xant  Dołączył: 04 Paź 2006
  Telekonwerter -- głupie pytanko
Witam wszystkich.

Czy żeby podłączyć do aparatu obiektyw bez pierścienia przysłon (np. DA, FAJ) przez telekonwerter muszę mieć telekonwerter ze stykami czy wystarczy mechaniczne przeniesienie przysłony? Wiem, że nie będzie AF, ale czy używając telekonwertera bez styków będę mógł zmieniać przysłonę z pozycji aparatu czy będę musiał focić na "pełnej dziurze"?

Pozdr.
Xant
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Zależy co chcesz uzyskać.
Jeśli chcesz robić zdjęcia mogąc kontrolować przysłonę to musisz mieć TC ze stykami, bowiem przysłoną sterujesz z korpusu.
Jeśli nie będziesz miał styków to szkło DA będzie miało max przysłonę (nie wiem jak ma FAJ-tak samo czy może pełną dziurę?). IMHO nie będzie możliwości zmiany przysłony przez sam popychacz, ale może ktoś doświadczalnie sprawdzi?

P.S. Podłączanie TC do 18-55 mija się z celem, na długim końcu robi się ciemno jak...
Co do DA50-200 będzie podobnie, jednak ze względu na ogniskową można się pokusić o testy przy duuużym słońcu i ze statywu [oczywiście obiekty nieruchome, bo nawet jak TC ma przeniesienie AF, to wątpliwa trafialność*]. Hmm co do Faj70-300 na długim końcu jest 5.8, ale z TC2x jasność spada dwukrotnie!



* ze szkłem 300/6.7 po podłączeniu TC2x AF trafia przy dużym słońcu nawet po ustawieniu przysłony f16, ale i tak uważam, że to rozwiązanie mocno połowiczne i stosuję w wyjątkowych przypadkach.
 

xant  Dołączył: 04 Paź 2006
tref, wiem, że nie będzie możliwa komunikacja korpus-obiektyw, ale może da się jakoś przesłoną sterować? Chodzi mi właśnie o czyjeś doświadczenia praktyczne. Pytanie naprowadzające, czy obiektywy serii A mają jakieś styki?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
hmm lektura tego wyjaśni wiele
LINK opis KA
LINK opis KAF
ewolucja K
wydaje mi się, że nie będzie możliwości sterowania przysłoną z TC bez styków, podobnie jak to jest po podłączeniu szkieł serii DA do korpusów analogowych [np.MX]. Szkło będzie miało na stałe ustawioną przysłonę w położeniu domyślnym [DA pełne przymknięcie, nie wiem jak FAJ].
Jedynym rozwiązaniem jest zablokowanie przysłony mechanicznie, znaczy zapałka...

 

xant  Dołączył: 04 Paź 2006
tref, już chyba wszystko jasne. Po prostu jeśli chcę mieć telekonwerter to muszę upolować taki ze stykami. Wielkie dzięki :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach