mike  Dołączył: 01 Gru 2007
Pentax na fotopolis.pl
witam
zapewne czytaliście już artykuł o obiektywach Pentaxa. Wszystko gra ale zaniepokoił mnie podpis/komentarz do jednego ze zdjęc testowych :

"...Silne nieostrości przy najdłuższej ogniskowej wyglądają ładnie. Tylko dlaczego Samsung GX-10 tak szumi przy ISO 400!?..."

kochani koledzy - użytkownicy GX10/k10 - czy rzeczywiście szumi (tak szumi) przy iso 400 ?????!!!!
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Zaczyna się.

Ciekaw jestem, kiedy szum zostanie potraktowany tak jak ziarno na kliszy - jako coś pożądanego. :evilsmile:
 

rOTTEN  Dołączył: 27 Mar 2007
A to nie jest tak w tej chwili ? mi jakos szumy przy 3200 nie przeszkadzaja.Moze inaczej, sa, i co z tego ? Pozno juz, hmmmm.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
tref napisał/a:
Zaczyna się.

Ciekaw jestem, kiedy szum zostanie potraktowany tak jak ziarno na kliszy - jako coś pożądanego. :evilsmile:


nigdy, bo jest zwyczajnie "za ladny", czyli uporzadkowany w linie, przez co przykuwa nasza uwage odwracajac od tematu zdjecia.. przynajmniej na CCD bo nie widzialem na CMOSie
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
mike, szum cyfry nawet przy ISO 1600 to NIC w porównaniu z ziarnem kliszy, przybajmniej jeśli chodzi o intensywność. Cyfra jest po prostu gładka jak pupa niemowlaka.

Testerzy zawsze odnoszą to, co testują do innych modeli, taka ich rola, ale nic to nie mówi tak naprawdę szum przy ISO 400 jest be czy cacy. Na przykład moim zdaniem on po prostu nie istnieje, nie ma żadnego, absolutnie, zupełnie żadnego wpływu na wygląd fotek. Przy ISO 1600 zaczyna być widoczny, co czasem po odpowiedniej obróbce wygląda nawet ok. Ja ostatnio mam chyba 90% fotek robionych na ISO 1600, bo teraz ciemno ciągle. Pozostałe 10% mam na kliszy ;-)

A inny będzie jeździł lupką, ciamkał i marudził na szum przy ISO 200. Wg mnie prawidłowa odpowiedź - olać to. Ale jak kto lubi.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Dokladnie, najlepiej to widac na odbitkach, gdzie szum z ISO400 jest niedostrzegalny (no chyba ze na maksa niedoswietlimy i bedziemy ciagnac w gore...).
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
dan napisał/a:
chyba ze na maksa niedoswietlimy i bedziemy ciagnac w gore

Ale to zawsze. Analogicznie, jak prześwietlimy to przepali. Życie fotografa jest ciężkie i najeżone pułapkami ;-)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
chłopaki z fotopolis powinny sobie porobić na kliszach, Reala ma większe ziarno na 100 iso niż cyfra na 400 :) a ani jednego ani drugiego nie widać na wydruku napewno :)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
ostatnio zauważyłem, że mi szumi w uszach :roll: ale na szczęście przeniesiono mnie z hali produkcyjnej do biura tak więc jeśli szum komuś przeszkadza to trzeba zmienić prace :roll:
 

mike  Dołączył: 01 Gru 2007
no to jak powróce do mojego pytania i inaczej je zadam : czy fotopolis jest subiektywne ?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Wszystko jest subiektywne! Fotografia jest subiektywna. Sposób postrzegania auta w kolorze czerwonym jest subiektywny. Interpretacja wyników testów może być subiektywna. To jest właśnie na świecie piękne, że każdy człowiek, patrząc na to samo, postrzega to inaczej. Różnice mogą być większe lub mniejsze, ale nikt nie odbiera otoczenia dokładnie w taki sam sposób.

Człowiek wymyślił sobie statystykę. To jest chyba największe kłamstwo. Zatem nawet liczby potrafią kłamać, a co za tym idzie nie każdy test/badanie jest miarodajne. Wystarczy nie uwzględnić jakiejś zmiennej, źle dobrać model matematyczny do zjawiska...
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Subiektywnie rzecz ujmując, moje postrzeganie świata jest obiektywne :mrgreen:
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
zorzyk, moje też. I ja mam uwierzyć, że postrzegasz świat tak jak ja????
;-) :evilsmile:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kiwak, bo to jest odwieczny ;-) dylemat:

Co było pierwsze? Obiektywny humanizm, czy humanistyczny obiektyw... hm... obiektywizm :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
mike, - tak szumi jak jasna cholera.... (bo to chyba chciales uslyszec...)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ech... skany z 35 mm ISO 400 szumią bardziej niz *ist DS ISO 3200.
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
Re: Pentax na fotopolis.pl
d80 i d200 też szumią tylko, że nie ma to nic wspólnego z szumem znanym z kompaktów. Jakość obrazu jest na zupełnie innym poziomie.
 

Yanoosh  Dołączył: 02 Gru 2007
Ja to sobie myślę, że w każdej recenzji jest za-i przeciw- a do czytelnika należy wyciągnięcie tego co chce usłyszeć :-P
Jak byłem na urlopie na plaży to dopiero szumiało :roll: chyba był jakiś bofort aboco ?
Ale dało się przeżyć, podobnie jak z ISO 1600 na Szajsungu albo p. taksie...
Wolałbym aby Fotopolis był obiektywny a nie subiektywny :lol:
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
rOTTEN napisał/a:
A to nie jest tak w tej chwili ? mi jakos szumy przy 3200 nie przeszkadzaja.Moze inaczej, sa, i co z tego ? Pozno juz, hmmmm.


szumy na 3200 w istD są mniejsze i mniej wnerwiające niż ziarno na kliszy Fuji Superia 800 ;).
 

Pentaxowiec  Dołączył: 27 Sie 2007
A czy DA* 16-50 mm F2.8 AL ED IF SDM, nie jest solidnym profesjonalnym krótkim zoomem ze światłem f2.8 ? :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach