hendvirx  Dołączył: 29 Maj 2006
[K100D] problem z k100d ;|
Witam wszystkich, wczoraj dostałem moje pierwsze cyfrowe lustro - k100d, od razu wziełem sie za jego testowanie. Wynalazłem następujące wady:
- przy iso 3200 robi mi sie brzydki pasek, zawsze wychodzi przy przejściach tonalnych i zawsze w tym samym miejscu (od szumianie nic nie dało), co byście poradzili ?.
- Kolejny problem to plamki na zdjęciach, podejrzewam iż są to syfy na matrycy, ale nie jestem pewnien, a co wy o tym myślicie ? dziś grucha chyba pójdzie w ruch.

Prosiłbym bardzo o pomoc i rady co do tych wad. Chyba troszkę sie zawiodłem na kasetce ... ;(
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
hendvirx napisał/a:
przy iso 3200 robi mi sie brzydki pasek, zawsze wychodzi przy przejściach tonalnych
Pewnie w Canonie lub Nikonie tego nie ma. Czas przejść na inny system. A szczerze poszukaj na forum. Może coś znajdziesz na ten temat.
hendvirx napisał/a:
oto te plamy (raw wywołany do jpeg, wycinek ze zdjęcia) 30 sek, f27
Pewnikiem syfy na matrycy.
 
hendvirx  Dołączył: 29 Maj 2006
Dzięki argawen uspokoiłeś mnie przynajmniej co do syfów, cóż grucha w ruch ;-) iso 3200 w kasetce i tak wygląda tak jakby ktoś ze śrutówki strzelał w zdjęcie więc chyba nie ma sensu żegnać sie z aparatem na 2 tyg. :), a tej czułości i tak raczej nie używam.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Poszukaj informacji ukrytej pod haslem "banding" na www.google.pl lub na forum - o ile to cos przypomina cos takiego: http://tinyurl.com/ytueyf - jest to normalna cecha/wada technologii matryc cyfrowych.

Pentax ma z tym najmniejszy problem - zmien system jak radzil Argawen i wtedy to dopiero doznasz zawodu godnego zawalu serca :mrgreen:

Druga cecha wszystkich matryc to hot piksele - gdy masz ustawione wysokie iso.
Radze nie uzywac na razie gruchy i zaakceptowac fakt, ze predzej czy pozniej cos takiego pojawi sie i to w wiekszej ilosci - bo gdy nie masz doswiadczenia, napackasz sobie wiecej syfkow przy probie wyczyszczenia jednego.

Masz lustro cyfrowe - wiec pewne cechy technologiczne bedziesz musial akceptowac jak deszcz :mrgreen:
 
hendvirx  Dołączył: 29 Maj 2006
heh dzięki :) kurcze tak to jest jak sie 2 lata na analogach robiło :) chrzanie ten pasek i syfy - jak coś, to potraktuje je PS'em. Teraz tylko cieszyć sie kolejnym nabytkiem firmy pentax :D
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
hendvirx, to zrób na jakiejś kliszy przy ISO 3200 i powiedz jak wyszło :-P
Cyfrówki pod względem "gładkości" obrazu są o lata świetlne przed kliszowcami. Wysokie ISO w kasetce ustępuje może Canonom, ale niekoniecznie. No, chyba, że 5D ;-) A na pewno na żadnej cyfrówce nie uzyskasz gładkiego obrazu przy ISO 3200 :-)

A te plamy to na 100% syfki na matycy. Norma.

I już dziś zacznij odzwyczajać się od analizowania obrazu na ekranie przy powiększeniu 100%, inaczej zawału dostaniesz ;-)

Cytat
chrzanie ten pasek i syfy - jak coś, to potraktuje je PS'em


No i o to chodzi, o to chodzi :mrgreen: A tak w ogóle, to witaj na forum i zadowolenia ze sprzętu życzę :-B .
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
A na pewno na żadnej cyfrówce nie uzyskasz gładkiego obrazu przy ISO 3200
No wiesz, ale nie zaprzeczysz, że takie ISO 3200 jest cakiem, całkiem:
http://www.imaging-resour...ISO3200_f50.HTM
że o ISO 6400 nie wspomnę:
http://www.imaging-resour...ISO6400_f28.HTM
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu, - prosze.....przy takiej ilosci swiatla nie ma raczej sensu uzywania takich iso..... raczej pokaz cos gdzie trzeba uzyc 3200 ASA i f 1.8 ...a czas np 1/40 i z ciemnymi partiami obrazu..... :-P
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Michu, Fafniak ma rację. Kasetką w pełnym słońcu klapnąłem kiedyś przez pomyłkę cały plener na ISO 1600 - w życiu byś nie powiedział, że to 1600 :-) Oczywiście mark 1 i ełos piątka rządzą w temacie szumów. Ale to 3200, które pokazałeś, jest właśnie na poziomie kasetkowego ISO 1600. Wcale nie lepiej. I dlatego ja używam tej czułości jak każdej innej :-)
 
hendvirx  Dołączył: 29 Maj 2006
Dzięki chłopaki za odpowiedzi :) a na forum byłem już wcześniej, z tym że sie nie udzielałem :roll:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach