qarabasz  Dołączył: 08 Gru 2011
[K-5] pomocy, k-5 dopisuje pasek kolejnego kadru na poprzedn
Witam wszystkich,
to post mój pierwszy, do tej pory sobie śledziłem biernie, teraz nie znalazłszy odpowiedzi na to, co mnie nurtuje, sam zaczynam wątek:
Od miesiąca cieszę się moją ka-piątką i dziś dreszcz przeszedł mi po plecach; otóż, zauważyłem dziwny prześwietlony pasek wzdłuż górnej części kadru na kilku klatkach. Rzuciło się to w oczy strasznie, bo zdjęcia seryjnie robione, na niektórych ów paek jest, na innych nie ma, szerokość się zmienia...
Przyjrzałem się bliżej i wygląda to, jakby aparat na części jednego kadru zapisywał część nastpnego, zupełnie, jak przy wielokrotnej ekspozycji!
Co to jest i jak to leczyć!!??
POMOCY?
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Które firmware , moze uaktualnienie do nowszego pomoże . Jaka karta ?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
qarabasz Pokaż przykładowe zdjęcie. Bo równie dobrze może to być pasek który np. widać w niektórych programach do wołania RAWów. Ja tak mam np. w RAWTherapee i Gimpie pod Ubuntu. Tylko, że w tym przypadku on występuje na wszystkich zdjęciach.
 

qarabasz  Dołączył: 08 Gru 2011
mam 1.11.

karta to SD HC I SanDisk Extreme 16G 30MB/s

a zaraz nauczę się ładować zdjęcia na forum to zobaczycie.
acha, pasek widać już na JPEGach prosto z puszki.

pierwsze zdjęcie: dobrze widać z lewej w 2/3 wysokości na nadjeżdżającym peugeocie:
drugie:

trzecie:
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
No widać rozjaśnienie, ale nie sądzę, że to jest nadpisanie poprzedniej/kolejnej klatki (jak na filmie, gdy naciąg nie działa poprawnie), bo nie ma tam szczegółów kolejnego zdjęcia, tylko jest jaśniej.
Masz to tylko na jpg z puchy, czy także na RAWach?
Występuje tylko przy serii, czy także na pojedyńczych zdjęciach?
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Na pierwszym widać drugi samochód - jakby robione przez szybę , takie rozjasnienie miałem czasami ale to przy mocnym wyciaganiu zdjęcia w obróbce . Masz moze włączone jakieś korekcje w ustawieniach ? A co było na zdjeciu wczesniejszym , bo tam jeszcze cos obok odbitego samochodu widać ?
Na serii z poziomym kadrem to rozjasnienie wychodzi tez na tym samym dłuzszym boku ?
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
gezeb napisał/a:
Na pierwszym widać drugi samochód


Jest, teraz zauważyłem...
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
masz moze jakis filtr na obiektywie?
 

qarabasz  Dołączył: 08 Gru 2011
Apas napisał/a:
No widać rozjaśnienie, ale nie sądzę, że to jest nadpisanie poprzedniej/kolejnej klatki (jak na filmie, gdy naciąg nie działa poprawnie), bo nie ma tam szczegółów kolejnego zdjęcia, tylko jest jaśniej.
Masz to tylko na jpg z puchy, czy także na RAWach?
Występuje tylko przy serii, czy także na pojedyńczych zdjęciach?


No właśnie widać szczegóły NASTĘPNEGO zdjęcia, zwróć uwagę na charakterystyczny wlot powietrza na masce peugeota 207 (czy ileśtam)
jest też na RAWach :-(
nie chcę do serwisu.... :-(
Chyba tylko przy serii i tylko czasami, a dokładniej wczoraj po raz pierwszy i kilkakrotnie.

przy poziomym kadrze to samo, wygląda jak rozjaśnienie i takie było podejrzenie moje pierwsze, jednak po przyjrzeniu bliższym i przeglądaniu zdjęć jedno po drugim, widać wyraźnie, że to kawałek następnej klatki.
w ustawieniach nie ma nic poza:
1/250
f6.3
iso6400
WB auto
ogniskowa 35
wszystkie korekcje na 0
włączona stabilizacja

mam uv haze

 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
No przeca przyznałem się do niedowidzenia, nie? :-)

A poważnie - nie wiem, czy to następne zdjęcie, czy tylko przesuniety szczegół obecnego?
Może warto by zrobic doświadczenie w bardziej kontrolowanych warunkach?

Czym wołasz?

 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
qarabasz, sciagnij go na chwilke, wykonaj znow pare zdjec.. bez serii, moze w trybie pojedynczym.. sprawdz efekty
 

qarabasz  Dołączył: 08 Gru 2011
ok idę zapalić coś popstrykać.
co do przesunięcia tego samego kadru; możliwe, przyjrzę sie dokładnie innym zdjęciom i coś może wkleję.
wołam lightroomem adobe
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Powyłączaj wszelkie prostowania horyzontów, wyłącz też stabilizację - dla ogniskowej 35mm i czasu 1/250 naprawdę jej nie potrzebujesz :-)
 

qarabasz  Dołączył: 08 Gru 2011
Apas napisał/a:
Powyłączaj wszelkie prostowania horyzontów, wyłącz też stabilizację - dla ogniskowej 35mm i czasu 1/250 naprawdę jej nie potrzebujesz :-)


pewnie, że nie potrzebuję, ale lubię to mieć "w pakiecie" gdy "idę na ulicę" a słońca jak na lekarstwo i nie wiem co i kiedy pstryknę.... i tede :-)

[ Dodano: 2012-01-07, 13:20 ]
Wszystko sobie posprawdzałem, k-5 nadpisuje fragment następnego zdjęcia, załączam dwa, gdzie na pierwszym widać element kompletnie spoza kadru (jagódki w prawym górnym rogu), który jest na następnym kadrze.
Dzieje się tak niezależnie od tego, czy kadr pionowy, czy poziomy, zawsze na dłuższym (górnym) boku kadru, ale tylko przy serii. i Jak na razie zauważylem to jedynie na zdjęciach z jednego dnia (wczoraj) i jednego miejsca (czkram jakiś, czy co?) ;-)
Pewnie posiedzę jeszcze i poprzeglądam poprzednie rzeczy i na pewno będę zwracał uwagę na kolejne?

Mam czekać na kolejny taki przypadek?
Atakować Pentaksa (Ricoha)?
Załadować jeszcze raz firmware?
powiedzcie mi coś, proszę.

fota 1:

fota 2:
http://i1178.photobucket....sz/IMGP2769.jpg
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Cóż, na pewno zachowaj wszystkie zdjęcia z ghostami, dokladnie opisz sobie okoliczności przyrody i gotuj się na wizytę w serwisie. Sądzac po rejestracjach aut na zdjęciu będziesz miał łatwiej, niż gdybyś musiał użerać sie z Apollo w Polsce ;-)

Bo mnie nie przychodzi nic do głowy poza wyłączeniem wszystkich wodotrysków i powtórzeniem feralnych serii w RAW. Potem włączaj wszystko jak leci, przejdź na JPG i zbadaj, kiedy ghosty się pojawią...

Reset aparatu/powtórnr wgranie softu na pewno nie zaszkodzą. Podobnie jak zmiana karty.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
chyba najlepiej gdyby zrobic zdecie jakiegos tekstu/gazety.. bo z tymi jagodkami/kwiatkami to ja naprawde malo widze :D
 

qarabasz  Dołączył: 08 Gru 2011
wielkie dzięki za pomoc, tak właśnie będę czynił...
co do rejestracji (samochodów), aparat kupiłem w Polsce bo było taniej ;-) .... tak więc pewnie jeszcze przetestuję działanie worldwide warranty

[ Dodano: 2012-01-07, 14:16 ]
paradziqs napisał/a:
chyba najlepiej gdyby zrobic zdecie jakiegos tekstu/gazety.. bo z tymi jagodkami/kwiatkami to ja naprawde malo widze :D


Paradziqs, sprcjalnie dla Ciebie próbowałem, ale dziś nic takiego się nie dzieje, za to masz tu cropa z bardzo dystynktywnymi jagódkami z wczoraj :-)

pierwsze:

drugie:
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
qarabasz
Ja wiem - Ty zwyczajnie jesteś fotograf szybszy od światła - jeszcze na matrycy masz fotony z poprzedniej ekspozycji a już dajesz nowe. Albo jeszcze szybszy: zanim zrobisz jedno zdjęcie już masz na matrycy obraz następnego ;-)

Powodzenia. Daj znać co się urodzi ;-)
 

qarabasz  Dołączył: 08 Gru 2011
Apas napisał/a:
qarabasz
Ja wiem - Ty zwyczajnie jesteś fotograf szybszy od światła - jeszcze na matrycy masz fotony z poprzedniej ekspozycji a już dajesz nowe. Albo jeszcze szybszy: zanim zrobisz jedno zdjęcie już masz na matrycy obraz następnego ;-)

Powodzenia. Daj znać co się urodzi ;-)


a w szkole miałem ksywkę żółw
i to nie przez twardy tornister....
dzięki, dam znać
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Przewijanie filmu nie działa prawidłowo ;-)
A tak na poważnie to serwis :-(

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach