Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 292
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
==========================
Bardzo proszę o rawy do obróbki.

Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc292.dng

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 26.05.2013, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc292_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc292_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc292_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc292_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Proszę nie korygować geometrii (perspektywy) - nie o to w zabawie chodzi.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc292.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
http://jarekdabrowski.net/prc/zip/rc292.zip

1. bakulik
* balans bieli taki, by uzyskac nastrój zachodu slonca,
* krzywa kontrastu - ustawienie medium,
* kontrast +29, highlights -100, shadows + 100, whities +43, clarity
+25, vibrance +25, saturation -20,
* wyostrzanie i odszumianie na wartosciach domyslnych,
* dodana lekka winietka (wartosc -10, reszta parametrów domyslnie).


2. Blesso


3. jaerk
Fotka robiona o 19.50 w pospiechu - ciekaw jestem jak wyszla w porównaniu do reszty...


4. mr.ra66it
Staralem sie nie przesadzic z rozjasnieniem cieni, uwydatnic odblask widoczny w oknach oraz rozklad jasnosci na niebie. LR 4.4


5. powalos


6. tharkang
Krzywa tonalna, kolory, kontrast lokalny; Darktable rozwojowe


7. _basta_
 
Jaerk  Dołączył: 27 Maj 2009
No i co panowie i panie.
Rozrzut z kolorystyce i jasności poszczególnych prac dośc konkretny. Nie mam pojęcia, która fotka najlepiej oddaje tamtejszą scenę. Zielonego. Natomiast _basta_ i ra66it fajnie zlikwidowali aberracje.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Moje oko najbardziej przyciąga praca Blesso :)
 
malero  Dołączył: 28 Lut 2012
Bardzo podoba mi się klimat u bakulika. U Blesso niektóre kolory zbyt jaskrawe, poza tym poprawnie.
 
wojtek_84  Dołączył: 14 Sie 2009
bakulik +1 - fajny klimat wyszedł
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Moje oko najbardziej przyciągają krótkowłose, szczupłe brunetki a, że takich na fotce brakuje to rzuciłem "przelotnie" tylko okiem na te dzieła ;)

Na dzieło bakulika trochę dłużej bo i stonowany On w kolorach i w ilości światła. Kontrastu też zbyt wiele mocnego nie uświadczymy tu, ale niestety praca "mgliście" zbrązowiała. Ten odcień panuje tu wszem i wobec( na niebie i budowlach) dlatego odczuwam potrzebę obcowania z ...czymś czego tu brakuje, takiego jakiegoś konkretniejszego i mocniejszego "pieprznięcia".

Praca Blesso ma to pieprznięcie co nie powoduje jednak, że mogę o niej powiedzieć, iż jest dobra. Mocny kontrast, korekcja gamma i wyciąganie z cieni ostro w górę, a dzięki temu spory szum i brak klimatu jak na wieczorową porę. Brązu brak ale za to jest spora ilość niebieskiej dominanty.

jaerk ciemniejszy od bakulika i jeszcze mniej kontrastowy. Ale bardzo dobrze odszumiony jest dół foty, w przeciwieństwie do góry gdzie pojawiają się dziwne otoczki wokół rzeźb i zwieńczeń dachów.

mr.ra66it - gdyby tak odjąć trochę niebieskiego i wyciągnąć cienie ? To byłby dzisiejszy "miszcz". Szumu prawie brak, jest błękit nieba, są detale, ale..... jednak za ciemno.

Pawolas razi jedno-barwnie wypalonym niebem i trochę szumami.

tharkang zaprasza na budyń, którego na fotce wszędzie pełno. Kolorowe ciapy psują odbiór tak jak degradacja i przekłamania kolorystyczne. Nie za mocne odszumianie?

No i Basta- chyba najlepszy z naszej gromadki. Wszystko tu pasuje. Na plus trzeba zaliczyć dobrą walkę z szumami, odpowiednio zachowane szczegóły, świetne usunięcie aberacji oraz niezbyt nachalną kolorystykę.

PS
Jak się zowie w terminologii fachowej zwieńczenie budynku płaskorzeźbą? Portyk to chyba nie jest jak i portal też nie.
Ładna miejscówka.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Blesso napisał/a:
Moje oko najbardziej przyciągają krótkowłose, szczupłe brunetki a, że takich na fotce brakuje to rzuciłem "przelotnie" tylko okiem na te dzieła ;)

Jak nie? A ta z fajką, mniej więcej na środku? ;)
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Kobieta z papierosem jest ..."spalona" za samą słabość do tytoniu, więc na takie nawet nie patrzę. A ta ukazana na fotce ma długie włosy, które również nie powodują wzrostu ciśnienia oraz przyśpieszonej pracy serca.

Wracając na chwilę do aberacji, to jak wspomniałem, Basta fajnie ją usunął ( aż spojrzałem czym On tam grzebie w RAWach, już wiem co sobie kupię na 70-te urodziny- tzn jak dorosnę).
U mnie wyglądają one koszmarnie, są mocno fioletowe a nawet i zielone.
Mr.ra66it też ciekawie je okiełznał, pomimo zachowania niebieskiego koloru.
U powalosa też nie rażą za mocno.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
W kwestii ciemności/jasności kierowałem się położeniem słońca (za budynkami co widać na niebie oraz odblaskach w oknach budynków przy uliczce po lewej stronie) oraz danymi zapisanymi w EXIF (2013.04.19 19:44). Czy plac i budynki w głębokim cieniu o takiej porze mogą być jasne tak jak w ciągu dnia? :-? Niebieskiego w niebie faktycznie można było dać mniej.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
To moje zdjęcie.
O ile pamiętam, to było jak u mr.ra66ita, ale nie tak niebiesko na niebie.

Edit - nie, było jaśniej. Jak u tharkanga. To Amsterdam, więc trochę na zachód od nas - zachód słońca był o 20:46.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Tak mi się spodobały te zdjęcia że pociągnąłem rawa. obrobiłem nieregulaminowo:wywołałem 2 wersje z trochę innym balansem bieli i kontrastem a potem połączyłem warstwy i maskowałem co chciałem tak że niebo ma kolory od niebieskiego po pomarańczowy i różowy. Miałem trochę problemów z szumem i aberracjami. Chyba wrzucę sobie na tapetę :)
 

Wodnick  Dołączył: 03 Paź 2009
pyciar, no pochwal się :)
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007

 

pstrozik  Dołączył: 31 Maj 2013
 
pyciar napisał/a:
(fot.)


:shock:

:shock:

yyy..

:-o
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Ja bym prostował ten budynek bo mi nie pasuje taki kładący się ;P
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
pstrozik, no co? dobrze czy źle? bez łamania regulaminu też można by uzyskać podobny efekt ale to bardzo dużo machania suwakami i gięcia krzywych
 

pstrozik  Dołączył: 31 Maj 2013
pyciar napisał/a:
pstrozik, no co? dobrze czy źle?


Źle, nie. Nie!
Po prostu jestem w szoku i szczena mi opadła. Poważnie.

Dla was to pewnie norma takie rzeczy ze zdjęć wyciągać, ale dla mnie to jest, coś!

Ja jak mi się takie jak oryginał zdjęcie uda to je po prostu kasuję i cześć. Chyba muszę zrewidować poglądy i zmienić podejście.

Dobrą szkołę tu prowadzicie.
A RC to najlepszy "tutorial" jaki widziałem.

Dzięki.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
pstrozik weź udział w kolejnych RC.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach