dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Zdjecia roku wg Przekroju
http://przekroj.pl/index....=3332&Itemid=61

Smutne patrzec jak fotografia prasowa i tygodnikowa umiera z roku na rok. Tygodniki kolorowe mialy zawsze 'przewage' dluzszego cyklu wydawniczego, ktory dawal te kilka dni wiecej, by znalezc i kupic 'te lepsze' zdjecia z glosnych wydarzen. Dzieki temu mozna bylo pokazac mniej doslowne, mniej ilustracyjne fotografie.

A teraz? 'Przekroj' to ta sama polka co za swych najlepszych czasow s.p. 'Life'. Juz nie szmatlawiec, a jeszcze nie stricte opiniotworczy. O ile poziom tekstow w 'Life' nie byl najwyzszych lotow, to zdjecia mieli zawsze niesamowite. Life padlbyl i przynajmniej ja, wertujac tygodniki w empiku, nie natrafilem na nic godnego uwagi - wszedzie zwykle, do bolu prostackie agencyjne zdjecia bez polotu. To juz na world press photo jest lepiej - tyle ze zdjecia z WP trafiaja do gazet chyba tylko w charakterze ilustracji lauretow WP.

I nie wierze, ze dobre zdjecia nie powstaja. Moze to problem fotoedytorow, dla ktorych ta jakosc dodana, jak w Magnum, po prostu nie ma znaczenia?

dz.
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
dzerry, przecież te zdjęcią są super. Przy fotce "Braterstwo" fotograf wiele ryzykował.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
zgadzam się z dzerrym :cry: bez podpisu broni się może ten zapłakany żołnierz, choć też nie do końca, bo dłoń w czarnej rękawiczce jest na tyle niewyraźna, że niespecjalnie widać, że to pożegnanie... No cóż, widziałem w Przekroju w ciągu roku parę zdjęć (np. z pożarów w USA lub tego psychodelicznego miasta kobiet w Meksyku), z których dałoby się uzbierać coś godniejszego szumnego miana zdjęć roku.

[ Dodano: 2008-01-02, 16:37 ]
wkt napisał/a:
dzerry, przecież te zdjęcią są super. Przy fotce "Braterstwo" fotograf wiele ryzykował.


ryzyko jakie ponosi fotograf nie jest chyba jednak kryterium dobrego zdjęcia...

 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
dzerry, wszyscy tną koszty, bo konkurencja na rynku jest wprost mordercza.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Cytat
dzerry, przecież te zdjęcią są super. Przy fotce "Braterstwo" fotograf wiele ryzykował.
A mi wlasnie o to chodzi, ze dobre zdjecie broni sie bez kontekstu. Ryzykowal to na przyklad Capa w Normandii albo Tony Vacarro na froncie zachodnim. Ich zdjecia oprocz wilekiej wartosci dokumentalnej sa po prostu bardzo dobre i tego mi dzisiaj brakuje.

dz.

[ Dodano: 2008-01-02, 16:43 ]
A zeby nie bylo, ze marudze, to z tych zdjec podoba mi sie na przyklad zdjecie chinskiego gornika.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
dzerry napisał/a:
A zeby nie bylo, ze marudze, to z tych zdjec podoba mi sie na przyklad zdjecie chinskiego gornika.

To tak jak i mi.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
To tak jak i mi.


Nom...
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
górnik jest osobliwy, ale poza tym wg mnie to wcale nie jest jakieś świetne zdjęcie (nie chodzi mi wcale o kwestie techniczne czy kompozycyjne), ja nie wiedzę w nim żadnej opowieści, co najwyżej mini anegdotkę.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
cypis napisał/a:
ja nie wiedzę w nim żadnej opowieści, co najwyżej mini anegdotkę

Mi sie podoba wlasnie z tego wzgledu, ze moge w latwy sposob dopowiedziec sobie te historie.
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
Mnie sie wydaja takie zwyczajne... tak jakby wystarczylo tylko byc w odpowiednim miejscu
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
alekw napisał/a:
tak jakby wystarczylo tylko byc w odpowiednim miejscu


Tak, właśnie, patrzec w odpowiednim kierunku, mieć przy oku aparat i nacisnąć go w dobrym momencie. Ot, tyle, nic wiecej. Zawsze.
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
cypis napisał/a:
ryzyko jakie ponosi fotograf nie jest chyba jednak kryterium dobrego zdjęcia...


ale jest chyba ważnym kryterium. Fotografia ma pokazac cos wyjatkowego i jednoczesnie prawdziwego. Jest dokumentem.

fotke "Sprawny, choć niepełnosprawny" mozna zrobic w kazdym miescie i wygrac prestizowa nagrode. Nie trzeba jechac do Afryki i ryzykowac zyciem.

 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
alkos napisał/a:


Tak, właśnie, patrzec w odpowiednim kierunku, mieć przy oku aparat i nacisnąć go w dobrym momencie. Ot, tyle, nic wiecej. Zawsze.


Czyli juz nie tylko bycie w odpowiednim miejscu, ale i odpowiednie patrzenie i nacisniecie migawki w odpowiednim momencie :-)
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
wkt napisał/a:
ale jest chyba ważnym kryterium. Fotografia ma pokazac cos wyjatkowego ale prawdziwego.


dlaczego zaraz wyjątkowego? Wyżej, dalej, szybciej, niebezpieczniej... a co z - przepraszam za wysokie tony - mądrością i pięknem?

wkt napisał/a:
Fotka Benedykta to jest technika i refleks. Trzeba bylo wysluchiwac bardzo dlugiego i nudnego przemowienia i nacisnac spust w tym jednym momencie.


albo napieprzać jakimś Markiem dziesięć klatek na sekundę ;-)

... a wracając do górnika, to zgoda alkos: "patrzec w odpowiednim kierunku, mieć przy oku aparat i nacisnąć go w dobrym momencie". Tyle, że w tym konkretnym przypadku naciśnięcie nastąpiło w takim sobie momencie - no chyba, że to nikon 5700 i musiał się namyślić między naciśnięciem, a rejestracją zdjęcia :-/
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
cypis napisał/a:
dlaczego zaraz wyjątkowego? Wyżej, dalej, szybciej, niebezpieczniej... a co z - przepraszam za wysokie tony - mądrością i pięknem?


To każdy ma za oknem.

Fotografia jest mocno związana z prasą. Powinna przedstawiać coś co się sprzeda.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
to najlepsze są zdjęcia w reklamach - nie dość, że prasowe, to sprzedane i jeszcze pokazujące coś, co się sprzeda (lub z tym co się sprzeda związane).
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
n/t

 

lukas  Dołączył: 01 Lis 2007
Moze tu cos wiecej sie spodoba.
Zdjęcia roku 2007 agencji EPA:
http://www.money.pl/galer...eria,408,0.html

Mi bardzo sie podoba zdjecie ktore zdobylo III miejsce w konkursie UNICEF.
9-letnia Annalyn S. bawiącą się w swoje urodziny na sofie znalezionej na wysypisku śmieci. Annalyn na co dzień, wraz ze swoimi rodzicami i rówieśnikami, pracuje w "fabryce" węgla drzewnego na Filipinach.
http://d.wiadomosci24.pl/...997_5c05_p.jpeg
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
cypis napisał/a:
nikon 5700 i musiał się namyślić między naciśnięciem, a rejestracją zdjęcia :-/


Jakby to był Nikon 5700 to pomiedzy nacisnieciem a rejestracja by sie zepsuł :-P
 
samber  Dołączył: 28 Cze 2007
qrde te zdjęcia roku są nudne

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach