Thebes  Dołączył: 17 Lip 2012
Lampa do D3000
Witam. Chciałem się poradzić odnośnie paru tematów. Jaką lampę polecilibyście dla amatora do Nikona D3000 ? Chodzi mi o lampę zewnętrzną, najlepiej taką, w której byłaby możliwość odpalania z ręki, z korpusu oczywiście i np postawienia jej w rogu i żeby odpalała się w momencie robienia zdjęcia.
Czy istnieje taka lampa ? Czy taki tryb zdalnej lampy, oddzielonej od korpusu jest w tym Nikonie możliwy ? To zależy od korpusu czy lampy ? Cena nie gra roli ale chciałbym, żeby były brane pod uwagę też te najtańsze.

Chciałem zapytać też czy lampa Tumax 983 AFZ Nikon działa w ten sposób. Czy jest zdalna ? Zewnętrzna napewno, ale czy można ją odpalać na odległość ? I jak to zrobić ?
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Thebes, modułu CLS nie masz, więc wszystkie SaBiny będą działać (SB-400 do SB-910, łącznie z SB-R200) zdalnie przez SU-800 za kosmiczne pieniądze albo poprzez SB-700 (drożej, ale toto już błyska samo a nie steruje) tylko że masz już wtedy 2 lampy i podwójny wydatek... Lepiej kup manualną i najtańszy wyzwalacz radiowy

[ Dodano: 2013-10-11, 15:16 ]
Albo Salomonowe rozwiązanie - w miarę lekką używkę SB-700 i wyzwalacz YN czy Phottix (prosty, tylko wyzwalanie) - na korpusie będzie miał w razie potrzeby TTLa i full auto, poza korpusem dasz manuala i wyzwolisz z wyzwalacza ;-)
 
Thebes  Dołączył: 17 Lip 2012
czyli tylko lustrznki z tym CLS mają taką opcje ? Dopiero niedawno się z tym spotkałem. SB-800 widziałem, ale ona jest za 1200. Czy tamta o które wspomniałem to jest manualna lampa ? A wyzwalacz jaki konkretnie ? Też są jakieś "normy" ? Jeśli tamta lampa to manual to czy będzie do niej pasował jakiś wyzwalacz i jaki ?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Nie lepiej u nikoniarzy zapytać ? Powinni bardziej być oblatani w tym sprzęcie.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Thebes, sprecyzuj co chcesz osiągnąć - na Nikoniarzach za taki nieład słowny nie dostanie konkretnej odpowiedzi. Chcesz mieć lampę oki - szukaj taniej z TTL, bo szybko się zniechęcisz bez doświadczenia w błyskaniu - tu dowolna ze stopką Nikona, chcesz mieć wyzwolenie radiowe - masz 2 opcje :

a) korpus z CLS a do tego dokupujesz SB-700 (na co Ci stara i wielka 800 jak za 1000 złotych kupisz funkiel nówkę 700 ? Moc ? Trzeba wiedzieć czy ją wykorzystasz) i gra gitara

niestety masz D3000, które nie ma tego,ficzera, więc opcja

b) kupujesz samą SB-700, do tego wyzwalacz - jak masz dużo kasy a mało chęci na naukę to Phottix robi wyzwalacz do Nikona w pełnym TTL (bodajże nazywa sie ODIN), jak nie najtańszy - ustawiasz lampiona w Manual, ustawiasz moc i parametry zooma, w aparacie ustawiasz ekspozycję i sruu dopalasz lampą to co brakuje...
 
Thebes  Dołączył: 17 Lip 2012
Przyjaciel polecił mi to forum bo tu podobno są specjaliści też z innych systemów. On sam używa Pentaxa. Szukam Lampy dla amatorów, uniwersalnej, której móglbym używać w jakiś sposób zdalnie. Coś jak lampa studyjna (w sensie stojąca w innym miejscu i doświetlająca plan z boku) do zdjęć w domu i na zewnątrz. Portretów itp. Mam raczej więcej chęci do nauki i zdobywania wiedzy niż kasy. A od czegoś trzeba zacząć. Więc poszukam tego SB-700 gdzieś i wyzwalacza.
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Sprawdź chińczyki Yongnuo. 460 to koszt ok. 180 plnów, mocniejsza 560 chodzi za ok. 270. Mają wbudowane fotocele, możesz je odpalać błyskiem z wbudowanej lampki aparatu. Ewentualnie dokupić radiowe wyzwalacze tejże firmy oznaczone jako RF(chyba?)602 lub 603. Za 320 złociszy możesz kupić 560 III z wbudowanym odbiornikiem radiowym kompatybilnym z nadajnikami 602/603. Na ibeju będzie taniej.
Poszukaj w dziale "lampy i inne..."
 
Thebes  Dołączył: 17 Lip 2012
Właśnie na nie też natrafiłem tylko coś czytałem, że z tymi fotokomórkami są problemy. Zwłaszcza w moim nikonie. Nie ważne. W każdym razie chodziło mi o lampę, którą mógłbym wyzwalać np. z boku osoby fotografowanej przy małym świetle w pokoju i bez używania wbudowanej oraz przydatnej w plenerze, takzę eliminująca potrzebę korzystania z wbudowanej lampy. Poczytam, poszukam. Dziękuję za pomoc. Jak coś to popytam tutaj jeszcze w tym temacie.
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Thebes napisał/a:
Właśnie na nie też natrafiłem tylko coś czytałem, że z tymi fotokomórkami są problemy

Nie wiem, nic nie słyszałem. Może ktoś pstrykał w samo południe. Podobno (nie sprawdzałem) fotocela w YN460 działa w świetle o wartości do 9EV. 560 ma lepszą "czujkę", łapie przy 11EV, czyli przy mocniej zachmurzonym niebie nawet na zewnątrz odpali. Z resztą mogę jutro sprawdzić. Ogólnie YN chyba złych opinii nie mają? Nie jest to wyrafinowany sprzęt, ale solidny i prawie za darmo. Jeżeli D3000 ma problemy z wyzwalaniem błyskiem kup za kilka dyszek "radyjka" lub kabel (coś mi się wydaje, że na siłę szukasz problemów :roll: ) do tego dokup jakąkolwiek lampę z możliwością regulacją mocy (siły, czy jak to zwą?) i z małym napięciem na stopce, np. Minoltę AF4000 (tanioszka, bo stopka jakoś nie pasuje do obecnych Soniaków ;-) ) za stówkę i działasz. Nie czytaj głupot, sprawdź sam.
 
Thebes  Dołączył: 17 Lip 2012
Jestem po prostu mega amatorem. Nie znam się prawie wcale na fotografii i wolę zapytać tutaj osób, które znają się bardziej i dłużej w tym siedzą. Tym bardziej, że ze sprawdzeniem u mnie czegokolwiek jest problem. Zależy mi GŁÓWNIE na lampie do robienia zdjęć w domu, w mieszkaniu. Żeby błyskała załóżmy z boku (najlepiej bez przewodowo) i żebym nie musiał przy tym odpalać lampy wbudowanej bo zdjęcia wtedy wychodzą strasznie płasko a nawet jeśli wbudowana jest złem koniecznym to nadal jest to "zło" i wolę jednak bardziej wyrafinowane światło. Lampa wbudowana u mnie myślę że chodzi w porządku. Czyli jak rozumiem można kupić albo lampę samą z siebie zdalną, ale trzeba mieć coś już w korpusie (ten CLS) albo kupić normalną lampę, którą i tak da się postawić z boku osoby fotografowanej ale trzeba dokupić nadajnik (odbiorniki pewnie są w lampach). Więc równie dobrze mógłbym zakupić tą lampę, którą podałem jako pierwszą. Tego Tumax'a.
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Niestety nie. Ten Tumax nie ma regulacji mocy, czyli po zdjęciu z sanek aparatu nie na wiele się przyda.
Następne "niestety nie" występuje w kwestii odbiorników w lampach. Nie ma takich cudów (pomijając wymienione wcześniej YN560III i jakieś zaawansowane lampy Olympusa, chyba że o czymś nie wiem). CLS komunikuje się za pomocą błysków.
Może to trudne, ale uwierz, potrzebujesz lampki z regulacją mocy + wyzwalacze radiowe (nadajnik+odbiornik)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Podział mocy posiada TUMAX DPT 383 AFZ ale nie wiem jak obecnie z jego jakością. Kilka lat temu Tumax był u nas synonimem złego wykonania i awaryjności.
Osobiście wymieniałem dwa razy Tumaksa na gwarancji. Za drugim razem dopłaciłem i wymieniłem na Metza 48.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Myślę że Twoje wymagania spokojnie spełni starszy model SB-24, 25 lub 26. Plus do tego kabelek synchro - to w najtańszej opcji. Wymienione lampy mają podział błysku, 26-tka ma dodatkowo fotocelę. W wersji ciut droższej możesz dokupić wyzwalacz radiowy (nadajnik+odbiornik).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach