Mistrz.Mietek  Dołączył: 07 Cze 2010
Paterson 35mm Tank
Szczęśliwie udało mi się w końcu zmienić koreks. Zainwestowałem w chemicznie ekonomiczne maleństwo, jakim (wydaje mi się) jest Paterson 35mm Tank. Pojawia się jednak jeden mankament, w instrukcji do D76 wyczytałem, że muszę, przedłużyć czas pracy wywoływacza o 10%, w przypadku używania od 237 ml do 473 ml roztworu (koreks pomiesci 290ml). Czy fakt, że wywoływacz po pewnym czasie się 'zużywa' i musi dłużej pracować ma wpływ na wywoływanie (np. kontrast) ? Rozumiem, że wywołując w stocku nie muszę się tym martwić?

(Jezeli ma to jakies znaczenie, wywoluje tri-x'a lub ewentualnie ilforda pan 400)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Było o tym na forum. To zmowa producentów wywoływaczy :-D Możesz spokojnie wywoływać w 290 ml. Pociągnie na pewno.
W litrze D-76 teoretycznie można wywołać 10 filmów (jak kto się uprze to nawet 12). Czyli jeden film teoretycznie zużywa 100 ml wywoływacza. I nawet jak znajdziesz koreks na 200 ml/film, to musi w tej objętości poradzić. Problem: czy jeśli użyjesz rozcieńczenia 1:1 to będzie tak samo? I chyba to zastrzeżenie odnosi się do tego rozcieńczenia, ale na zdrowy rozum, powinno "pociągnąć."
Krokus ma jednak tę "przewagę", że wykorzystuje 400 ml roztwory i nawet jak weźmiesz rozcieńczenie 1:1, to bierzesz 200 ml roztworu podstawowego i 200 ml wody, czyli... litr wystarcza na 5 filmów. Wychodzi na to, że możnaby w tym 1:1 wywołać zaraz jeszcze jeden film... Z Hydrofenem taki numer jak najbardziej wychodzi. Z D-76 nie wiem - używam w stocku.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Używam zasadniczo D-23 i D-76 i przeważnie robię to w koreksie pojedynczym JOBO, do którego wystarcza 250 ml. Jakoś nie stwierdziłem różnicy w stosunku do dużego koreksu Plastimat, gdzie na dwa filmy trzeba wlać ponad 550 ml.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Mistrz.Mietek napisał/a:
(koreks pomiesci 290ml

Koreksy Patersona używam od wielu lat, są świetne, to z powodu nylonowych szpul jakich nie mają inne systemy (łatwość wsuwania filmów). Jeden film 35 mm zalewam zawsze 325 ml , gdyż przy 290 zdarzało się otrzymywać gorzej wywołane brzegi, ale to tylko w przypadku nieodwracania koreksu w trakcie wywoływania. Jak zastosujesz ciągłe mieszanie przez powolne odwracanie koreksu (a Patersony mają najszczelniejsze pokrywki ) to w zasadzie można nawet wywoływać w 200 ml. Do utrwalania gdzie częste mieszanie nie jest zalecane używaj zawsze tej troszkę większej ilości roztworu. Co do czasu wywołania to nie będę Tobie niczego sugerował, musisz do tego dojść sam bo to jest wypadkowa wielu czynników od naświetlania filmu poczynając, a na sposobie mieszania w trakcie wywoływania kończąc. Pamiętaj tylko że z dwojga złego lepiej jest mieć film troszkę przewołany niż niedowołany, zatem w przypadku wątpliwości wybieraj raczej ten dłuższy czas. Notuj wszystkie warunki zeby w przyszłości odpowiednio korygować wywołanie następnych filmów.
 

Mistrz.Mietek  Dołączył: 07 Cze 2010
Dziękuję za rady. Pierwszy film w nowym koreksie juz za mną, wyszło przyzwoicie, bez niespodzianek. ;-)
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Stałem się szczęśliwym posiadaczem Patersona. W porównaniu ze starym Jobo użytkuje się o wieeele lepiej, ale... jest jedno ale. Czy szpule w Patersonie są nierozbieralne? W Jobo czy Kasierze przy płukaniu po prostu rozkręca się szpulę i film ma się już w ręku, natomiast trzy pierwsze filmy z Patersona rozwijałem trzymając za koniec kliszy. Ten typ tak ma?
 

antek  Dołączył: 23 Wrz 2007
szybkiparowoz napisał/a:
Czy szpule w Patersonie są nierozbieralne?


Jak najbardziej rozbieralne. Trzeba użyć sporo siły zwłaszcza jak są nowe.
 

Sonny  Dołączył: 08 Kwi 2007
Za pierwszym razem tez miałem z tym problem. Najpierw mocno zaczyna trzeszczeć przez co sprawia wrażenie nierozbieralnej.
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
O, to popróbuję. Może trzeba większy młotek wziąć.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
espresso napisał/a:
Ile wchodzi szerokich filmów (po jednej czy dwa na rolkę)? Jeśli dwa to nie ma obawy że wejdzie jeden na drugi?
Po dwa, jak w wiekszosci szpul. Jakas tam obawa jest, ale jesli nie krecisz, a przewracasz, to nic nie powinno sie stac.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach