Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
ustawianie pamieci RAM w komputerze....
No dobra :mrgreen:
RAM mam taki :
http://www.geilusa.com/products/showSpec/id/52
a z tego co automat ustawia na plycie glownej mam tak ze owszem mam 800 MHz ale reszta wyglada tak :




niestety jak wejde do biosu i z auto przejde na manual to normalnie.... bo jest kupe innych parametrow ktore trzeba ustawic.....

moge jeszcze fote zrobic jak to w biosie wyglada - ale wkleje za chwile.....






no... a w "manualu" :




moze ktos udzielic pomocy ?

 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To są standardowe parametry pamieci DDR2 6400 (800 MHz) CL5.
Powiedz, co chcesz, Marcinie, uzyskać?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
zorzyk, no bo......jak byk jest napisane 5-5-5-15
a ja mam 5-5-5-18 :evil:
realnego wplywu na wydajnosc pewnie to nie ma...ale to troche jak z dzieckiem - zabaweczka jest troche inna niz obiecywali :evilsmile:
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
Fafniak, Więc ustaw tak jak masz na nalepce. Dość często się zdarza że płyta źle odczytuje dane z SPD. Zmień
RAS to CAS na 5
RAS Precharge na 5
RAS activate to Precharge na 15
DRAM Write Recovery Time na5
Reszta OK.
Aha! Jeśli masz GEILe, to koniecznie sprawdź czy napięcie na nalepce zgadza się z tym ustawionym w BIOSie! Ta firma wypuściła ostatnio ten sam model pamięci, ale z różnym zalecanym napięciem. Domyślnie jest 1.9V a często wymagają 2.1V. Jeśli nie zmienisz, nie będą działać stabilnie. Tyczy się to też innych modeli, jeśli napięcie zalecane jest inne niż standardowe.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W BIOS ma ustawione Configure DRAM Timings by SPD na Disabled, znaczy możesz te pozycje ręcznie zmieniać: masz teraz 5-6-6-15. Każdą z nich możesz tyknąć, np ustawic 5-5-5-15 i zobaczyć co pokaże CPU-Z.

Jaką masz pamieć (producent, typ, czestotliwość pracy?)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
zorzyk, - zapodalem ilnka na samym poczatku......
widze ze tam wszystko moge poustawiac..... :roll:
screwdriver, - chodzi o to czy reszta ustawien jest ok? Bo tych terminow nie znam.....
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Resta ustawień jest do zmiany, ale u mnie tego nie ruszam (poza pierwszymi czterema - jak ruszyłem, niby zgodnie z opisem z jakiegoś forum to mi sie maszynka przestała uruchamiac).

Dam Ci taki przykład, jak jest u mnie:

- mam DDR2 800 MHz CL4
- mogę pracować przy następujących ustawieniach
-- 800 MHz 5-5-5-15, 1.800V
-- 800 MHz 4-4-4-12, 2.000V
-- 1000 MHz 4-4-4-14, 2.200V
-- 1000 MHz 4-4-4-12, 2.225V
-- 1066 MHz 5-5-5-15, 2.200V
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
Fafniak, Generalnie są to opóźnienia:
TRFC - minimalny czas odświeżenia wiersza pamięci, im rzadziej odświeżasz, tym mniejsze opóźnienia, ale rośnie ryzyko wystąpiania utraty informacji w komórkach pamięci,
TRRD - minimalny czas pomiędzy kolejnymi komendami, im krótszy, tym szybciej
Rank Write to Read Delay - opóźnienie między czasem zapisu i odczytu, im krótsze, tym lepiej,
Read to Precharge Delay - czas od odczytu do ponownego naładowania komórki pamięci, im dłuższy, tym lepszy, zbyt długi = utrata informacji w komórce,
Write to Precharge Delay - ja wyżej, dla zapisu
Gdzieś miałem wzory do wyliczania zależności, ale niestey nie mam ich na komputerze przy którym pracuję w tej chwili.
Fafniak napisał/a:
screwdriver, - chodzi o to czy reszta ustawien jest ok?
Możesz zostawić jak jest. Jeśli będą błędy, możesz zmniejszyć TRFC - częściej przeładowane będą komórki, zwiększyć TRRD, zwiększyć RWRD, zmiejszyć RPD, zmniejszyć WPD.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
narazie przestawilem tylko 4 pierwsze wartosci do takich jakie producent zaleca....
i pastwie sie nad pamiecia przy pomocy prime95 :evilsmile:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
A pracują Ci żle? Czy procka kręcisz a pamięci na standard?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
procka mam e4300 ale pracuje na 2400
podobno powinien chodzic tez na 333MHZ FSB ale nie wstaje po takiej operacji :evil:
poniewaz jednak nie mam mozliwosci zrobic zeby RAM przy 333 Mhz zrobic na 800 to dalem sobie spokoj z tym
choc powinienem zrobic tak ze procek jest na 333 MHZ a pamieci wynikowo na 667 chyba.... i sprawdzic co sie dzieje....
ale narazie kreci mnie zakup core2quad :evilsmile: bo teoretycznie na mojej plycie powinien chodzic.....

http://support.asus.com/c...-us&model=P5B-E

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach