pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Problem z pomiarem punktowym i CW
Witam.
Mam pewien problem z pomiarem punktowym i centralnie ważonym. Jak w jednym z wątków upewniłem się już, to przy ustawieniach:
Link AF Point and AE ->on
Powinien być dokonywany pomiar w miejscu ustawienia punktu AF. Niestety u mnie cały czas pomiar jest w centrum.
Nie do końca też rozumiem wyjaśnienie w menu:
"Exposure value for multi-segment meter set relative to AF Point pos[ition]."
Ja rozumiem to tak, że funkcja Link AF and AE działa tylko dla pomiaru matrycowego. Tylko po co? O wiele więcej sensu miało by to dla punktowego i CW. Czyż nie tak?

Czy to jest normalne zachowanie światłomierza?
K110D Firmware 1.00

Dziękuję za pomoc.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
Ja rozumiem to tak, że funkcja Link AF and AE działa tylko dla pomiaru matrycowego. Tylko po co?
No właśnie po to, żeby to co jest ostre, było "najlepiej naświetlone". A jakie są wagi i algorytmy pomiaru matrycowego i tak się nie dowiesz.
pawelek-79 napisał/a:
O wiele więcej sensu miało by to dla punktowego i CW.
No nie bardzo. Od wiek wieków, CW i spot mierzą tak samo (środkiem) i nie bardzo widzę sens, żeby era cyfrówek miała coś w tym temacie zmieniać.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
O wiele więcej sensu miało by to dla punktowego i CW.

No nie bardzo. Od wiek wieków, CW i spot mierzą tak samo (środkiem) i nie bardzo widzę sens, żeby era cyfrówek miała coś w tym temacie zmieniać.

Załóżmy, że robię portret w trudnych warunkach np. aktorowi na scenie (generalnie chodzi o sytuacje, gdzie nie ma za dużo czasu i każda sekunda się liczy). Ustawiam sobie AF na któryś ze skrajnych punktów, tak żeby celował w twarz. Tak się nieszczęśliwie jednak złożyło, że w centrum kadru o dużej rozpiętości tonalnej znalazło się dużo ciemniejsze tło. Efekt - mam ostrą, ale przepaloną twarz i ładnie oświetlone rozmyte tło. Takie zdjęcie wymaga zabawy jak z jednym punktem AF. Najpierw celuję prosto w modela, żeby wykonać pomiar, a potem przekadrowuję. Tyle samo zachodu kosztuje mnie uchwycenie ostrości centralnym AF z blokadą ekspozycji i przekadrowanie.
Dlatego też wydaje mi się, że połączenie powyższej funkcji z pomiarem punktowym miało by sens. Jeśli już ułatwiać, to czemu nie tak?
No cóż. Będę sobie radził jak do tej pory. :-/

Dziękuję za odpowiedź.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Myślę, że w sytuacji opisanej przez Ciebie dość dobrze powinien sobie poradzić pomiar matrycowy, właśnie z powązaniem punktu ostrości z pomiarem.

Inna sprawa, że w dobie RAWów, to własciwie tylko trzeba patrzeć, żeby nie przepalić, resztę lepiej, lub gorzej się wygniecie :)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Właśnie sprawdziłem efekt działania 'Link AF...' - działa na opak
Scena - po lewej jasny monitor, po prawej wyraźnie ciemniejsza scena. 2 razy fotografowałem tę samą scenę z tymi samymi ustawieniami iso400 (tryb Av)
Zdjęcie z AF na jasnym - 1/5s f 4,5
Zdjęcie z AF na ciemnym - 1/15s(!) f4,5
Nic z tego nie rozumiem. Ale porobię sobie testy w plenerze, może faktycznie zdjęcia nie będą potrzebowały ręcznej korekcji EV.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
pawelek-79, z matrycowym daj sobie spokój. Nie ma sensu odkrywanie metodą prób i błędów zasady jego działania, szkoda na to czasu - on ma z założenia działać tak, żebyś nie wiedział, jak działa :) Bo niby zasada jest prosta - to tylko trik z liczeniem ekspozycji w n punktach i wyszukiwaniem najbbardziej podobnej sytuacji w bazie danych. Ale właśnie - nie znasz tej bazy danych, więc nic nie wymodzisz. Podłączenie AF-a dodaje do wybranego punktu większą wagę, dalej idzie po staremu. To jest dobre dla cioci Geni, która chce cyknąć fotkę, mając podstawową wiedzę o ekspozycji, lepiej zrobisz to sam.
 
GrzegorzQ  Dołączył: 20 Lut 2007
pawelek-79 napisał/a:
Właśnie sprawdziłem efekt działania 'Link AF...' - d
Zdjęcie z AF na jasnym - 1/5s f 4,5
Zdjęcie z AF na ciemnym - 1/15s(!) f4,5


Upewnię się tylko - oczywiście pomiar matrycowy a nie przypadkiem CW lub Spot.
Przy matrycowym to faktycznie dziwne, bo przy pozostałych to "link AF" nie działa i wyniki mogą być dziwne.

A może spróbuj punktowo,
select focusing area :"Center"
"Spot metering"
i dodatkowo "AE-L with AF Locked"

nawiązując do jasnej twarzy z ciemnym tłem :
celujesz na twarz,
ostrzysz a jak zablokuje się AF to jednocześnie nastąpi pomiar punktowy na twarzy
przekadrowujesz i cyk.

Łatwiej jest ostrzyć , bo ostrzysz centralnie na jaśniejszy zazwyczaj motyw.
I działa się intuicyjnie - nie musisz śledzić w wizjerze gdzie akurat pojawiła się czerwona kropa ostrości a po uchwyceniu ostrości - tylko lekki ruch kadrowania i cyk.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Są różne szkoly, ale pamiętaj o magicznym ;-) guziku AE-L.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Czyli z mojego punktu widzenia - bajer do niczego(Link AF and AE point).
jedynie Lock AF and AE ma sens.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach