vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
Kompakt z RAWami - który będzie dla mnie odpowiedni?
Cześć Człowieki.

Pozwalam sobie założyć nowy wątek na temat bardzo stary. Zamierzam zaradzić coś na to, że czasem mi ciężko, ciasno i niewygodnie. Szukam aparatu do kieszeni i mam konkretne założenia:

- nie chcę się bawić z wymienną optyką, ma być lekko i poręcznie - więc kompakt
- z rawami - chcę zachować namiastkę przekonania, że panuję nad tym, co robię
- jasny obiektyw, min. f2 - przynajmniej na szerokim końcu, ale na długim też przydałoby się w miarę jasno
- szeroko, min. 24 mm - lubię szeroko, aczkolwiek tu można zrobić lekkie wachnięcie do 28 (ostatecznie)

Jako że rynek jest regularnie zalewany nowościami i już dawno wypadłam z obiegu, to wyguglałam sobie kilka sztuk w wyszukiwarce i według podanych kreyteriów wyszło mi to:

http://www.dpreview.com/p...rtDir=ascending

Tabelka podaje mi suche cyferki, które sobie mogę przeanalizować, a i owszem, ale Wasze doświadczenie będzie jak zawsze bezcenne :) Od ładnych paru lat nie miałam kompaktu w rękach i nawet nie wiem, czy nadal od wciśnięcia spustu do zrobienia zdjęcia mija sześć strzałów znikąd?

Rozstrzał cenowy między tymi pudełkami to ok. 450 pln. Piechotą nie chodzi, a mam bardzo dużo pomysłów na to, jak wydać 450 pln. Najbardziej mnie ciągnie jansość panasa, ale też jest najdroższy. A może uważacie, że warto nagiąć któreś kryterium, np. szerokości obiektywu i poszerzyć pole wyboru? W innych wątkach polecacie fuji x10/20 - on zdaje się ma 28mm na szerokim końcu.

Potrzebuję tego aparatu do pakowania się na moto i do biegania na lekko w górach, do suchej kieszeni na kajaku i wszędzie tam, gdzie zdjęcia robię bardziej przy okazji i mam ze sobą masę innych rzeczy...

Każda opinia będzie dla mnie cenna. OT mile widziane.

Odbiór!
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
vesper napisał/a:
Pozwalam sobie założyć nowy wątek na temat bardzo stary.
Bardzo trudno zaprzeczyć- powstają liczne duplikaty tego wątku bo cena ma być o 100zł wieksza lub mniejsza :-> Mam wrażenie że nie jeszcze zalewu kompaktami jasnymi na długim końcu i z 24mm na krótkim. Naprawdę jesteś skazana na kilka modeli. Z własnego doświadczenia mogę opisać LX3 jako bardzo dobry ale dla mnie zbyt mało kieszonkowy, jeśli nie mieści się do każdej kieszonki to już kilka cm więcej nie robi na mnie wrażenia i moge rozważać bezlusterkowce. Canon S100 ma ciut mniej ostry obiektyw od swoich poprzedników, tragicznie małą wydajność baterii, ciemny obiektyw na końcu i nie bardzo lubię domyślne obrazki. Dostarcza jak dla mnie raczej materiału na zdjęcie niz gotowego zdjęcia. Jest jasno na szerokim końcu i naprawde kompaktowo. Wszelkie fujiki które miałem lub badałem dają w zasadzie gotowy niezły obrazek, od czego można się uzależnić ;-) Dotyczy to również X10/X20. Reszta to chyba przepisywanie linkowanego wątku. Aha, te 24mm wydaje mi się w wielu sytuacjach bezużyteczne, bo po wszystkich korektach dystorsji i tak brzegi kadru diabli biorą nawet jesli przebolejesz to co dzieje się z rozdzielczością.

 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
DrogA koleŻANKO Vesper, jeśli samsung, to z tego co słyszałam, to lepiej ex1, niż ex2.

tantal napisał/a:
Aha, te 24mm wydaje mi się w wielu sytuacjach bezużyteczne, bo po wszystkich korektach dystorsj

Mam 24 i w życiu nie robiłam korekty tego czegoś na d. Po to go mam, a w tym na d. cały jego urok :)

I nadal sądzę, że szeeerokooo, to jest to!

Aaa - i jakaś sigma stara też jest - ładne zdjęcia robi :)
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
Cytat
mygosia napisał/a:
No fakt :oops: poprawiłem
mygosia napisał/a:
Mam 24 i w życiu nie robiłam korekty tego czegoś na d. Po to go mam, a w tym na d. cały jego urok :)
W kompakcie jotpegi już są skorygowane mocno, a co do rawów to dopóki gęby na brzegu kadru nie do mnie należą to nie ma problemu :evilsmile:
 

vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
mygosia, masz rację. Wolę pozostać przy 24 mm i "być skazana" na raptem kilka modeli. Najchętniej skazałabym się na jakieś 2, wybór byłby prostszy. Dorzuciłam do porównania ex1.
Póki co to najfajniejszy panas bo jasny, ale też jest największy i najcięższy (chociaż ex1 go w tym przebija, więc i tak odpada), więc drugi w kolejce nikon wygląda zachęcająco.
Muszę je chyba zobaczyć żywcem.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Tu masz świeży test apatycznych http://www.optyczne.pl/23...Wst%C4%99p.html
Całego nie czytaj, wystarczy podsumowanie i komentarze :mrgreen:
A może coś z Olków ? XZ-2, XZ-10 ?
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
Wow, dla rawa to nawet 22mm :shock: Na długim końcu 5.6 ale ważniejsze jak szybko "ciemnieje" ze zwiekszaniem ogniskowej od minimum :?:
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Znajdź gdzieś starego Canona s95 i ciesz się życiem. Doskonała puszeczka. Mimo ciemnego szkła na długim końcu. Iso 80 i omójboże, jedziemy. Najfajniejszy mały p***** jakiego używałem, a miałem już ich sporo.

[ Dodano: 2013-08-06, 17:34 ]
pie-r-dak. Już tego nawet nie można? :)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Cytat
OT mile widziane
wojtekk napisał/a:
pie-r-dak. Już tego nawet nie można? :)
Planujemy zablokować wszystkie słowa zaczynajáce się na p a kończące inaczej niż entax :evilsmile:
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Z Canona s95 można ciągnąć tak:



Ale wiem, że z Fuji jeszcze więcej. Tyle, że to większy aparat, dlatego go nie kupiłem...

Raz jeszcze polecam C. :)
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
Cytat
Ale wiem, że z Fuji jeszcze więcej.
I ten potencjał widać wykorzystywany nawet w jotpegach, a w C trzeba więcej dłubać z rawów, w dodatku C S100 jakoś dziwnie to światło mierzy.
Do kieszonki super ale na tej półce chyba rx100 zarządza. Tyle że tego nie miałem przyjemności sprawdzić.
 

ravw  Dołączył: 08 Lip 2013
Kumpel kupił sobie fuji x100s, powiedział że ten aparat w niczym go nie ogranicza, wcześniej co prawda robił zenitem pentaxem, nie chciał lustrzanki ale chciał mały aparacik o doskonałej jakości zdjęć. Dla mnie to on trochę przypomina smiene to nie mój typ, ale on jest prze szczęśliwy. A jako że jest architektem często na budowach robi dokumentacje a światło wiadomo jakie jest zastane.
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
tantal napisał/a:
I ten potencjał widać wykorzystywany nawet w jotpegach, a w C trzeba więcej dłubać z rawów, w dodatku C S100 jakoś dziwnie to światło mierzy.


Też słyszałem dziwne historie o s100. Mój s95 mierzy ładnie. Co do rawów/jpegów to nie wiem, nie używam jpegów w aparatach, które pozwalają na raw.

Cytat
Do kieszonki super ale na tej półce chyba rx100 zarządza. Tyle że tego nie miałem przyjemności sprawdzić.


Kiedyś... :)
 

vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
Dada, dzięki za test. Zniechęcił.
Gapię się teraz na te fuji i olki, o których piszecie. W sumie canon jest daleko obecnie w preferencjach (na marginesie: przewija się s90, s100, a co z s110?), ale ze względu na rozmiary może wygrać. Oglądam zdjęcia, czytam, jeszcze na macanki się wybiorę. rx100 sprawdzam. Ostatecznie wygra optymalny mariaż optyki, ergonomii i ceny. Że też nie robią idealnych produktów!
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
vesper napisał/a:
W sumie canon jest daleko obecnie w preferencjach (na marginesie: przewija się s90, s100, a co z s110?), ale ze względu na rozmiary może wygrać.
s90/s95 mają obiektyw od 28mm, dopiero s100 ma 24. s110 daje taki sam obrazek co s100, jest dopasiony o dotykowy ekran i pewnie WiFi czy inne gadżety. Jeśli wzrosło w ten sposób zapotrzebowanie na energię, to zawsze trzeba mieć kilka baterii przy sobie bo teraz bez dwóch strach wyjść (GPS wyłączam). Podobnych rozmiarów jest Fuji XF1, bebechy z x10 i ciekawa stylistyka. Nie wiem jednak jak udało im się schrzanić cudny obrazek jaki był w x10, jednak ta sztuka się udała. Spory w tym udział jasnego ale lipnego obiektywu, zdjęcia IMHO nieprzyjemnie odstają od tego co daje x10. Rx100 nie jest idealny bo ma wadliwą cenę ;-) więc jak dla mnie
Cytat
Kiedyś... :)
czy raczej Kiedy$...
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
vesper napisał/a:
dzięki za test. Zniechęcił.
Tak miało być. :evilsmile:

A może jednak.... Pentax ? MX-1
http://www.optyczne.pl/21...entax_MX-1.html
 

vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
No nie wiem, nie wiem Dada. Wiesz, jak to jest z tymi pętaxami... :evilsmile:
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Wiem, ale jak kupować byle co, to zawsze lepiej swojskie. :-P
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
vesper, Kup MXa, jak Ci się nie spodoba to mi oddasz. Ja bardzo chcę mieć ten aparacik, ale szkoda mi na niego kasy :evilsmile:

Canona s100 omało nie kupiłem mamie na gwiazdkę. Nie było nigdzie(!) nowego egzemplarza, wiec za demonstracyjny podziękowałem, a potem już przeszła ochota.

Macałem x20 i x100 - ten drugi lepiej leży w ręku, więc teraz polowanie na macanie x100s i się okaże, który budżet ruszyć. Chyba, że ricoh gr, mertz zachwala, a jak wziąć pod uwagę, że nic mi się tak do końca nie podoba, to ricoh wraca do łask=kręgu zainteresowań.

[ Dodano: 2013-08-07, 21:11 ]
Znów mi się podoba Voigtlander Bessa R4A, ładnie by wyglądał obok contaxów. Tylko ki się matrycy zachciało...
 

vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
tref, a Ty znów OT. Bo u mnie x100s mieści się w tym drugim budżecie - urojonym 8-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach