pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
fast synchro ze starą lampą
Czy da się uzyskać szybszy czas synchronizacji niż 1/180 z manualną lampą, bez żadnej automatyki? Chodzi mi o jakąś starą manualną lampę do K100D? Zdaża się tak, że brakuje mi doświetlenia motywu, kiedy pozostała częśc sceny wymaga czasów rzędu 1/500 - 1/2000 przy przysłonie f8.0- f.11 ??? Przy wyższych przysłonach doświetlenie lampą jest za słabe. A najfaniej to by było gdyby lampa doświetlała przy synchro 1/2000 i więcej (takie przyzwyczajenie od Fuji S602Z, który synchronizował nawet do 1/10 000!
Czy muszę szukać lamp typu Sigma 500 ST???
P.S.
Wystarczy nieznaczna moc błysku. Nawet lampa 20-28 lp.

P.P.S
Zdecydowałem się juz na Tumaxa 386. Chodzi mi o dodatkową lampę do zdjęć z szybką synchronizacją.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
Czy da się uzyskać szybszy czas synchronizacji niż 1/180 z manualną lampą, bez żadnej automatyki?
Raczej nie. HSS to jest seria błysków zsynchronizowana z przesuwającymi się lamelkami migawki.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
Czy da się uzyskać szybszy czas synchronizacji niż 1/180 z manualną lampą, bez żadnej automatyki?
Nie. Synchronizacja przy szybkich czasach polega na wysłaniu serii błysków, podczas gdy szczelina migawki przesuwa się, naświetlając klatkę. Do tego potrzebna jest lampa z PTTL.
pawelek-79 napisał/a:
Czy muszę szukać lamp typu Sigma 500 ST???
Model ST nie ma HSS, o ile dobrze pamiętam. 'Super' ma.

[ Dodano: 2007-08-01, 11:23 ]
No, Agrawen, gratulacje :)

 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Szkoda :-(
No trudno. Na Sigmę Super nie mam zamiaru wydawać kasy. I tak ostatnio na moje hobby poszło 1200zł więc jak ograniczę się do Tumaxa, to wystarczy. Będę sobie radził inaczej, tym bardziej, że rzadko zdarzają mi się takie zdjęcia.
Dzięki za odpowiedzi.

[ Dodano: 2007-08-01, 17:46 ]
Aha. Przy okazji jeszcze jedno.
Jak lampa NONAME od prawdopodobnie Canomatica nie spaliła mi Fuji S602Z, to czy nie spali mi Pentaxa? Podoba mi się to, że przy makro mogę oświetlić scenę pod innym kątem.
Czy to będzie z waszej strony wróżenie z fusów?
Dzisiaj byli u mnie panowie od sprawdzenia instalacji elektrycznej, niestety ich przyrząd pomiarowy nie był w stanie pokazać napięcia na stopce, bo był przystosowany tylko do prądu zmiennego :-(
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
pawelek-79, Fuji podobno bez obaw wytrzymuje 70V a Pentaksy jednak mniej - wolałbym napięcie na stopce sprawdzić przed podpięciem lampy.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
A czy przypadkiem Pentax, podobnie jak Nikon D70, nie ma migawki elektronicznej???
Zrobiłem zdjęcie telewizora (100Hz) i wyszło mi to, co tutaj:
http://www.fotosite.pl/in..._vs_mechaniczna

A tu moje zdjęcie:

By pawelek79, shot with PENTAX K110D at 2007-08-02
Czas 1/160s
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
To nic nie znaczy. W telewizorze obraz odświeżany jest pasami (tak jak w monitorze crt, nie lcd). Jak ustawisz krótszy czas, pasek będzie węższy, jak dłuższy, to może nawet uda Ci się złapać kilka całych klatek filmu ;) .
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Ale zaglądałeś do linka, który podałem?
Tam było wyraźnie widać różnicę. Mechaniczna przesuwając się powoduje, że matryca z lewej strony rejestruje obraz z monitora trochę później/wcześniej niż z prawej. Wychodzi z tego skośna linia. Natomiast migawka elektroniczna powoduje 'odsłonięcie' i 'zakrycie' matrycy na całej powierzchni w tym samym momencie.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
pawelek-79, instrukcja obsługi od K10D str. 221
Cytat
Migawka: Elektronicznie sterowana, szczelinowa, o przebiegu pionowym, czasy: (1)auto
1/4000 do 30 sek. (bezstopniowo), (2) rêcznie 1/4000 do 30 sek. [krok 1/2 EV
lub 1/3 EV], (3)czas B, wyzwalanie elektromagnetyczne, blokada migawki po
ustawieniu g³ównego wy³¹cznika w pozycji OFF
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zdano, ale to nie ma nic do rzeczy. Pawłowi chodzi o to, czy przypadkiem nie jest tak, że najpierw lamelki się otwierają na całą klatkę, ale matryca zaczyna i kończy być naświetlana jednocześnie na całej powierzchni - pod wpływem impulsu (tak jak w kompaktach, tyle, że tam w ogóle nie ma migawki mechanicznej).

Sam jestem ciekaw, jak to jest.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Ale migawka sterowana elektronicznie - szczelinowa, to nie to samo, co migawka elektroniczna, a poza tym wyniki eksperymentu wskazują raczej na migawkę elektroniczną, a szczelinowa działa w zakresie wolniejszych czasów naświetlania, jak w Nikonie D70. Takie wyciągam wnioski po mojej próbie. Efekt zdjęcia jak z hybrydy Fuji, który na pewno ma migawkę elektroniczną. Niestety nie mam aparatu, który ma na 100% mechaniczną i nie mogę porównać wyników, ale porównuję do efektów, jakie uzyskał Radio Erewan.
Poza tym K10D, to nie K100D/K110D
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Jarek Dabrowski, ale gdyby tak było, to informacja w instrukcji byłaby nie prawdziwa, a migawka w K10 to tylko atrapa.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zdano napisał/a:
Ale gdyby tak było, to informacja w instrukcji byłaby nie prawdziwa, a migawka w K10 to tylko atrapa.
No właśnie tak jest w N D70. Nikt nic nie pisze w instruckji i dopiero Radek z Markiem to zauważyli.

[ Dodano: 2007-08-02, 13:42 ]
Jest jeszcze możliwość, że Paweł ma zepsuty telewizor.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
No właśnie tak jest w N D70

Znaczy lustrzanka z bebechami od kompaktu?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zdano napisał/a:
Znaczy lustrzanka z bebechami od kompaktu?
Ty czytałeś ten artykuł na fotosite?
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Przeczytałem i nie bardzo mnie te testy przekonują.
To się chyba nie zgadza, monitory są chyba odświeżane w pionie czyli równolegle do ruchu lamelek, przynajmniej tych pentaksowych
Cytat
Do wiarygodnego testu potrzeba urządzenia przemiatającego migawkę/matrycę wąskim prążkiem światła w kierunku prostopadłym do ruchu lamelek

Popatrzcie na zdjęcia, które przed chwilą zrobiłem
http://picasaweb.google.p...key=CxU7a-N1sbQ
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Hehe!
Dobre Zdano!
Jednak obaliłeś moją teorię wykazując błąd w doświadczeniu :)
Gratuluję.
Szkoda, że nie pomyślałem o tym, że przebieg może być pionowy, a nie poziomy.
Masz u mnie :-B
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
pawelek-79, czyli jednak masz zepsuty telewizor ;-)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Nie. Po prostu postawiłem go nie na tym boku co trzeba :mrgreen:
 

tom  Dołączył: 07 Maj 2007
:mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach