Najlepszy jest cytat:
jeden
15% Complete
2 (15%)
dwa
61% Complete
8 (61%)
trzy
23% Complete
3 (23%)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
[konkurs] cytaty z mistrza
To ja mam pomysła na taki mały konkurs fotograficzny. W zasadzie, to mnie kiedyś dawno temu dzerry zainspirował do takiej zabawy, a teraz się ona ukonkretnia.
Rzecz polega na tym, żeby zacytować (fotograficznie) znane zdjęcie znanego fotografa. CO tydzień innego. Zdjęcia do cytowania będą podawane. Przyjmijmy, że "rozdań" (tudzież edycji) konkursu będzie pięć, a zasady punktowania wzięte z TKT.
Na rozgrzewkę, czyli na pierwszą edycję idzie zdjęcie Helmuta Newtona z pracy Naked and Dressed:

A potem zobaczymy, czy się uda do pięciu edycji rozkręcić...
Zdjęcia z cytatem należy nadsyłać na adres mateusz.blaszczyk(at)gmail(com) do 31.01. Głosowanie od 1 lutego do niedzieli. W poniedziałek wyniki pierwszej i (jeśli będzie zainteresowanie jakieś) miejmy nadzieję, że nie ostatniej edycji.

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Hmmm.... to chyba raczej konkurs na parafraze niz na cytat :-P

Tak czy siak - wchodze w to! :-P
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
dan napisał/a:
Hmmm.... to chyba raczej konkurs na parafraze niz na cytat :-P

No właśnie niekoniecznie. Parafraza jest pewną formą cytatu, ale praca nie koniecznie musi być parafrazą. Znaczy pojęcie cytatu jest szersze i - MZ - bardziej odpowiednie w tym przypadku.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
matb napisał/a:
Znaczy pojęcie cytatu jest szersze i - MZ - bardziej odpowiednie w tym przypadku.

Cytat musi byc doslowny, zeby byl cytatem. Jesli mamy sie tego trzymac, to ja odpadam juz przy pierwszym zdjeciu.
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Według Wikipedii obaj macie, Panowie, rację.
Cytat
Cytat stosowany jest na dwa sposoby: w niezmienionej postaci, ale w nowych realiach, albo w sparafrazowanej formie. Obydwa powodują nadanie mu nowego znaczenia.

:-B
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Musimy to rozstrzygnac, bo np, moj pomysl na pierwsze zdjecie wyklucza uzycie modelek. To juz chyba parafraza, prawda? Jesli tak, to czy moje zdjecie bedzie przyjete do konkursu? :roll:
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
dan, a kto CI takich głupot naopowiadał? :shock: Owszem - w literaturze naukowej, to tak, ale w literaturze pięknej, sztuce? Przecież tam właśnie cytat jest formą wyrazu artystycznego! I o to w sumie w tym konkursie chodzi.
No ale jeśli mają być jakieś wątpliwości, to mogę zmienić na parafrazę :-P
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
matb napisał/a:
dan, a kto CI takich głupot naopowiadał?

Znam tylko jedna definicje cytatu. Nie wiedzialem, ze nie dotyczy ona sztuki. Mozesz podrzucic jakies zrodlo na ten temat? Chcialbym sie doksztalcic :oops:
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
dan, równie dobrze możesz postawić gołe wieszaki i pstryknąć. I będzie to właśnie cytat.

WIKIPEDIA
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
lipalipski napisał/a:
dan, równie dobrze możesz postawić gołe wieszaki i pstryknąć. I będzie to właśnie cytat.

Dzieki, doczytalem :-B
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Dan, traktuj pojecia z pogranicza sztuk bardziej figuratywnie :-P Moim ulubionym pojeciem fotograficzny zaadaptowanym z literatury jest "rym wizualny". Zazdroszcze ludziom, ktorzy maja oko do tego...

dz.
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
dzerry napisał/a:
Moim ulubionym pojeciem fotograficzny zaadaptowanym z literatury jest "rym wizualny".

A co to? Jakiś przykładzik?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
lipalipski napisał/a:
A co to? Jakiś przykładzik?
Najbardziej znany jest z tego Bresson, ale zyje z tego Matt Stuart

http://www.mattstuart.com/

Radze uwazac ze zdjeciami tego pana. Ja je przelecialem przez jego strone moze ze dwa razy ponad rok temu i do dzisiaj 90% kolorowych zdjec, ktore robie to marne podroby stylu Stuarta. Najgorsze jest to, ze w momencie robienia zdjecia zupelnie tego nie czuje. Podswiadomie szukam czerwonych parasolek, rytmicznych kolorow i innnych takich...

dz.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006


Jedno z wielu ;-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
NIe moge znalezc mojego ulubionego zdjecia obrazujacego o co chodzi z tym rymem. Strona Stuarta jest niestety we flashu. W kazdym razie w dziale B&W, zdjecie 5/16 i 6/16 w sumie tez. Ge-nial-ne!

dz.

[ Dodano: 2008-01-22, 16:42 ]
dan napisał/a:
jedno z wielu
E tam, to z cyfry :-P Ale na serio, ten pan tez bezpieczny do ogladania nie jest...

dz.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
dzerry napisał/a:
http://www.mattstuart.com/

Nie znalem go wczesniej. Swietne zdjecia...

Edit:
REWELACJA :-D

 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
O! To pokazane przez Dana to znam ;-) Kiedyś chyba nawet autor u pisywał czasem. Kiedyś... :-(
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Radze uwazac ze zdjeciami tego pana. Ja je przelecialem przez jego strone moze ze dwa razy ponad rok temu i do dzisiaj 90% kolorowych zdjec, ktore robie to marne podroby stylu Stuarta. Najgorsze jest to, ze w momencie robienia zdjecia zupelnie tego nie czuje. Podswiadomie szukam czerwonych parasolek, rytmicznych kolorow i innnych takich...
dzerry nie przesadzaj... Facet ma poczucie humoru i z góry wie, co chce osiagnać - na moje oko na pewno część tych zdjęć Stuart ustawił. A pomysł ze zdjęciem osób "jedna stoi na głowie drugiej", przy czym jedna jest na skarpie w tle, to dzieciaki w podstawówce mają.... Stuart tylko twórczo rozwinął tę ideę. Mam się bać, jak robie zdjęcie czerwonych parasolek? Dawno już to psychologowie rozpracowali - chcesz czy nie, ale "czerwony" jest ładniejszy niz "szary" dla 80% populacji (tak samo jak cyfra "4", a nie "9", owoc "jabłko", a nie "śliwka" itd. ) To jakaś paranoja, albo nie zrozumiałem, o co Ci chodzi.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
dzerry dzięki super galeria bardzo się mi i żonie spodobała. Niesamowite trzeba mieć oko i perfekcyjne wyczucie chwili do takich kadrów :-D
 
samber  Dołączył: 28 Cze 2007
Ciekawe określenie "cytować fotograficznie". Tylko uwaga, żeby cytowania nie mylić z plagiatem! Nie wiem jak w sztuce, ale w nauce cytat oznacza zasadniczo wykorzystanie czyjejś myśli (słów) w swoim toku rozumowym. Celem jest podparcie swojej tezy, obalenie cudzej, lub zwyczajne zrelacjonowanie wcześniejszych dokonań, które się kontynuuje.
W fotografii więc byłoby to wykorzystanie myśli autora zdjęcia w swoim przekazie treściowym wyrażonym w formie zdjęcia. Hmm... trudne, chyba że źle to zrozumiałem.
Ja nie wchodzę, bo nie umiem, ale chętnie popatrzę i poczytam. Baardzo ciekawe.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach