Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
espresso napisał/a:
Jeśli uszkodzeniu ulegną jakieś elementy, to nie dysponują częściami zamiennymi.


...pozostaje serwis autoryzowany.





Żartowałem.



BTW - znaczy masz uszkodzenie mechaniczne którejś zębatki? Płytka się spaliła?
Bo może od razu trzeba by się przełączyć na śrubokręt, nie czekając na awarię? (piszę o swoim egzemplarzu)

[ Dodano: 2016-03-05, 22:34 ]
Bo to tak trochę przypomina oczekiwanie na wykonanie wyroku. Bez daty, bez godziny. Wiesz, że to się stanie i nie możesz nic zrobić.
Zacząłem ostatnio łaskawszym okiem patrzeć na 16-50, mimo, że nie cierpię "trąbek", ale jak sobie pomyślę, że mam mieć dwie potencjalne miny w torbie... Nie, co to, to nie!
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Boszsz... espresso, przerażasz mnie... mi ostał się jeno da*300, ale też czekam kata, co przyjdzie i zdekapituje mi SDMa :-P
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Ale tu się nie ma co śmiać. Jak to wszystko czytam to uważam się za jakiegoś niesamowitego, fotograficznego szczęściarza - kupiłem tytułowe szkło za ok 1/6 wartości, a z kosztami naprawy wyszła mnie 1/5 wartości nowego (a mój jest naprawdę w doskonałym stanie). I działa.
A prawie się zdecydowałem wydać 4.200 PLN w VI.2015. Potem plułem sobie w brodę, że nie skorzystałem, jak chyba za 3.200 Fotoforma spychała używkę z pełną FV. I nie chciałbym być w głowie osób, które zdecydowały się na ten krok, a teraz czytają ten temat.

Nie wiem, nie rozumiem, nie ogarniam. Sam na co dzień pracuję z klientem i staram się podchodzić do każdego problemu technicznego tak, żeby na końcu każdy miał sprawny sprzęt oraz świadomość, że firma go "nie spuści na drzewo" 2 dni po okresie gwarancji.
A tutaj sytuacja jest skrajnie inna - odkąd szkła przestały być "Made in Japan" (kiedy to było? 2005? 2006? wcześniej?) mamy totalną loterię, nierzadko jakoś szczególnie ryzykowną w przypadku szkieł topowych, droższych - i dotyczy to tak kontroli jakości, jak i samej konstrukcji, ew. zastosowanych podzespołów (o sensowności niektórych konstrukcji już nie wspomnę).
- 16-50 - problemy pierwszych serii z rozrzutem jakościowym (nie wiem jak jest teraz) i z SDM;
- 50-135 - problemy z SDM,
- 31 Ltd. - gigantyczny rozrzut jakościowy.
To tak pierwsze trzy, jakie mi przyszły do głowy. To są drogie szkła. To są topowe szkła. To one mają mówić o jakości systemu. Zamiast tego jest loteria jakościowa, stare lub niedopracowane rozwiązania (AF) i podtrzymywanie wiary w FF, żeby było do czego podpiąć szkiełka zbierane na aukcjach przez kilkanaście lat - bo to przecież TRADYCJA.

I co? I nic. Firma wie o problemach, ale ma to konkretnie w d..., żadnej, najmniejszej reakcji, wsparcia. Kasę zostawiliśmy, teraz trzeba jakoś dobrnąć do końca okresu gwarancji. Przecież przeciętny nabywca to nieświadomy nowicjusz bądź amator, a ci się nie awanturują.
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
A co Ricoh ma zrobić? Mechanizm SDM odziedziczył z wadą fabryczną. Wymienia na gwarancji. Po gwarancji by mógł , ale trzeba by wymienić na taki bez wady- a jak mniemam takiego nie ma. Bezpłatna wymiana/naprawa po gwarancji musiałaby trwać bez końca.
Jedyna nadzieja, że w końcu jakość nowych konstrukcji się jakoś ustabilizuje, bo w przeciwnym przypadku żadne FF nie pomoże.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Faktycznie, biedny Ricoh... tak strasznie został zdołowany usterkami SDMów, że teraz nawet głupiego amatorskiego zooma da16-85 nie jest w stanie dobrze złożyć :-P

Mnie Pentaxoricoh chyba skutecznie wyleczył z zakupu tzw. markowych zoomów...
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
espresso napisał/a:
Za to korpusy robi fajne... Taki Canon z kolei ma odwrotnie. Fajne szkła a mierne korpusy.

Potrzebny korpus Pentaxa z bagnetem Canona
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
espresso napisał/a:
Canon z kolei ma odwrotnie. Fajne szkła a mierne korpusy.
Święta prawda! :-B
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Paffcio napisał/a:
Faktycznie, biedny Ricoh... tak strasznie został zdołowany usterkami SDMów, że teraz nawet głupiego amatorskiego zooma da16-85 nie jest w stanie dobrze złożyć :-P

Raczej efekt cięcia kosztów przez przeniesienie produkcji do wietnamu - trochę im schodzi nauczenie się składania nowego, a kontrola jakości jak już chyba u wszystkich przerzucona na klienta. Z pierwszymi 60-250/4 też na początku był problemy ze zdecentrowaniem i jak widać nic ich to nie nauczyło :roll:

A co do 50-135/2,8 szkoda, że nie ma już Sigmy 50-150/2,8 II, czy choćby III na PK mimo obudowy z 70-200/2,8. Ja wybrałem swego czasu Sigme mimo gorszego obrazka i właściwe braku pracy pod światło na długim końcu ze względu na AF. Bardzo fajny zakres na APS-C i myślę, że wielu osobom przypadła by do gustu nowa 50-100/1,8 jeżeli jednak pojawiła by się do Pentaksa.
 

deepee  Dołączył: 28 Cze 2011
Mertz napisał/a:

Bo to tak trochę przypomina oczekiwanie na wykonanie wyroku. Bez daty, bez godziny. Wiesz, że to się stanie i nie możesz nic zrobić.
Nie do końca. Możesz zadbać o to, żeby SDM regularnie pracował, bo dłuższe przerwy mu zdecydowanie szkodzą.
16-50 wyciągnięty z półki po paru miesiącach nieużywania odmówił współpracy na tyle skutecznie, że łódzki serwis nie poradził sobie z awarią (przynajmniej na razie).

 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Jak Was tak poczytać to strach kupować cokolwiek droższego z szkiełek, a jak już to coś ma sdma... Czyżby pozostały mi i innym hobbystom ;) tylko "plasticzaki dla płaczków" tak pogardzane przez niektórych?
 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
HD Pentax-D FA 24-70mm F2.8 ED SDM WR ?
Dobra wiem :
SMC Pentax-DA* 55mm F1.4 SDM
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Nie, obstawiam da*300 :-)
 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
:evilsmile:
 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
:-P
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Nie jest źle, tylko pytanie czy w przypadku 16-50 i 50-135 wymieniają coś jeszcze poza silnikiem, bo zdaje się silnik SDM jest taki sam we wszystkich (no pomijając Tamrony 15-30 i 24-70 z napisami pentaksa), a 16-50, 50-135 i 17-70 padały zauważalnie częściej patrząc na forum, czy ankiety pentaxforums. W którymś wywiadzie padła informacja, że po 2012 wadę usunięto w 16-50 i 50-135, ale co z wcześniej wyprodukowanymi jeśli coś w samej konstrukcji obiektywu skopali dodatkowo?

A co z pozostałymi użytkownikami obiektywów? A no nie zamierzam przesadzać - swojego mam trzy lata na wsi w pyle i -30 na krowim bagnie czasem i póki co działa. Wcześniej doświadczyłem awarii nawet pierścieniowych USM i HSM włącznie z brakiem możliwości naprawy na żytniej starej 300/4L bez IS bo nie byli wstanie ściągnąć części. Pomijając 16-50 i 50-135 to SDMy wydają mi się padać na poziomie innego badziewia micro-USM Canona - zdaje się, że to nawet podobna konstrukcja z małym silniczkiem i przeniesieniem napędu zębatkami dalej. Taka cena "postępu", ale przyznam się szczerze, że przyzwyczaiłem się do jego kultury pracy w AF-S, więc pewnie w razie padu wymienię, chociaż mam śrubokręt w zapasie.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
espresso napisał/a:
Tu mamy do czynienia z bublem seryjnym.

I to bublem do którego producent przyznaje się w wywiadach. Firma dbająca o renomę powinna moim zdaniem przeprowadzić akcje serwisową i naprawić lub wymienić na nowe obiektywy jeżeli faktycznie ustalili i wyeliminowali przyczynę w nowych 16-50 i 50-135, a nie tylko uspokajać w wywiadach w trosce o sprzedaż nowych, a użytkownicy starych na lodzie :roll:

Nie myślałeś, aby wyłączyć SDM w cholerę? Jak już pisałem AF.S w 60-250 sobie chwale, ale o AFie w 50-135 chyba jeszcze dobrego słowa nie słyszałem, a na śrubokręcie z K-3 powinien być zdecydowanie szybszy. Porównywałem kiedyś szybkość 60-250 na słabiutkim śrubokręcie z zasilonego akumulatorkami AA K100D i był niewiele wolniejszy, tylko dużo głośniejszy.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
ja widzę tylko dwa rozwiązania (wprowadzone razem)

a) dostarczenie bezpłatnej łatki do wszystkich korpusów obsługujących SDM umożliwiającej przełączenie na wiertarkę

b) opracowanie nieawaryjnego zamiennika felernego napędu (jakoś nie wierzę w to, że po tym 2012 coś się zmieniło - minęły już ponad 3 lata) i udostępnienie możliwości wymiany awaryjnych napędów w obiektywach z zakończoną gwarancją - po cenie kosztów produkcji zamiennika - bez zarobku na silniku, koszty serwisowe robocizny przerzucone na centralę

chyba tylko tak mogliby wyjść z twarzą, w tej chwili szkła z napędami oznaczonymi jako SDM nie są niestety "pewne", a bawienie się w loterię za kilka tysięcy + ponad 500zł za serwis, to chyba tylko rzeczywiście dla ludzi grających z sukcesem w totolotka...
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Ja nadal nie rozumiem dlaczego przez tyle lat wciąż nie dali możliwości po prostu przełączenia się na śrubokręt. Mogę zrozumieć teraz - chcesz mieć lepsze AF.C z K-3 to kup nowego 70-200/2.8 z DC jak wyjdzie, ale przez wiele lat nie było innego rodzaju napędu, a śrubokręty w korpusach montowali co raz mocniejsze.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
...że u nas nie powstał żaden flame to szczególnie się nie dziwię - ochrona klienta jest u nas żadna, tzw. "rzeczoznawca" może wszystko. Ale dziwi mnie, że tak cicho również za oceanem - z pobieżnego przeglądania netu i teraz, i jakiś czas temu wynikałoby, że tam problem jest podobny, trafiają się osoby mające podobne szczęście do SDM'ów jak espresso - a twierdzi się, że tam organizacje konsumenckie to potęga.

Korci mnie, żeby przetestować śrubokręt.
 
Remek  Dołączył: 16 Wrz 2011
WuWu84 napisał/a:
Ja nadal nie rozumiem dlaczego przez tyle lat wciąż nie dali możliwości po prostu przełączenia się na śrubokręt.
No właśnie, też tego nie rozumiem skoro dali sprzęgło do śrubokręta to powinno dać się wybierać z np poziomu korpusu, który napęd w danej chwili chcemy (szybszy czy cichszy).
Idealne rozwiązaniem moim zdaniem byłoby takie: AF ultradźwiękowy mamy kiedy przełącznik na obiektywie i korpusie jest na AF natomiast przełączając na szkle na pozycję MF jednocześnie na korpusie pozostawiając na AF-s lub AF-c mamy napęd tradycyjny czyli śrubokręt. Proste, bez grzebania w oprogramowaniu serwisowym body.
Ciekawe czy dałoby się to zrobić poprzez firmware... może by napisać wspólną petycję do P :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach