Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 279
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
==========================
Bardzo proszę o rawy do obróbki.

Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc279.pef

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 24.02.2013, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc279_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc279_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc279_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc279_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc279.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich małych plików:
http://www.jarekdabrowski.net/prc/zip/rc279.zip

1. Blesso


2. dybon
Tylko podstawowe suwaczki.


3. izbkp


4. mr.ra66it
Nie udalo mi sie skutecznie usunac ani zamaskowac winiety w naroznikach przy zachowaniu koloru. Z braku innego pomyslu dodalem wiec winiete.


5. powalos


6. rafi


7. tharkang
Obróbka przy uzyciu rozwojowego Darktable. Odszumianie, korekcja
ekspozycji, tone curve, ostrosc, podbicie kontrastu zólty-niebieski.


8. wgwariat


9. _basta_
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Do mnie tym razem najbardziej przemawia _basta_. Ciekaw jestem, co bym powiedział jutro oglądając wyniki na laptopie z przeciętną matrycą TN. Powalos był o włos :-)
 
tharkang  Dołączył: 11 Kwi 2010
Porównując się z innymi stwierdzam, że zdecydowanie zbyt delikatną wersję wybrałem, bardziej kontrastowe wyglądają istotnie lepiej.

Najbardziej odpowiadają mi wizualnie prace Blesso (ciekawy pomysł z białą winietą) i mr.ra66ita (choć ta trochę za ciemna, ale płatek śniegu wygląda świetnie, jakby był ze szkła).
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Trzeba było zrobić coś z tymi czarnymi rogami, no se wziąłem Photoscape, kliknąłem biała winietę i tak wyszło jak wyszło. Ja tylko pociągnąłem.
Starałem się też uzyskać delikatny odcień błękitu, by nie uwypuklać zabrudzeń na matrycy. Ale korciło mnie by kontrastu to dodać, oj dodać.

2. dybon - za dużo kolorowego szumu. Jak widać na pracach tu zamieszczonych, z szumem można powalczyć. U Ciebie jest go za dużo i "destabilizuje" on pracę , choć nie jest on okrutnie uciążliwy.

3. izbkp też ma szum, ale nie szum z sam siebie tylko szum uzyskany po wyostrzeniu. No i rogi to jednak splendoru nie dodają. Jakaś dziwna gradacja Ci się pojawiła.

4. mr.ra66it - podoba mi się to zostawienie ciekawego koloru dającego efekt pseud 3D i odpowiedniej ostrości głównego płatka śniegu. Bardzo ciekawa praca.

5. powalos - Kolego Pawolas ! Apeluję do Kolegi o rozwagę w jeżdżeniu suwaczkami wyostrzania. Błękitna kasza manna w bryłach lodu bez dodatków? Strasznie "chemicznie" to wygląda.

6. rafi - A co to za lodowa planeta z dziesiątkiem księżyców? Planeta Śmierci to chyba nie jest, ale pogrzebowy nastrój to wprowadzasz. Na Plutona czy Neptuna też mi to nie wygląda. Sama śnieżynka w B/W wygląda ciekawie.

7. tharkang -ależ pupa niemowlaka! Subtelność ponad wszystko. Świetnie odszumia to linuxowe "coś" ( choć delikatne przebarwienia są widoczne). Fajna "łagodna " praca.

8. wgwariat - dobra średnia ale chyba kolor zbyt neonowy.

9. _basta_ ma chyba najlepiej pokazany płatek śniegu z niezła kolorystka tła, ale jednak wyostrzanie jest za mocne.

Problemem w tej pracy było właśnie wyostrzenie. Bez niego śnieg jest niejaki( Blesso,tharkang) i jeśli nie zostanie uwypuklony przez tło ( 2 w/w prace +izbkp) to zostajemy w bardzo subtelnym nastroju. Kolor tła ma spore znaczenie. Basta i mr.ra66it dobrali go idealnie do swoich prac. Nie jest on przekombinowany jak u Pawolasa i nie wpada w dziwne odcienie ( dybon i wgwariat). Ważny jest też bokeh lodowy (mazy o lewej), którego nie warto szpecić wyostrzaniem(_basta_).
Kłopotliwa czarna winieta albo powinna zostać zlikwidowana( Blesso), albo rozmyta ( izbkp i wgwariat oraz tharkang) przez jej uwypuklenie kontrastem (powalos, dybon ) fotka traci na delikatności. Dobrą drogą poszli _basta_ i mr.ra66it przyciemniając tło.
Podobają mi się prace mr.ra66it i tharkang.
Rafi z szarościami za odważny jak dla mnie.
Basta przeostrzony, choć kolorystycznie dobry.
Pozostali( ze mną włącznie) - średnia krajowa.
 

Wodnick  Dołączył: 03 Paź 2009
A idźta, Panie, z tym rawem. Ja się do niego zabierałem, jak pies do jeża i stwierdziłem, że nie.
Blesso, moim zdaniem, najfajniej oddał "śnieżność" i charakter zdjęcia. Biała winietka to było to.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Tak ;) i jeszcze matryca ufafluniona ;P
 
_basta_  Dołączył: 13 Lip 2008
Blesso - mówisz, że:
"najlepiej pokazany płatek śniegu"
i "Basta przeostrzony".
Powiedz mi - cóż jest ważniejsze w tym obrazku?
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Na tej fotce nie ma " najważniejszego" i jedynego elementu na którym powinniśmy się skupić. Naturalnym jest, że oko "rzuca się" na centrum kadru, gdzie mamy płatek śniegu, który u Ciebie jest bardzo dobrze widoczny. Przez "mocno" kontrastowe tło oraz nieskażoną kolorystycznie biel uzyskałeś ten efekt. Ale...
Ale to centrum nie jest jedynym uwiecznionym tam elementem. Faktem jest, że owe pozostałości nie są równie ważne, ale przyjrzyj się bokehowej "fali" po lewej stronie śnieżynki. U Ciebie jest ona strasznie " rozpikseliozwana" ;) , rozorana drobnoziarnistym szumem, przypominającym mi efekt gazetowy.
Porównanie z moją pracą może nie jest na miejscu ale popatrz:


Wyostrzenie wg mnie powinno być ustawione na niższym poziomie. Zapewne miałeś dosyć mały promień przy dużej ilości ale pewnie suwak szczegółów pojechał za bardzo w prawo ;)

Twoja biel jest bardzo kontrastowa. Niestety straciłeś dzięki temu sporo przejść tonalnych. Nie podobają mi się przez to płatki śniegu po prawej stronie foty. 2-3 małe "przepały" również trochę psują odbiór.

Dlatego "proszę ja Ciebie", myślę iż Twoja praca zasługuje na wyróżnienie ale w momencie gdy nie wyróżnisz tych w sumie niepotrzebnych elementów .
A ten " główny" element ( śnieżynka) byłby ważny ale gdyby pozbyć się 75% reszty fotografii.
Takie to jest moje zdanie w kwestii- żyleta od _Basty_.

PS
Chętnie bym zapoznał się z Twoją opinią na temat swojej pracy w porównaniu z naszymi wypocinami.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Raw był na pierwszy rzut oka niewymagający ale nie mogłem sobie dać z nim rady (zresztą tak samo jak pozostałe 20 które tego dnia powstało).
Zdjęcie powstało przez przyłożenie M50 1,4 do kita skąd ta winieta. Wysoka przesłona jeszcze ją nasiliła a dodatkowo wyciągnęła paprochy (nawet nie wiedziałem że mam ich aż tyle - na co dzień nie przekraczam f/8).
co do prac:
Blesso - genialny pomysł z tą białą winietą.
podobają mi się obróbki tharkang, izbkp, powalos, mr.ra66it ale nie wskażę która najlepsza.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach