szela  Dołączył: 02 Lip 2007
paproch ?? czy inny problem
witam

mam pytanko, ktore moze rozwiaze moj problem. Od niedawna jestem posiadaczem gx-10 co prawda nie zdazylem nawet jeszcze wyjsc dobrze w plener bo albo nie ma pogody albo czlowiek czasu ale do rzeczy ....
zauwazylem, ze przy fotografowaniu jednolitego tla (np niebo) przy swietle dziennym przy niektorych ustawieniach centralnie na srodku zdjecia widac czarna plamke ... na poczatku myslalem, ze to jakis paproch na matrycy czy na obiektywie ale za nic tam nie ma przynajmniej ja nic nie widze.
Czy jezeli jest to jakies zanieczyszczenie to moze byc az tak male ze nie widac go dobrze ???
Jak robie zdjecia w srodku pomieszczenia to nie zauwazam nic takiego na zdjeciach ???

dolaczzam przykladowe zdjecie

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Paproszek na matrycy
 

szela  Dołączył: 02 Lip 2007
plwk - moze on byc tak maly ze nie widze go golym okiem ??

jak go sie pozbyc najlepiej ?? przedmuchac gruszka ??
 

bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
1. Grucha
2. Photoshop :)
3. Serwis :mrgreen:
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
szela, "Szukaj" -> czyszczenie matrycy -> "szukaj wszystkich słów". I np:

http://pentax.org.pl/view...zczenie+matrycy

http://pentax.org.pl/view...zczenie+matrycy
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
szela napisał/a:
moze on byc tak maly ze nie widze go golym okiem ??


Moze...
 

miro77  Dołączył: 13 Lip 2007
Identyczne dwa paproszki mialem na drugi dzien po zakupie aparatu, czyscilem obiektyw kilka razy i nic, matryca wygladala na czysta, ale kupilem gruszke, dmuchnalem, i wszystko juz ok.
 

szela  Dołączył: 02 Lip 2007
tez dmuchalem gruszka ale nic nie dalo ... nie wiem moze za krotko ??

a w serwisie czyszcza od reki ??
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
szela napisał/a:
a w serwisie czyszcza od reki ??
W serwisie to od reki tylko przyjmują. Ale może coś sie zmieniło ? Najlepiej zadzwonić.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
szela, spróbuj trzymając aparat mordką do dołu.
 

ttb  Dołączył: 26 Lip 2006
bEEf napisał/a:
szela, spróbuj trzymając aparat mordką do dołu.


a najlepiej jeszcze na statywie
 

spox73  Dołączył: 19 Mar 2007
Mam to samo - wyskakuje na zdjeciach z niebem w tle, poza tym niezauwazalny defekt. Pokombinuje z grucha i zobaczymy jak bedzie. I tak jestem zdziwiony, że jakoś daje rade w irackich warunkach. Raz spadła mi w piach i spoko podmuchałem troche i poczysciłem i spoko.
 

kirihara  Dołączył: 21 Kwi 2007
Niechcę zakładać nowego wątku, więc w tym miejscu zapytam
na nieskazitelnej dotąd opinii o moim GX-10 pojawiła się delikatna rysa: wyświetlacz LCD (ten kolorowy) jest krzywo zamontowany pod szkłem, ciemna ramka wokół wyświetlanego obrazu zdradza delikatne "kopnięcie" obrazu w prawo. Nie przeszkadza mi to zbytnio, ale chciałbym wiedzieć czy to cecha tylko mojego egzemplarza.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
pewnie tak. Blad moztarzu, ot co.
 

szela  Dołączył: 02 Lip 2007
kirihara - ja u siebie nic takeigo nie zaobserwowalem .....


powiedz mi jak sprawdza sie ta sgma, ktora posiadasz ....
 

kirihara  Dołączył: 21 Kwi 2007
Co do Sigmy - jestem jeszcze za"cienki bolek" żeby ją wiarygodnie ocenić, ale dla mnie jako dla amatora jest ok, pięknie zbliża, efektownie rozmywa tło (wiem że to efekciarstwo dla początkujących, ale co tam...). Mogła by zaczynać się od 55 bo 70 to już wąsko i czasami brakuje. Wykonanie bardzo solidne, af głośniejszy niż kit i chyba wolniejszy. Generalnie dla mnie jako dla amatora za te pieniądze które kosztuje jest jak najbardziej ok i daje sporo frajdy.

[ Dodano: 2007-07-20, 21:49 ]
link do testu:
http://rl.stamina.pl/2006...g_macro_review/

[ Dodano: 2007-07-20, 21:50 ]
na optyczne.pl też jest test i nawet nieźle tam ją ocenili, w porównaniu z Tamronem i Canonem

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach