M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Podstawa powiększalnika/max powiększenia ?
Interesuje mnie maksymalne powiększenie (mały obrazek, ob. 50mm) z :




http://www.polskie-aparat...lorS-strona.htm

Sama podstawa, bez kombinacji: ściana, podłoga.


Ansel Adams in his Home Darkroom

Straszna nędza tu panuje (Darkroom). Gdzie ten hurraoptymizm z lat 2007-2010.
Gdzie użytkownicy z lat 2007-2010 :?:
Już wiem :cry:
Z plastiku przeszli na cyfrę :-|
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Jakie chcesz uzyskać powiększenie? Dość prosty patent to przykręcenie powiększalnika odwrotnie, ociążenie deski wiadrem z wodą i rzucanie ze stołu na podłogę.

M.W napisał/a:
Gdzie ten hurraoptymizm z lat 2007-2010.
Gdzie użytkownicy z lat 2007-2010 :?:
Ja z lożyłem podanie do spółdzielni o wynajęcie "pomieszcenie gospodarczego" między X a X! piętrem. Co prawda nie ma tam wody, ale jest w pralni na XI piętrze. Ciemnia marzeń to raczej nie będzie ale na pewno duzy krok w dobrą stronę :-)
 

kesek  Dołączył: 06 Wrz 2006
Powiększenie jest wystarczające jak na możliwości negatywu ;)

Kiedyś wkręciłem szerokokątnego jupitera-12 gdy nie mogłem kolumny rozkręcić wystarczająco wysoko (półka nad powiększalnikiem). Też się da. Efekty zadawalające.

Co do optymizmu, nadal nie jest źle. Sporo nowych materiałów do poznania. Po małej przerwie do powiększalnika wracam. Nawet jakaś kamera 4x5 jedzie do mnie. Brak mi tylko materiałów agfy.

Może umie ktoś polecić sensowny zamiennik za apx100 i 400, papierów multigrade agfy oraz przedewszystkim ageponu. Jakoś nie chcę ludwika używać a w tych innych kompletnie się nie orientuję. Który z rodinali aktualnie dostępnych jest najbliższy oryginałowi? Jest R09 w butelce w kolorach agfy (nie znam producenta), adox coś robi i foma także.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
ja też właśnie wracam do pomysłu na ciemnie - chce zagospodarować piwnicę.
Jest mała - 1,2x2,6m i też nie ma wody.
Ciemnia prowizoryczna, ale stała :)
 

kesek  Dołączył: 06 Wrz 2006
Dokładnie. O wiele większy komfort gdy można w każdej chwili wejść coś zrobić, wyjść i zostawić wszystko uporządkowane i na miejscach. Choćby miejsca mało to i tak ma to przewagę nad łazienką. Życzę powodzenia i satysfakcji z efektów :)
 

Jimmy  Dołączył: 27 Lis 2007
Jak byłem piękny i młody też zrobiłem ciemnię w piwnicy w domu rodziców. Niestety pomieszczenie było zbyt niskie, żeby mocno podnieść powiększalnik, stąd też, tak jak napisał dzerry, rzucałem odwróconym o 180 stopni na podłogę. W sytuacjach, gdy chodziło o duże powiększenie, czy też mały wycinek, nieźle się sprawdzało odwrócenie o 90 i rzut na ścianę - problemem tylko było przyczepienie papieru do tejże.

edit
kesek, mnie uprzedził. Z tym komfortem to może różnie być. Przez pewien czas miałem cały majdan prowizorycznie rozłożony w moim pokoju. Wprawdzie można było pracować tylko w nocy, przy zasłoniętych oknach, ale w zasadzie coś robiłem prawie codziennie. Jak przeniosłem się do piwnicy to częstotliwość pracy mocno spadła.
 

kwrom  Dołączył: 17 Lis 2009
Można samemu wykonać szafkę pod powiększalnik (zamocowana przykręcona prowadnica na stałe) z wyjmowanym częściowo blatem i niżej wyjmowanymi pułkami.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
kesek napisał/a:
Który z rodinali aktualnie dostępnych jest najbliższy oryginałowi?
Wszystkie są jednakowe, nalewane z tej samej beki. Należy pamiętać tylko, że rodinale jasne (czeski, Adoxa, Rollei'a itp.) to jedno, a ciemny to odpowiednik ORWO R09. Rozcieńczenia i czasy dla jasnych-ciemnych są różne (jasny jest mniej skoncentrowany).
Przez pewien czas na "aledrogo" stał Rodinal z firmy Keten. Niby nie różnił się od innych, ale... po rozcieńczeniu dawał lekko opalizujący roztwór, podczas gdy inne dawały roztwór klarowny. Jednak w działaniu dawał identyczny efekt jak pozostałe - czasy, temperatury, wszystko tak samo.
kesek napisał/a:
Może umie ktoś polecić sensowny zamiennik za apx100 i 400

Zależy w czym zamierzasz wywoływać. Jak wywołuję w ID-68, to moim zamiennikiem za APX 400 jest FOMA 400. Zbyt dużego wyboru nie ma, niestety. Może jednak te tańsze Ilfordy 100 i 400? Za APX 100 nie znajdziesz żadnego zamiennika. Była, skończyła się, została legenda. Takiego klimatu nie da żadna Foma, żaden Ilford ani Kodak (świeć Panie nad jego duszą).
Agepon cały czas jest u Maco i u Adoxa (może się najwyżej inaczej nazywać). Papiery MCC są u Adoxa, a jakby co, to Foma z Ilfordem są w stanie zapewnić ekwiwalent (sam czuję niepokój, bo zostały mi ledwie dwie ostatnie paczki MCP).
 

kesek  Dołączył: 06 Wrz 2006
technik219: w takim razie coś zamiast agepona wezmę od adoxa. Fome 400 znam i lubię. Jednak odbieram go jako trochę inny film.

Dziękuję za poradę!

Jeszcze jedno pytanie: technical pana jest sens wolać w rodinalu 1+50, czy lepiej kupić d76 czy zaryzykować z mocno przeterminowanym technidolem? W rodinalu robiłem i wychodzi nienajgorzej, nie mam jednak porównania - może da się lepiej? Sporo tego dziwactwa zostało po poprzednim wsiąknięciu w ciemnię, chcę to zużyć zanim zainwestuję w coś nowego.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Jeśli chodzi o Fomę 400, to pamiętaj, że tylko w wywoływaczach typu Hydrofen, ID 68/Microphen osiąga on swoje 400 ASA (albo bardzo blisko tego). W Rodinalu najwyżej 320, podobnie w D76.
kesek napisał/a:
Jeszcze jedno pytanie: technical pana
Jak masz większą ilość tego materiału, to należałoby porobić próby. Nie znam tego filmu. To materiał z gruntu kontrastowy, więc wywołując w Rodinalu czynisz go bardziej "ludzkim". Technidol był dedykowany specjalnie do TechPana. Więc chyba można by taką kombinację wypróbować jako pierwszą (zwłaszcza, że technidol nie za bardzo nadaje się do czegokolwiek innego). Polecają też do TechPana D-23, ale to tyle co z sieci - jak mówię, nie robiłem na tym.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Jakie chcesz uzyskać powiększenie?

Na swoim Jobo C6600 z małego obrazka wyciągam 32x47cm (papier 40x50), czyli tyle samo co:
http://www.jollinger.com/...20PCS%20130.pdf

Zastanawiam się czy taki Magnifax/Krokus 69 color wyciągnie powiększenie (podstawa) z małego obrazka pod format papieru 50x60cm ?
Dalej to są już tylko rolki np. 108cmx10m, 122/127cmx20/30m.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach