tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Limitedy i gwiazdki
Canon ma L-ki, Pentax ma Limitedy i gwiazdki. Są to szkła z najwyższej półki, zarówno cenowej jak i jakościowej.
[poniższe nazwy są klikalne!]

___________________________________________________________________
Powstały dwie serie Limited.

Pełnoklatkowe szkła z pierścieniem przysłon, stylizowane na produkcje z lat 70 i 80:


W odróżnieniu od gwiazdek, limitedy mają tzw. "filing". Nie tylko optyka jest w nich dobra, ale także materiały, z których wykonane są ich obudowy. Szczególnie miłe w dotyku są powyższe szkła.


Seria stworzona pod DSLR, bez pierścienia przysłon. Obiektywy o ogniskowych 40 i 70mm kryją całą klatkę 35mm. Ciekawostką jest to, że wszystkie nowe limitedy to tzw. naleśniki.
Gdyby ktoś zechciał przetłumaczyć ten wątek - byłbym wdzięczny! LiNK, odpowiedź LiNK


___________________________________________________________________________


Gwiazdki.
Produkty najlepsze optycznie. Począwszy od M*, poprzez A*, F* i FA*, aż do DA*.



Ciekawym jest, że do czasów Limitedów nie powstało żadne szkło stałoogniskowe serii * z zakresu 30-80. Pewnie było to podyktowane tym, że standardowe 50ki to bardzo dobre konstrukcje optyczne.
Ostatnio rozmawiałem z fotografem, który lata 70-80 parał się fotografowaniem zawodowo i artystycznie bardzo namiętnie. Wspomina, że jak ktoś z kolegów miał 50kę Pentaksa, nawet taką na gwint, to był "gość". W Polsce dostanie czegoś takiego nie było łatwe.
Inną sprawą jest pewnie to, że jak wyszła FA*28-70/2.8 to nie było po co myśleć o produkowaniu stałki [no, ale to dopiero 1994 rok, a wcześniej? Pierwsza gwiazdka pojawiła się w 1981 roku, a wysyp nastąpił w 1984]

Ciekawym jest również, że przed serią DA* gwiazdki to w przeważającej większości szkła stałoogniskowe!

Ze zmiennoogniskowych gwiazdek wcześniej wyszły tylko:


Najnowsza seria gwiazdek, czyli DA* to obiektywy w pełni uszczelnione.
Nie posiadają pierścienia przysłon.

obiektywy stałoogniskowe


obiektywy zmiennoogniskowe
 

Pietras  Dołączył: 30 Kwi 2007
Tłumaczenie do Limited-ów Pancace. Tłumaczone wprost więc pewnie do poprawy.

Pytanie : Proszę mi wybaczyć jeżeli jestem tępy, ale co jest takiego dobrego w obiektywach typu "Naleśnik" ? f2.4 nie jest specjalnie jasnym szkłem nawet jak na 70mm.


Odpowiedź : Projekt obiektywu jest oparty na konstrukcji Zeiss Tessar rozwiniętej pod koniec XIX wieku. Jest legendarny dzięki swojej ostrości, kompaktowym rozmiarom i jak na swoje czasy dobrym świetle. Konstrukcja jest ograniczona do światła 2.8 przy ogniskowej 50mm.
Nikon zaoferował konstrukcje typu "naleśnik" w swoim obiektywie Nikkor 45GN w latach 60 oraz 70. Jest on bardzo ostry i oferuje dodatkową korzyść posiadając mechaniczne połączenie pomiędzy przysłoną a pierścieniem ostrości.
???...Ustawiając liczbę przewodnią lampy na obiektywie, przesłona będzie zależna od dystansu do obiektu. Dobra droga do perfekcyjnego naświetlenia flash-em...???

Nikon obecnie oferuje bardzo dobry obiektyw manualny typu "naleśnik" f2.8 45mm. W latach 70 oraz wczesnych 80 wielu producentów zaoferowało takie obiektywy w wyścigu o kompaktowość KIT-ów do lustrzanek. Prawdę mówiąc serwis Pop Photo zadeklarował że szkło Konica f2.8 45mm jest najostrzejszym obiektywem jaki kiedykolwiek testowali.

Tekstu pomiędzy pytajnikami nie jestem pewien do końca.

 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Cytat
Projekt obiektywu jest oparty na konstrukcji Zeiss Tessar rozwiniętej pod koniec IX wieku.

W buzię jeża, ten Zeiss to rzeczywiście firma z tradycjami. Istniała jeszcze przed Mieszkiem i Ottonem. No nic, muszę zrewidować swoją wiedzę.
 

Pietras  Dołączył: 30 Kwi 2007
O kurde faktycznie zjadł mi się jeden X już poprawiam.
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
DA 21 nie kryje pelnej klaty

 

Mała Mi  Dołączył: 29 Lis 2006
Re: Limitedy i gwiazdki
tref napisał/a:
Wg. info userów, kryją całą klatkę 35mm.
DA 21/3.2 AL Limited

Mogę Cię prosić o jakieś źródło (+ ew. sample) tej rewelacyjnej wiadomości?
PZDR. Mała Mi
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
DA 40 i DA 70 kryją na 100% ( mam oba ) a czy DA 21 kryje to sam chciałbym wiedzieć. :shock:
 

Mała Mi  Dołączył: 29 Lis 2006
Dada napisał/a:
czy DA 21 kryje to sam chciałbym wiedzieć.

No właśnie o 21 mię się rozchodzi, to byłby juz trzeci naleśnik "do pary".
Może ktoś ma i testował na kliszy?
PZDR. Mała Mi
 
pusio22
[Usunięty]
Cos dla kolekcjonerow, tylko 3000 tych obiektywow zostalo wypuszczone z produkcji

TUTAJ
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Mała Mi, masz chyba jakis radar ustawiony na te nalesniki :mrgreen: :-P

Z tego co gdzies tam czytalem, to DA 21 ciupek winietuje i mydli po rogach.

Edit:
Przekopalem net i jedyna sensowna wypowiedz w tym temacie, jaka znalzlem cytuje ponizej:
Alexandru-Cristian Sarbu napisał/a:
The 21mm Limited does not cover the 135 format. It *may* work without visible vigneting at infinity and smaller apertures, but at smaller distances the vigneting is very obvious.

zrodlo: http://photo.net/bboard/q...g?msg_id=00JBg1

Na flikrze keine samplen :-/

BTW - trzeba byc niezlym nudziarzem, zeby miec taka sexy ogniskowa w lapie i nie sprobowac jej na filmie... Uh!! :evil:
 
dd  Dołączył: 04 Lut 2007
Dada napisał/a:
a czy DA 21 kryje to sam chciałbym wiedzieć. :shock:


DA 21 nie kryje pełnej klatki, rogi siadają przykłady są na forum dpreview
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
dd napisał/a:
przykłady są na forum dpreview

Jakis link?
 
dd  Dołączył: 04 Lut 2007
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
dd napisał/a:
trochę szkoda

Nom... :-/
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Hm teoretycznie literki DA oznaczają krycie pełnej klatki...
 

rafalf  Dołączył: 08 Cze 2007
Ekajana napisał/a:
Hm teoretycznie literki DA oznaczają krycie pełnej klatki...


Nie pomyliłeś czasem z FA ?? ;-) DA są to obiektywy przeznaczone do lustrzanek cyfrowych. Owszem zdarza się że kryją pełną klatkę, ale nie jest to regułą...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Danin napisał/a:
właśnie DG niby ma znaczyc że gra zarówno z analogiem?
Na odwrót. Ma dobrze działać z cyfrą. Oczywiście z analogiem będzie działać.
 

Danin  Dołączył: 10 Gru 2007
Wiem że ma działac ale jak jest z winietą?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

Danin  Dołączył: 10 Gru 2007
Czy testował ktoś na analogu? :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach