pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Dziwne te pomiary.Ja przy DSie i 500FTZ miałem -1EV na stałe.Przy metzu się zgodzę bo one z Pentaxem przepalają.Przy 540FGZ muszę mieć korekcję plusową o ile w celowniku nie ma czerni lub ciemnych powierzchni,a nic białego nie jest w polu widzenia.Cały czas pracuję na Tv lub Av.Drugim pokrętłem reguluję korekcję w K10 i modlę się aby to wystarczyło często niestety nie wystarczy taki to ten p-TTL.Niestety tak jest w nowych systemach pomiaru błysku wszystkich systemów.Jedynie różni się tylko jasność obrazu.Co ciekawego w moim DSie jasność tego samego szarego obiektu jest o co najmniej 1 EV niższa niż w K10.Z czym to się je zdjęcia z DSa są niedoświetlone ale po obróbce w labie np.niebo jest intensywniej niebieskie niż na fabrycznych ustawieniach K10.Przydałoby się aby i K10 miał mozliwość pracy z 500FTZ możnaby zmieniać lampy w zależności od okoliczności a pomiary a praca fotografa stałaby się łatwiejsza.Pozdrawiam
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Przy odbijaniu również muszę wprowadzić korektę. Niestety moja Sigma ma korektę tylko do +1, a przydałoby się do +2.

mily napisał/a:
Inna wada sigmy to wylaczanie sie hss jak tylko swiatlomierz zlapie czas dluzszy niz czas synchro.
Nie zauważyłem tego u siebie. Często to się zdarza?

Co do własnej automatyki lampy to mam pytanie do użytkowników kadyszek/kasetek oraz wymienianych lamp Sigmy i Pentaxa (szczególnie Sigmy): czy Wasz zestaw również działa bezproblemowo z manualnym obiektywem bez styków?

siwyyy77, tak tak, tylko kartonik to taki trochę większy polecam, żeby miało się od czego odbić. Chociaż z drugiej strony, gdy fotografujesz na zewnątrz, to lepiej chyba sprawdzi się jakiś dyfuzor i strzał na wprost. Na zewnątrz często trzeba włączyć HSS, a lampa w tym trybie ma mniejszą moc i przy dodatkowym odijaniu może jej braknąć po prostu (tej mocy). Taką mam koncepcję.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Mniejszą moc ale i światło w obiektywie może być większe.Tak działa że jak nie jest potrzebne tosię wyłącza a jest tak zawsze gdy czas jest dłuższy lub równy 1/180s.
 
slavo222  Dołączył: 29 Lip 2007
a wiecie że TUMAXy są w Królestwie nieosiągalne? a niby imperialnie tu u nas i kolebka cywilizacji i Great i w ogóle... na ale jak zarabiasz w szterlingach to płać i nie rób z siebie dziada :lol: a ja mam tak po polsku ;-) byleby przykombinować. a, nic to! zdrowie! :-B

[ Dodano: 2007-08-10, 19:29 ]
PiotruśP dzięki, lampa na razie w sklepie, żona mówi "kup i daj już mi spokój", ea ja tak czekam na spadek cen i czekam. jak głupi ;-) ale przyda sie instrukcja bo chyba sobie zaadoptuje ! e-mail: slavo222 at poczta dot USUNTO fm jeszcze raz dzięki! masz u mnie :-B . jak kiedy będziesz w L-lu, do łykniemy!
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
slavo, rozbij adres e-mail na slavo222 [malpka] poczta.fm bo Cię spam zje ;-) . Instrukcja wysłana. :-B

Ja jeszcze podrążę temat i ponowię pytanie:
Cytat
Co do własnej automatyki lampy to mam pytanie do użytkowników kadyszek/kasetek oraz wymienianych lamp Sigmy i Pentaxa (szczególnie Sigmy): czy Wasz zestaw również działa bezproblemowo z manualnym obiektywem bez styków?

Z moich obserwacji wynika że po podłączeniu obiektywu bez styków lub po wyłączeniu pozycji A na pierścieniu przysłon (na szkle) moje body mierzy błysk w systemie TTL. Dlatego, chciałbym porównać działanie tej lampy z jakimś body bez TTL.

Dlaczego uważam, że pomimo braku styku w obiektywie body i lampa działa w TTL? Podłączyłem dzisiaj SMC 80-320 @ 320mm wycelowałem w białą ścianę - poprawne naświetlenie, słaby błysk; wycelowałem deczko obok w czarny przedmiot - poprawne naświetlenie, silny błysk. Lampa Sigma Super z tego co wiem sama w sobie nie ma automatyki (mam rację?), a nawet gdyby ją miała to czujnik w nią wbudowany nie potrafiłby rozróżnić tak małych zmian.
Oczywiście po podłączeniu bezstykowca lub po wyłączeniu pozycji A przedbłysk nie występuje.

P.S.
Wyżej pisałem, że Sigmą Super nie można sterować za pomocą lampki wbudowanej. Owszem nie można nią sterować, ale można ją wyzwolić bezprzewodowo. Trzeba jedynie samemu ustawić siłę błysku (podać ISO, przysłonę oraz siłę błysku) i wyzwolić na odległość Sigmę lampką wbudowaną. Jest to pewnie mniej wygodne niż w lampach Pentaxa, ale można :).
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
PiotrusP napisał/a:
Nie zauważyłem tego u siebie. Często to się zdarza?

nie to, ze to sie zdarza - taka po prostu jest konstrukcja sigmy - sprawdz.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
mily, sprawdziłem przed chwilą i nic takiego nie występuje. Na początku mojej przygody z Sigmą miałem tylko raz kłopoty z HSS - lampa nie błyskała przy migawce powyżej 1/1000 - 1/1600. Nie wiem czym było to spowodowane (może słabe baterie), ale teraz (odpukać) wszystko jest OK.
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
hmm, no moze i to przypadlosc jedynie wersji pod C. Nie macalem sie z pentaxowa - choc nie wiem czemu mialoby byc inaczej.
ustalmy zatem zeznania - zaloz lampe, wyceluj w niebo obiektyw, tak zeby wyszedl czas krotszy niz 1/180sek, wlacz hss, nastepnie zaslon obiektyw reka i sprawdz czy hss dalej jest wlaczony. jesli tak, to znaczy ze wersja od P na to nie cierpi ;)
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
mily napisał/a:
ustalmy zatem zeznania
OK :-)

Wynik testu:
Cytat
wersja od P na to nie cierpi
... czyli wszystko było OK, HSS nie wyłączył się. Kolejna przewaga systemu P nad C ;).

[ Dodano: 2007-08-14, 10:07 ]
Odnośnie współpracy z obiektywami bez styków: podłączyłem manualną 28-kę bez styków i wykonałem dwa zdjęcia z dekielkiem (sic) i bez. Przy zdjęciu bez dekielka błysk był słaby (naświelenie poprawne), natamiast z założonym deklem lampa błysnęła pełną mocą.
Powtórzyłem ten test izolując wszystkie styki w body - efekt był taki sam.

Moim zdaniem oznacza to, że Sigma po podłączeniu obiektywu bez styków pracuje z body w trybie TTL (oczywiście jeżeli body to umożliwia). Poprosiłem zenzę o sprawdzenie Sigmy+K10 z manualnym obiektywem, ale chyba wiem jaki będzie efekt :/, tzn nie będzie działać tak jak u mnie (brak TTL).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach