Sorge  Dołączył: 11 Lut 2011
Witam.
Jestem nowym posiadaczem aparatu K-x i potrzebował bym rady jakiego programu używać do obróbki RAW-ów? Jako, że językiem angielskim władam miernie zależało by mi na wersji w języku polskim.
Jestem amatorem, pierwszy raz stykającym się z zapisem RAW, więc nie potrzebuję zbyt wysublimowanych programów. Ot, tak na początek by było się czym pobawić i zacząć uczyć.
Może ktoś polecić jakiś program pod Windowsa XP?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Próbowałeś programu dołączonego do aparatu? Fakt, nie jest spolszczony.
 

Sorge  Dołączył: 11 Lut 2011
plwk napisał/a:
Próbowałeś programu dołączonego do aparatu? Fakt, nie jest spolszczony.

Próbowałem. Nie jest spolszczony, nie ma instrukcji... więc wszystko robię "na czuja".
Na razie "podrasowałem" parę fotek w JPEG i zostawiłem... bo przy okazji coś schrzaniłem w ustawieniach programu i podgląd obrabianej foty mam w maleńkim bocznym okienku zamiast w głównym. Guzik widać.
Do tego część robionych zdjęć daje się obrabiać, a część nie (suwaki są nieaktywne). Nie wiem od czego to zależy. Wgrywam tak samo i to z jednej partii zdjęć.
Słowem, jak to na początku... Pod górkę! :-(
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Spróbuj RawTherapee. Darmowy i spolszczony (polską wersję wybiera się w opcjach językowych)
 

Sorge  Dołączył: 11 Lut 2011
Super!
Na razie ściągnąłem sobie na kompa w biurze. Wypróbuję w po pracy!
Ale tak ''na oko" właśnie o to chodziło.
Dziękuję! :-)
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007

 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

Sorge  Dołączył: 11 Lut 2011
piotr_luk napisał/a:
Spróbuj RawTherapee.


Spróbowałem...
Za "chińskiego boga" nie mogę wsadzić do programu RawTherapee moich RAW-ów. Ani z dysku, ani z aparatu. Nie wiem "o co biega"...
By nie było, że jestem bardzo tępy, a tylko trochę... powiem, iż z wrzuceniem do pozostałych programów nie było problemu.
Rozumiem, że trzeba zaznaczyć RAW-y w opcji "Profil processingu". Nawet mi się tam wyświetlają. Tyle, że jak najadę na wybrany RAW kursorem i kliknę "open" wszystko wraca do punktu wyjścia i nic się nie wgrywa.
Ma ktoś do RawTherapee instrukcję lub podpowie co robię źle? :-(
 
Gesso  Dołączył: 20 Lip 2008
prosty i darmowy program do rawów SCARAB DARKROOM
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Sorge napisał/a:
Rozumiem, że trzeba zaznaczyć RAW-y w opcji "Profil processingu"

Ke? Nic takiego nie zaznaczam. Masz przeglądarkę katalogów w lewym dolnym rogu i w niej zaznaczasz katalog w którym masz zdjęcia do obróbki. Po zaznaczeniu program załaduje je do przeglądarki (podglądu) pod głównym oknem. Potem wystarczy wybrać interesujące cię zdjęcie i kliknąć je dwukrotnie, żeby program załadował je do głównego okna - wtedy możesz je obrabiać. Brzmi to może trochę skomplikowanie ale w praktyce jest dość proste i wygodne. W "profilu processingu" masz informacje na temat wykonanych akcji na pliku (zdjęciu) - bardzo dużą zaletą jest możliwość ich skopiowania do następnych zdjęć.
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
Czyżby nikt nie pracował na UFORaw?
Dedykowany do GIMP-a
(To znaczy: jednym dedykowanym przyciskiem otwieram wywołane zdjęcie w Gimpe.)
Czyli dalej: nikt nie nie używa GIMP-a?!
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
romeck napisał/a:
Czyżby nikt nie pracował na UFORaw?
Dedykowany do GIMP-a
(To znaczy: jednym dedykowanym przyciskiem otwieram wywołane zdjęcie w Gimpe.)
Czyli dalej: nikt nie nie używa GIMP-a?!

Używam czasem. Ale obróbka w RawTherapee jest szybsza i trochę wygodniejsza. Gimp jest u mnie do zadań specjalnych ;-)
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
romeck napisał/a:
UFORaw?
a nie UFRaw? różnie z nim bywa... po latach używania przerzuciłęm się na rawtherapee - więcej opcji, wygodniejsza obsługa, szybsze działanie... Niby oba korzystają z DCRaw ale jakoś efekty zdają się lepsze z RT
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
pyciar napisał/a:
Niby oba korzystają z DCRaw ale jakoś efekty zdają się lepsze z RT

Podobnie jest z digiKamem. Bardzo fajny "kombajn" z ogromną liczbą funkcji i filtrów. Jednak przy zaawansowanej obróbce (poziomy, ekspozycja) nie sprawdza się tak dobrze jak Gimp i RT. U mnie jednak doskonale się sprawdza przy wyostrzaniu, miksowaniu kanałów, nakładaniu filtrów (spora oferta symulacji filmów b&w) itp.
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
Pod Linuksa lepszy od RawTherapee jest Darktable
http://darktable.sourceforge.net/

Albo dużo szybszy RawStudio - mniej opcji ale szybkie działanie - do robienia szybkich wglądówek jak znalazł.
http://rawstudio.org/

Na Win to faktycznie z darmówek RawTherapee

Dobry też (Win, Mac, Linuks) photivo ale ten to raczej do bawienia się pojedynczymi rawami
http://quote.google.com/p/photivo

Jest jeszcze dlRaw (pod Linuksa)
http://dlraw.sourceforge.net/

Ewentualne paczki pod Ubuntu 10.04 i 10.10 można znaleźć na tej stronie:
https://launchpad.net/~dhor/+archive/myway
 

eMZet  Dołączył: 29 Lip 2009
romeck napisał/a:
Czyżby nikt nie pracował na UFORaw?
Dedykowany do GIMP-a
(To znaczy: jednym dedykowanym przyciskiem otwieram wywołane zdjęcie w Gimpe.)
Czyli dalej: nikt nie nie używa GIMP-a?!

UFRaw jest moim zdaniem genialny jeśli nie trzeba zaawansowanej obróbki zdjęcia.
Porzuciłem go ostatnio na rzecz Photivo. Ten też ma możliwość bezpośredniego eksportu do GIMP-a, z którego chętnie cały czas korzystam, zarówno pod Windows, jak i Linuksem ;)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
W większości programów można ustawić bezpośredni eksport - np. do gimpa. Ja tak właśnie mam w RT :-)

A o tym co kto używa, to trochę jak dyskusje o wyższość BN nad WN - każdy ma swój własny workflow i ulubione programy, które najczęściej korzystają z podobnych algorytmów, a różnią się głównie ergonomią i wyglądem.

Czasem próbuję czegoś nowego, ale zazwyczaj wracam do RT -> gimp. A jak potrzebuję czegoś na szybko, to lecę [ZGROZA!!!!] Picasą :-)

A czego używacie do zarządzania zdjęciami - tagowanie, "punktacja" itp. U mnie chyba najlepiej jednak wypada Picasa, ale może nie dokopałam się do innych...
 

Artiip  Dołączył: 22 Sty 2010
mygosia, u mnie też picassa i czysty RT, no czasem Gimp.
Oglądam sobie rozwój RT i pewnie dodadzą opcje do zarządzania. Ale to po tym jak wydadzą w końcu wersje 3.
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Jest aktualizacja danych Pentaxa do PhotoMe 0.8β2 z 16.03.2011. Widzę w pliku że dodali DA 35/2.4 i DA 18-135 i może coś jeszcze :-)
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Aby być na topie i tak bardzo pro i bardziej cool poszukuję darmowego programu do ”ramkowania” (najchętniej w postaci plug-ina dla Photoshop Elements), Koleżeństwo coś podpowie... :?: :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach