wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Sorry, to ja się za.otalem. Plisze z telefonu. Dużo parametrów podalas do tego porównania. Zapewne zeby Ci odpowiedzieć satysfakcjonujaco, trzeba by napisać spore wypracowanie. W skrócie to moze byc tak, ze w pewnych warunkach nie będziesz widzieć różnicy. W innych już tak. Mimo wszystko dobrze by było jakbyś się wybrała do jakiegoś większego sklepu i "pomacala" sobie różne aparaty. Tak jak pisał Michu, przy obecnym poziomie sprzętu foto, różnice mogą byz bardzo małe, a ważnym czynnikiem moze się okazać ergonomia.
 
blooka  Dołączyła: 04 Lis 2013
Michu,
Cytat
rady, by wybrać pasujący Ci ergonomicznie/stylistycznie aparat były jak najbardziej słuszne. W chwili obecnej każda współczesna puszka spełni Twoje oczekiwania.


Czyli różnicy miedzy:
http://www.optyczne.pl/po...=1452&add3=1584
nie ma? Tzn oprócz cyferek w tabelkach w praktyce nie ma nic co te aparaty czyni gorszymi lub lepszymi jedne od drugich? Z tego wychodzi, że aparat oscylujący ceną w granicach 1500zł lepiej wybrać pod kolor torebki :shock: smutne
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Moze inaczej...jeśli z 5 aparatów wybierzęsz 2 które Ci leza, to nam bedzie łatwiej wskazać Ci lepszy z tych dwuch ;-)
 
blooka  Dołączyła: 04 Lis 2013
No dobra, to inaczej- jakbyście Wy mieli wybrać alternatywę dla lustra, to co by to było?
Oczywiście biorąc pod uwagę to, co w pierwszym moim poście.... Alternatywę - nie substytut, bo to oczywiste, ze jakości lustra w kompakcie nie szukam....
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
X10 ma matrycę 2/3 cala.
A co Twojego ostatniego postu - każdy zapewne będzie polecał to, co sam posiada. A przecież każdy z nas ma inne priorytety, potrzeby, zapatrywania, oczekiwania. Dla mnie ważny jest wizjer - dla Ciebie już nie. Fotografuję głównie w manualu, Ty zapewne wolisz tryby półautomatyczne - więc ważne dla Ciebie może być kółko korekty ekspozycji...
Serio - zrób sobie maraton po sklepach ze sprzętem, pomacaj, pooglądaj, sprawdź jak leży w dłoni... i dopiero wówczas podejmij decyzję.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
blooka napisał/a:
Zostańmy może przy tym, że nie będę zmieniać szkła oraz przy cenie ok.1500zł - bliżej 1500 niz 2000 :-) Czy jest jeszcze coś godnego uwagi z taką matrycą i w miarę przyzwoitym obiektywem oprócz nx1000??
Skoro masz tyle $$$ ile masz, szkła wymieniać nie chcesz, to po co na sile szukać aparatu z wymienna optyka :?:
Kompakty typu LX7/XZ-2 potrafią na prawdę sporo...
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Ja polecam prosty wybór.
Wchodzisz na stronę http://www.dxomark.com/Ca...-Camera-Sensors
Wybierasz trzy swoje typy "wymacane" wcześniej w sklepie i kupujesz to co ma lepszy wynik na tej stronie.
Ideału nie znajdziesz bo życie to sztuka kompromisu... :-)
 

Nieostry  Dołączył: 08 Kwi 2010
blooka napisał/a:
Czyli różnicy miedzy:
http://www.optyczne.pl/po...=1452&add3=1584
nie ma? Tzn oprócz cyferek w tabelkach w praktyce nie ma nic co te aparaty czyni gorszymi lub lepszymi jedne od drugich? Z tego wychodzi, że aparat oscylujący ceną w granicach 1500zł lepiej wybrać pod kolor torebki smutne

To raczej nie jest powód do smutku. To świadczy o pewnej dojrzałości cyfrowych aparatów. Taki Nikon D90 jest produkowany i sprzedawany od 2008 roku.Wszystkie pokazane przez Ciebie aparaty naprawdę dają dobre zdjęcia, a co za tym idzie raczej skup się na potrzebnej ergonomii, szybkości ustawiania ostrości i parametrach obiektywu. Z tej stawki oczywiście trochę odstaje fuji, ale on ma dużo mniejszą matrycę. W linku z flickr te zdjęcia można wykonać każdym z tych aparatów. To jest kwestia wykorzystania wiedzy jak naświetlić zdjęcie i jednak trochę ruszania suwaczkami w programie graficznym. Nie oczekuj, że przez jakiś cudownie lepszy aparat w magiczny sposób zdjęcia będą wspaniałe. Jak kupiłem cyfrową lustrzankę to jakość zdjęć mnie powaliła i chciałem pier...dyknąć nim o ścianę. Jak trochę ochłonąłem to dotarło do mnie, że potrzeba głównie pomysłu na zdjęcie i aranżację oświetlenia sceny, trochę wiedzy technicznej i dopiero na końcu jakiś aparat.
 
blooka  Dołączyła: 04 Lis 2013
cube007,
Cytat
Skoro masz tyle $$$ ile masz, szkła wymieniać nie chcesz, to po co na sile szukać aparatu z wymienna optyka :?:

Ano więc dlatego zadałam pytanie wcześniej- jak się ma np aparat z matrycą 2/3 cala i jasnym obiektywem (np ten X10) do tego samsunga nx1000 który ma matrycę APS-C ale za to obiektyw ciemniejszy f/3.5 - f/5.6 ??? jak się to przekalda na jakość zdjęć??? dobre światło kosztem matrycy? Czy dobra matryca kosztem obiektywu?? Sugerowano mi zawsze- bierz APS-C, dobra matryca, obiektyw da radę- a zawsze można potem dokupić...taki mój wybór z racji tego, że bezlusterkowce mają lepsze parametry (tak oglądałam tabelki-bo niestety na doświadczeniu swoim póki co oprzeć się nie mogę)
Nieostry,
Ja wiem, że to człowiek robi zdjęcia a nie aparat- oczywiście jestem jak najbadziej za ustawieniami manualnymi, ale do programów graficznych mam jednak obiekcje...
Markus,
Cytat
Ideału nie znajdziesz bo życie to sztuka kompromisu... :-)

Święte słowa :-/
 
Adam Dąbrowski  Dołączył: 05 Cze 2010
1500 złociszy to skromnie, można wyrwać Pena 3 albo zainteresować się Sony A 3000.
Obecnie stoi 1399 pln. kliknąć w guglarce i obejrzeć co to za wynalazek.
http://www.photographyblo...y_a3000_review/
Pozdrawiam
:-)
 
blooka  Dołączyła: 04 Lis 2013
oczywiście zobaczę co to takiego -aczkolwiek rozmiar ma chyba lustrzanki...

Bardzo proszę aby ktoś się wypowiedział:

Cytat
jak się ma np aparat z matrycą 2/3 cala i jasnym obiektywem (np ten X10) do tego samsunga nx1000 który ma matrycę APS-C ale za to obiektyw ciemniejszy f/3.5 - f/5.6 ??? jak się to przekalda na jakość zdjęć??? dobre światło kosztem matrycy? Czy dobra matryca kosztem obiektywu??
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
blooka napisał/a:
Bardzo proszę aby ktoś się wypowiedział:
Cytat
jak się ma np aparat z matrycą 2/3 cala i jasnym obiektywem (np ten X10) do tego samsunga nx1000 który ma matrycę APS-C ale za to obiektyw ciemniejszy f/3.5 - f/5.6 ??? jak się to przekalda na jakość zdjęć??? dobre światło kosztem matrycy? Czy dobra matryca kosztem obiektywu??
Tak się ma, że w pewnych warunkach, jasne i stabilizowane szkło (LX7, XZ-2, X10) pozwala trzymać się ISO100, a w w.w. bezlustrze trzeba będzie walczyć z ISO800, jeśli nie z ISO1600. Do tego w kadrze zmieści się mniej, a być może nawet dużo mniej :-P

blooka napisał/a:
oczywiście jestem jak najbadziej za ustawieniami manualnymi, ale do programów graficznych mam jednak obiekcje...
Rozumiem, ze zabawa z RAWami raczej odpada - skoro tak, to pomyśl nad Olympusem XZ-2 czy Fuji X10. Te aparaty produkują bardzo fajne jpg.
 
blooka  Dołączyła: 04 Lis 2013
Cytat
pomyśl nad Olympusem XZ-2 czy Fuji X10. Te aparaty produkują bardzo fajne jpg.
mam jeszcze jedno pytanie.... jeśli zrobię fotkę na manualnych ustawieniach-powiedzmy dobrą fotkę wymienionymi przez Ciebie aparatami np XZ-2- a np Olympusem EPL3- czy różnica w jakości obrazka na monitorze i wydruku A4 będzie wielka??
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Przy dobrze naświetlonych plikach nie będzie widoczna. A4 przy 300DPI to mniej więcej matryca 8 MPikselowa.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
NO nie wiem czy pentax k-01 jest gorszy lub nawet równy. Tutaj porównywarka plików z puszek. Akurat ustawione porównanie pentax kontra epl3:

http://www.dpreview.com/r...raCameraCount=0

Poza tym w zyciu fotografie z olympusa epl3 do zaakceptowania są do iso 800. Potem robi sięnieprzyjemnie, nie idzie tylko o szum. Kolory robią się jednostajne, obraz taki w połączeniu z szumem jest w odbiorze gorszy niż k-01. Pisząc gorszy nie twierdzę że takim aparatem nie można fotografować. Można, ale użyteczność w pomieszczeniu znacznie jest okrojona. Poza tym ktoś pisze że stabilizowana matryca i możesz z iso 100 fotografować. Może krajobraz albo grupkę pozujących ludzi to można, ale w pomieszczeniu, przy fotografii spontanicznej i pamiątkowej zarazem wszyscy będą poruszeni. I co z tego, że stół będzie ostry, ściany ostre, a ludzie rozmazani?
Chciałbym się odnieść do fotografowania z lampą. Otóż oczywiście lampa daje dobre efekty, ale czasami gubi się klimat, a może nawet najczęściej gubi się klimat przez lampę. Więc tutaj byłbym ostrożna z formułowaniem określeń, że lampa musi być. Nie musi, a nawet czasami warto spróbować bez lampy.

[ Dodano: 2013-11-07, 08:42 ]
Gdybyś mogła kupić używkę pentaxa k-01 z gwarancją np przez jeszcze 1,5 roku to byołoby bardzo dobre rozwiązanie. Oczywiście trza aparat poddać obdukcji.
Odchodząc od tematu k-01. Na komputerze miałem pliki z fuji x100 pewnego fotografa. Cóż śliczne jpg na powietrzu, w pomieszczeniu w cieniach było strasznie dziwnie, kolory jednostajne w czerwien i pomarańcz skierowane. Szkło określiłbym mianem przeciętnego w stronę dobrego. Nie dałbym 3000 za niego i nie móc wymienić szkła. Może 1200 tak. Za cudowny wygląd płacić 1800 to trochę za dużo.

[ Dodano: 2013-11-07, 08:52 ]
Dlaczego wciąz piszę o fotografii w pomieszczeniach i w trudnych warunkach. Otóż dlatego, że w takich warunkach aparat pracuje większą część czasu. Wszelkie spotkania, uroczystości, fotografia dzieci w domu, to jest minimum 50-60 procent wykonanych fotografii. Na wkacjach również ten schemat się powtarza. Fotografia w kosciołach, muzeach itp. I dlatego warto wybrać najlepszy aparat z tych które możesz kupić.
I jeszcze jedno co do szkieł olympusa, z całym szacunkiem, ale nie uważam żeby były one nadzwyczaj dobre. Kitowy pentax jest z całą pewnością lepszy. Basiu staram się doradzić poprzez doświadczenie polegające na oglądaniu fotografii z wielu aparatów bezpośrednio od ludzi. Nie patrzę przez pryzmat posiadanego sprzętu, jestem raczej wolny od bezwarunkowego popierania systemu który posiadam. Obserwacje, które poczyniłem to efekt pracy nad plikami z wielu różnych modeli. Zatem obstając przy k-01, potem widziałbym nex sony. Sony poza tym fajnie współpracuje ze szkłami niesystemowymi przez adaptery.
Olympus jest śliczny, jest malutki i taki fajny, dobrze złożony i dopasowany to fakt, ale niestety daje gorsze fotografie.

[ Dodano: 2013-11-07, 08:54 ]
k-01 można jeszcze kupić w usa.
 
blooka  Dołączyła: 04 Lis 2013
M.K, dziękuję bardzo za obszerną wypowiedź.
Cytat
Wszelkie spotkania, uroczystości, fotografia dzieci w domu, to jest minimum 50-60 procent wykonanych fotografii. Na wkacjach również ten schemat się powtarza. Fotografia w kosciołach, muzeach itp. I dlatego warto wybrać najlepszy aparat z tych które możesz kupić.

u mnie jest dokładnie na odwrót hehe :-P 80% zdjęć to zdjęcia "na zewnątrz" ;-)
Co nie zmienia faktu, że mając jakąś tam kwotę, człowiek zawsze chce kupić coś, co jest w miarę dobre w swoim przedziale...

Nie mniej jednak chciałam podziękować wszystkim, którzy zechcieli poświęcić mi czas i byli cierpliwi ;-) wszystkie Wasze opinie dokładnie przeanalizuję, postaram się też coś "wypróbować" zanim kupię.
Dziękuję również, że obeszło się bez złośliwości :->
Może uda mi się wziąć coś troszkę droższego na raty- wtedy i możliwości wyboru będą szersze...
Mam nadzieję, że wrócę niebawem- w trochę innym wydaniu hehe
Pozdrawiam serdecznie
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Dada napisał/a:


Pamiętajmy, że kolega Kfan na wszystkich możliwych forach pieje o najnajnajwyższości Samsunga nad wszystkimi innymi systemami :evilsmile: Może tak trochę obiektywizmu, Panowie ! Kobieta o radę prosi, a nie o Wasze wywody na temat, co Wy wspaniałego posiadacie.


Tak? Ciekawe skąd takie wnioski wyciągnąłeś?
W wielu wątkach zachwalam też kompakty Pansonica, bezlusterkowce Sony np A7, DSLR Nikona -np model Df , a Samsunga też za to i owo krytykuję.
Sorry ale ja odczuwam ogólną nagonkę na moją osobę ze strony niektórych osób na tym forum.
Widocznie czymś im za skórę wlazłem. Tulko czym? INNymi poglądami na niektóre tematy?
No to pogratulować.

Koleżanka podała tematykę fotografii i określiła budżet.
Udzieliłem jej adekwatnej rady w oparciu o te aspekty wg mojego rozeznania.
Ktoś poradził coś innego czy ja go obrażam?

Nie można już normalni nikomu pomóc bo zaraz się człowiekowi oberwie za dobre chęci.
Szkoda marnować czasu.

[ Dodano: 2013-11-07, 13:12 ]
blooka napisał/a:
Kfan, ślicznie dziękuję za długą wypowiedź, aparat który proponujesz- jeśli chodzi o kompakty można go śmiało polecić. Wolałabym jednak zostać przy większej matrycy. Proponowany LX7 parametry jak na kompakt ma bardzo fajne, i to światło: f/1.4-2.3. :-> I tu rodzi się konflikt- jasne szkło kosztem matrycy czy APS-C i standardowy obiektyw kitowy...


Mam jedno i drugie i mam porównanie na codzień.
Aparat z dużą matrycą musi mieć duży zoom - do kieszeni nie włożysz więc musisz zadowolić się stałką. To podnosi koszty i zawęża pole manewru w doborze perspektywy - zoom ma wiele zalet.
Dlatego pomimo posiadania bezlusterkowca APS_C dokupiłem kompakcik który moge mieć codziennie przy sobie - dokładnie z powodu zooma i szerokiego kąta wybrałem LX7.

W tym wątku http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=43758 podpiąłem pierwsze pstryki z tego aparatu - wydruki A3 są bardzo OK.
Dlaczego nie inny? bo tylko LX7 i EX2 oferują 24/F1,4 na rynku a na tele LX7 wygrywa z EX2, poza tym bardzo lubię w LX7 pierścień przysłony :-)

A z Samsunga NX znajdziesz fotki, cropy itp w dziale Inne systemy wątek:
http://pentax.org.pl/view...=asc&start=1160

Moje propozycje są takie nie inne z uwagi na koszty.
Zazwyczaj aparat systemowy kosztuje więcej - obiektyw kitowy jest zazwyczaj niewystarczający i w stosunku do dobrego kompaktu nic nie zyskasz.
Nie mam nic przeciwko innym propozycjom tu podanym
Musisz sama obejrzeć, porobić zdjęcia ocenić ergonomię, gabaryt i co ważne układ AF czy jest dokładny.

Może pomoże Ci też takie porównanie LX7 do Sony RX100 z matrycą 1" i Canona G1X z matrycą bliską 4/3 -masz te same obrazki i te same cropy obok siebie no i zwróć uwagę że większa matryca przy ciemnej optyce nie daje przewagi w kwestii doboru głębi ostrości a w trybie macro LX7 oferuje więcej.

http://www.cameralabs.com...LX7/index.shtml

Generalnie LX7 jest już na rynku jakiś czas i jest wiele testów - podobnie jak bliźniacza Leica jest wszędzie oceniany wysoko również przez tysiące użytkowników na zagranicznych portalach.

[ Dodano: 2013-11-07, 13:20 ]
cube007 napisał/a:


blooka napisał/a:
oczywiście jestem jak najbadziej za ustawieniami manualnymi, ale do programów graficznych mam jednak obiekcje...
Rozumiem, ze zabawa z RAWami raczej odpada - skoro tak, to pomyśl nad Olympusem XZ-2 czy Fuji X10. Te aparaty produkują bardzo fajne jpg.


W testac hto raczej biora domyślne ustawienia.
Kiedy pogrzebać w menu LX7 i odpowiednio ustawić to też wychodzą bardzo dobre jpgi.
Czasem potrzebna jest tylko drobna korekta tonalności, kontrastu i nasycenia ale rozdzielczość wychodzi super.
Wystarczy wyłączyć odszumianie ograniczyć auto ISO do 400, wybrać priorytet MTF do tego inteligentna rozdzielczość (którą ciężko nawet z RAWA uzysjkać) i podbity zakres tonalny.
Balans bieli też można pod siebie ustawić nawet ten automatyczny.
Generalnie w LX7 mozna ustawić wszystko jak się komu podoba soft ma naprawdę OK.
Tematyczne programy używam sporadycznie dobre wyniki daje krajobraz lub czasem użyję HDR.
Nawet one mają kompensację jasności nasycenia itp.

Testy testami tak naprawdę zgłębienie opcji aparatu pozwala z niego wycisnąć zazwyczaj sporo więcej.
 
blooka  Dołączyła: 04 Lis 2013
Kfan, jestem na prawdę wdzięczna za Twoją wypowiedź:)
Przemyślałam sobie to wszystko i stwierdzam, że faktycznie jak na razie nie mam co z taką kwotą za wszelka cenę kupować bezlustra z wymienną optyką nie mając zamiaru dokupić w najbliższym czasie do niego obiektywu... to tak jakby kupić cabrio bez dachu na zimę haha ;-) Nie jestem z tych co to kupują lustro typu NikonD3000 + kit 18-55 bo taki jest akurat w promocji w sklepie dla idiotów i lece cykać foty u cioci na imieninach w dodatku na automacie.... swoją drogą też kosztuje 1500zł.
Chcę kupić rozsądny aparat bo przecież muszę od czegoś zacząć.
Zbyt dużo czasu przyspałam - zbyt dużo przez ten czas się pozmieniało...
Kupię póki co coś w stylu tego co proponujesz i "poćwiczę" na tym przez ok. rok...
Jak już odświeżę sobie pamięć ;-) kupię coś bardziej zaawansowanego.
Myślę, że przyszłe święta zaowocują jakimś przyzwoitym lustrem od Pnetaxa ;-)
W cenie do 4-5tys pewnie już kupię coś, co pozwoli mi się rozwinąć bardziej i spełnić w tym co kocham.... póki co, jedną z bardzo ważnych rzeczy dla mnie w tej chwili są GABARYTY.
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
blooka napisał/a:
[...] W cenie do 4-5tys pewnie już kupię coś, co pozwoli mi się rozwinąć bardziej i spełnić w tym co kocham.... [...]


JEZUSMARIA! To nie kupowianie sprzetu rozwiaja fotografa! To robienie zdjec rozwija! Rozwija przygladanie sie cudzym, nawet proby ich kopiowania, analiza ich i analiza zdjec wlasnych, szukanie bledow i ich naprawianie, szukanie tematow, kadrow, czytanie...

 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
blooka napisał/a:
Kfan, jestem na prawdę wdzięczna za Twoją wypowiedź:)
Przemyślałam sobie to wszystko i stwierdzam, że faktycznie jak na razie nie mam co z taką kwotą za wszelka cenę kupować bezlustra z wymienną optyką nie mając zamiaru dokupić w najbliższym czasie do niego obiektywu... to tak jakby kupić cabrio bez dachu na zimę haha


Hmm Tak nie do końca.
Możesz auto kupić wiosną z letnimi oponami a zimowe dokupić dopiero na zimę.
Tu też możesz kupić jakiś korpus potem szkło.
Odpowiedz sobie na pytanie czy potrzebujesz małej głębi ostrości np do portretu itp.
Z tego co napisałaś wynikało że nie. Dlatego uznałem, że kompakt może Ci wystarczyć.
Jeżeli potrzebujesz małej GO to owszem im większa matryca tym lepiej.
Ja sobie ostrzę kasę na Sony A7 z matryca FF może na przyszły rok zobaczę.
Z drugiej strony taki kompakt jak LX7 i tak będzie Ci potrzebny ot tak na codzień bo nie sposób chodzić wszędzie z dużym aparatem - zakładam aparat z zoomem oczywiście.
Swojego NX10 nosiłem ze stałką w kieszeni bo stałka 30/F2 do NX10 jest maleńka(podobnie 16/F2,4 i 20/f2,8) i kiedy mam na względzie że będę robić zdjęcia ludzi itp to też zabieram NX10 z naleśnikiem jednak obecnie NX10 mam przypięty zoom 50-200 a szersze kadry załatwiam Panasonikiem.
Jest to bardzo dobre rozwiązanie np na wycieczce z kilku względów.

Jeszcze raz sama sobie odpowiedz na czym Ci zależy w kwestii tematów fotograficznych, uwzględnij gabaryty ergonomię i koszty.
Jak się nie obrócisz musisz dokonać kompromisu.

LX7 będzie świetny do tematów jakie wymieniłaś,
można tez polecić kompakty bez 24 mm a z 28 mm na wide takie jak wspomniany Olympus czy Nikon P7800 28-200/ F2-F4 z wbudowanym wizjerem i przyzwoitym szkłem czy Fuji X20 oraz kilka innych.
No ale kiedy się używa 24 mm to nie wyobrażam sobie kompaktu bez tego zakresu.
O ile kompaktów z ekw. 28 mm jest sporo do wyboru tak z ekw. 24 mm i dobrym światłem aż dwa.
Może wkrótce pojawi się następca LX7 z wbudowanym wizjerkiem? Kto wie.
A jeżeli od 28 mm to wybrałlbym coś co ma możliwie długi koniec i dobre światło czyli wychodzi mi Nikon P7800 - ale chyba przekroczy budżet...


Ja Ci nie chcę niczego sugerować tylko zachęcam do myślenia aby coś dobrze wybrać trzeba rozpatrzyć wiele aspektów przed podjęciem optymalnej decyzji.

No cóż udanego wyboru, pozdrawiam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach