zubryn  Dołączył: 19 Kwi 2006
START 66-matówka
Mam Starta 66 i próbuje sie z nim na średnim formacie. Poczatki sa bardzo zachęcające, ale matówka ciemna jak gwint. Porównując do lubitela 166B to nic tylko CIEMNOŚĆ WIDZĘ, CIEMNOŚĆ !!!!
Czy mozna matówkę w stacie 66 wymienić, np. na Pentacona Six lubo na jakąś inną ?
 
vector  Dołączył: 02 Maj 2006
ja bym Ci proponował aparat wymienić, a z tego sobie np. lampke albo popielniczke zrobić :)
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
zubryn napisał/a:
Czy mozna matówkę w stacie 66 wymienić, np. na Pentacona Six lubo na jakąś inną ?

Oj, chyba nie da sie matówki wymienić ale możesz pokopać w necie.
Ja w Starcie też miałem problemy z matówką a dokładniej z jej jasnością ale trochę się przyzwyczaiłem. Potem przesiadłem się na Flexareta i mam wrażenie tam było lepiej.
No cóż, ten sprzet nie grzeszy zbyt dużą ilością zalet. Mniej interesuje bardziej jako ciekawostka kolekcjonerska.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Kiedys kupilem Starta na allegro, rozpakowalem go, otworzylem kominek, spojrzalem na matowke, zamknalem i zaczalem robic zdjecia, ale nie Startem, tylko Startowi, by po chwili wystawic go z powrotem na allegro. Sprzedalem drozej ;-)

Moim zdaniem takie wynalazki nie maja sensu. Nameczysz sie, wydasz krocie na materialy i proces, a wyjdzie i tak takie nic - ani zle, ani zbyt dobre. Juz lepszy jest jakis AMI 66 albo Druh, bo mozna jakies artystowskie efekty uzyskac ;-)

dzerry
 
vector  Dołączył: 02 Maj 2006
kurde, naprawdę fajnie mieć popielniczkę ze starta 8-)
 

zubryn  Dołączył: 19 Kwi 2006
Mnie sie START podoba i zdjęcia z niego tez. Na popielniczke nie zamierzam go przerabiać, gdyz mam egzemplarz w prima stanie i lubie starą technikę. Miałem nadzieję, że ktoś słyszał o jakimś zamienniku w rozsądnej cenie. A Druh czy Ami 66 też mam, ale nie budzą mego zaufania pomimo że sprawne. Jak dla mnie to mają się nijak do Starta. tylko ta ch*****a matówka conieco mnie drażni.
 
vector  Dołączył: 02 Maj 2006
jak juz tak bardzo potrzeba to są firmy, które docinają matówki - bardzo jasne i bardzo dobre. Przyjemność kosztuje 400-600 zł. Postaram się podrzucić namiar do jednej firmy.
 

zubryn  Dołączył: 19 Kwi 2006
vector - czekam na namiar, choć ta cena to ............. szkoda nawet gadać, ale za pytac przecież nic mi nie zawadzi.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Start 66 i 66s to modele w których użyto optyki NRDowskiej jakość wykonania części mechanicznych pozostawiała wiele do życzenia jak to w lustrzankach dwuobiektywowych paralaksa.Ale niestety to jest socjalistyczna robota za komunistyczną walutę ale zdjęcia wprawny fotograf mógł zrobić zadziwiająco dobre.
 

zubryn  Dołączył: 19 Kwi 2006
pawel1967 - czy to oznacza że we wczesniejszych startach np. B czy II optyka była nasza polska ? A jeżeli tak to czy lepsza czyt gorsza jest od tej enerdowskiej ? Nie ukrywam że ciekawi mnie start Ii z korbka, ale jesli ma taka sama matówke jak 66 i do tego jeszcze ewentualnie gorsza optykę, to chyba pozbieram na coś innego.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Tylko 66 i 66s miały optykę NRD natomiast metal do produkcji startów uzyskiwano niekiedy nawet z błotników motocykli rodzimej produkcji.Pracownik montujacy te aparaty opowiadał mi o tym jak ich potraktowano.Obiecano złote góry a potem dano figę, a więc i robiono mechanicznie byle jak.Optykę w startach B,II i tym podobnych poza tymi dwoma robiła WZFO.Nie mogła się ona równać z odpowiednikami NRD.Natomiast porównanie starta tego krajowego bo były też USSR do ami czy drucha to nieporozumienie jest sporo powyżej lubitela166.To jest optyka typu Tessarowskiego tzn anastygmat niesymetryczny.Lubitel to tryplet a druch i ami to monokle i aplanaty.Pozdrawiam.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
pawel1967 napisał/a:
porównanie starta tego krajowego bo były też USSR do ami czy drucha to nieporozumienie


zubryn napisał/a:
Jak dla mnie to mają się nijak do Starta


Prosze sie nie pieklic tylko zwracac uwage na emotikony. Fakt, zdjecia z AMIego lub Druha, beda do dupy technicznie, ale za to beda mialy artystowski posmak - taki prawie pinhole ;-)

dzerry
 

zubryn  Dołączył: 19 Kwi 2006
dzerry-ja się wcale nie pieklę :-P . Przeciez kulturalnie sobie rozmawiamy, ale z tym artyzmem z drhua to dałeś czadu :-)

[ Dodano: 2006-07-13, 22:15 ]
oczywiście miało być DRUHA a nie drhua

A kontynuując temat. Na allegro jest takie cuś:
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=114695109
Czy można z tego tak poprostu przyciąć matówke do starta (starczyłoby na kilka sztuk). No i czy będzie dzięki temu jasniejsza ?
 
vector  Dołączył: 02 Maj 2006
Ad. matówek i innego rodzaju serwisu:

Wiese Fototechnik

ul. Boya Zelenskiego

25; 85-858 Bydgoszcz

Kontakt: Ryszard Wiese

tel. ( 52 ) 371 91 83

fax ( 52 ) 375 39 32
 

zubryn  Dołączył: 19 Kwi 2006
vector - dzieki za namiar :-) :-)
 

siudym  Dołączył: 18 Lip 2011
Wpadl mi w rece START 66. Nigdy nie robilem nim zdjec i mam pytanko - jak jest z pokryciem wizjera?

http://2.bp.blogspot.com/...rvM/s1600/8.jpg

Czy ta ramka/kwadrat po srodku to kadr pokrycia obiektywu?
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Nie, to linie pomocnicze. Kadr na filmie to mniej więcej to co całość matówki.
 

siudym  Dołączył: 18 Lip 2011
Ok dzieki. Dzis tez sam sprawdzilem kawalkiem matowej folii :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach