te informacje, które są niezbędne do założonego przez twórcę odbioru obrazu przez widza.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Dzięki zorzyk.
Po prostu od jakiegoś czasu zastanawiam się, po co mi RAW poza ustawianiem WB po zrobieniu zdjęcia. Mam różne książki. Między innymi te niepolecane, co mają w tytule 'cyfrowa' ;) , przeglądam poradniki internetowe (najwięcej na cyberfoto), ale jakoś mało lub brak informacji o tym, co naprawdę można uzyskać i co zyskać obrabiając raw. Za to jest mnóstwo porad jak używać masek itp. w PS :(
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
Mam różne książki. Między innymi te niepolecane, co mają w tytule 'cyfrowa'

Scott Kelby "Fotografia cyfrowa. Edycja zdjeć" - tą polecam. :mrgreen:

pawelek-79 napisał/a:
Za to jest mnóstwo porad jak używać masek itp. w PS

Funkcje, o których wyzej, to tylko narzędzia dla żółtodziobów (sam się do nich zaliczam), aby prosto i wygodnie coś tam poprawić. Dużo więcej można zrobić poprzez zaawansowaną edycję zdjęć w programach typu Photshop, tylko trzeba poznać dostępne w nich narzędzia i je odpowiednio używać. Maski, warstwy itd. topodstawowe obiekty pracy ze zdjęciem. U nas to detox mocno używa PS-a, a efekty mi osobiscie się podobają.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
zorzyk napisał/a:
Scott Kelby "Fotografia cyfrowa. Edycja zdjeć" - tą polecam.
Zanabyłem za radą zorzyka w innym wątku. Scott pewne rzeczy bardzo prosto tłumaczy, jak chłop krowie na rowie (czyli w sam raz dla mnie)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
Scott Kelby "Fotografia cyfrowa. Edycja zdjeć" - tą polecam.
Powinien być tytuł Fotografia cyfrowa- Edycja zdjęć w Photoshopie. Bo tylko w tym programie autor opisuje edycję zdjęć.
Poza tym świetna książka. Mam nawet dwie. Do różnych wersji PS-a.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Edycja zdjęć w Photoshopie
Oczywiście. Zresztą tytuł oryginalny właśnie taki jest. W sumie brak PS-a w tytule jest troche mylący dla kupujących przez internet, ale na ostatniej stronie okładki tekst już nie pozostawia wątpliwości.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Powyciągałem trochę cieni w RT z rawa, dodałem odrobinę wyostrzania i chyba nic nie usuwałem szumu. Na zdjęciu 13x18 wyszło moim zdaniem idealnie. Nie wiem, jak przy większych odbitkach, ale przy tych różnica jakościowa na korzyść cyfry na pewno jest (możliwość wyciągania z cienia). Z zastrzeżeniem, że jestem świadom, iż negatyw można prześwietlić i nadal mieć szczegóły w światłach i uwidocznić szczegóły w cieniach, ale o wyniku dowiemy się dopiero po odebraniu filmu z labu.
Jak znajdę zasilacz do skanera :roll: to zeskanuję i pokarzę, jak wyszło to zdjęcie
(mam nadzieję, że zmniejszenie rozmiarów (przekroczenie limitu fotosika) nie zjadło za bardzo szumów w cieniach)


Swoją drogą - muszę jeszcze zrobić test 3200iso w średnich warunkach oświetleniowych na zdjęciu 13x18, bo takie są maksymalne rozmiary, w jakich z reguły mam zamiar wywoływać.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Powiedziałbym, że parametry wyciągania cieni odrobinę konserwatywne :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach