Bemko  Dołączył: 07 Kwi 2014
  Interaktywny symulator i kalkulator głębi ostrośc
Jako, że jest to mój pierwszy post na forum, to chciałbym się na początku przywitać. Nie wiem czy umieszczam tą wiadomość w dobrym dziale, w razie czego proszę o przeniesienie. Mam również nadzieję, że mój wpis nie zostanie potraktowany jako nachalna reklama - chcę się po prostu podzielić przydatnym narzędziem, którego jestem autorem.

Jest to aplikacja internetowa nad którą pracowałem przez ostatnie 2 miesiące w wolnym czasie. Służy ona do symulacji efektu rozmycia tła na zdjęciach oraz obliczania i wizualizowania zakresu głębi ostrości. Umożliwia ustawienie dowolnych kombinacji parametrów takich jak ogniskowa obiektywu, przysłona, rozmiar matrycy oraz odległość fotografowanej osoby i tła od aparatu. Zmiany parametrów są natychmiast widoczne na podglądzie, co pozwala w łatwy sposób obserwować jak wpływają one na efekt końcowy.

Wiem, że w internecie dostępne są różne kalkulatory głębi ostrości i symulatory aparatów, ale żaden z nich nie oferuje chyba symulacji rozmycia tła w takim zakresie, a jest to parametr równie istotny co sama głębia ostrości. Pomysł na aplikację wziął się z chęci znalezienia odpowiedzi na pytanie typu: którym obiektywem uzyskam bardziej rozmyte tło: 85/1.8 czy 200/5.6? Starałem się również aby była ona jak najbardziej funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu.

Screenshot na zachętę:


Aplikację można znaleźć pod adresem: http://dofsimulator.net/ Znajduje się tam też dokładniejszy opis wszystkich funkcji oraz wbudowana pomoc wyjaśniająca działanie poszczególnych elementów. Jest to tak na prawdę zwykła strona internetowa wykorzystująca najnowsze technologie webowe takie jak HTML5 i CSS3. Działa w oparciu o JavaScript i framework AngularJS, dzięki czemu do uruchomienia nie są wymagane żadne dodatkowe wtyczki. Można ją zapisać na dysku i używać całkowicie offline.

Zapraszam do przetestowania i czekam na wasze opinie. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i pomysły jak można by ją jeszcze poprawić lub usprawnić.
Proszę również o zgłaszanie zauważonych błędów, bo jestem świadomy, że na pewno takie się pojawią.

Na koniec chciałbym się podzielić dwiema, ciekawymi moim daniem, obserwacjami na podstawie zabawy z parametrami w symulatorze:
- Przy zachowaniu stałego pola widzenia, głębia ostrości zależy wyłącznie od użytej przysłony i jest niezależna od kombinacji ogniskowa-odległość obiektu. Stopień rozmycia tła rośnie wraz ze wzrostem ogniskowej.
- Przy takim samym kadrze (a więc mniejszej odległości) ten sam obiektyw na pełnej klatce daje mniejszą głębię ostrości niż na body APS-C, ale taki sam stopień rozmycia tła.
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
zapisałem (prawy klawisz myszki->save as) na dysku ale nie działa. wygląda tak:
http://i129.photobucket.c...Clipboard01.jpg

Online działa super na pierwszy rzut oka. Świetnie, że jest wersja angielska, będę polecał na warsztatach, żeby sobie ludzie przeklikali w domowym zaciszu :)
A jeśli można to i w trakcie warsztatów chętnie bym pokazywał.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Tak na szybko celem wyjaśnienia.

Bemko napisał/a:
Na koniec chciałbym się podzielić dwiema, ciekawymi moim daniem, obserwacjami na podstawie zabawy z parametrami w symulatorze:
- Przy zachowaniu stałego pola widzenia, głębia ostrości zależy wyłącznie od użytej przysłony i jest niezależna od kombinacji ogniskowa-odległość obiektu. Stopień rozmycia tła rośnie wraz ze wzrostem ogniskowej.

A to wszystko bierze się stąd, że głębia ostrości zależy od trzech parametrów:
    * skali odwzorowania,
    * przysłony,
    * przyjętej wielkości krążka rozproszenia (czyli maksymalnej średnicy krążka, który uważamy za ostry obraz punktu).

Jeśli używany tego samego aparatu (matrycy, filmu), wielkość krążka rozproszenia się nie zmienia. Jeśli zachowujemy ten sam kadr (np. wielkość sylwetki fotografowanej osoby), skala odwzorowania się nie zmienia. W taki przypadku głębia ostrości zależy de facto tylko od użytej przysłony. Zmienia się natomiast perspektywa (ponieważ zmieniając ogniskową, dla zachowania tej samej skali odwzorowania musimy zmienić odległość od fotografowanego obiektu), czyli na zdjęciu za modelem znajduje się raz mniejszy, raz większy wycinek nieostrego tła.

Bemko napisał/a:
- Przy takim samym kadrze (a więc mniejszej odległości) ten sam obiektyw na pełnej klatce daje mniejszą głębię ostrości niż na body APS-C, ale taki sam stopień rozmycia tła.

Przy zmianie formatu klatki w pewnym stopniu zmienia się krążek rozproszenia. Dodatkowo, gdy „przesiądziemy się” z formatu APS-C na 35 mm, musimy podejść bliżej, by uzyskać ten sam kadr, zmieniamy (zwiększamy) więc skalę odwzorowania, a co za ty idzie – zmniejszamy zakres głębi ostrości. Zmiana perspektywy w tym wypadku nie jest na tyle duża, by od razu rzucała się w oczy.

Co do samego programu, ciekawy właśnie ze względu na to, że pokazuje zmiany wizualnie, a nie tylko w postaci cyferek, które nie każdemu coś mówią.
 

Bemko  Dołączył: 07 Kwi 2014
tatsuo_ki napisał/a:
zapisałem (prawy klawisz myszki->save as) na dysku ale nie działa. wygląda tak:
http://i129.photobucket.c...Clipboard01.jpg

Faktycznie, przeglądarka nie radzi sobie z zapisaniem tego tak jak trzeba. Wcześniej testowałem na prostszej wersji, dlatego byłem przekonany, że jest ok. Dzięki za zgłoszenie.
Żeby jakoś temu zaradzić udostępniam tymczasowo spakowaną wersję offline. Ze względu na obrazki tła, waży ok. 90MB każda:
polski - dofsimulator.net/pl/dofsimulator.net.zip
angielski - dofsimulator.net/en/dofsimulator.net.zip
Spróbuję jakoś rozwiązać ten problem albo po prostu zamieszczę linki do tych paczek na stronie.
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Jedna mała uwaga do wyboru rozmiaru matrycy, można by dopisać APS-C (Sony, Pentax). Niby to to samo co Nikon DX, ale jak ktoś nie wie to może mieć problem z wyborem (tylko Nikon stosuje własne oznaczenia, pozostałe firmy trzymają się standardów).
Zapomniałem dodać że świetna robota :-B .
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
Bemko napisał/a:
udostępniam tymczasowo spakowaną wersję offline

wielkie dzięki! naprawdę przydatne narzędzie edukacyjne!
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
U mnie na W 8.1 działa tylko gdy wejdę na stronę. Rozpakowane zip-y nie działają :-(
A stronka i program naprawdę fajne. Pzdr.
 

Teos  Dołączył: 01 Lis 2010
Bardzo fajny program, szkoda tylko że trochę ograniczony zakres ogniskowych.
 

Bemko  Dołączył: 07 Kwi 2014
powalos napisał/a:
U mnie na W 8.1 działa tylko gdy wejdę na stronę. Rozpakowane zip-y nie działają :-(

Możesz napisać jakie konkretnie są objawy? Strona nie chce się w ogóle otworzyć w przeglądarce czy wysypuje się po uruchomieniu? Jakiej przeglądarki używasz?

Teos napisał/a:
Bardzo fajny program, szkoda tylko że trochę ograniczony zakres ogniskowych.

Domyślam się, że brakuje długich ogniskowych? W teorii można zwiększyć maksymalną wartość, ale wtedy trudniej będzie dokładnie ustawić ogniskową suwakiem. Czy pozostawienie suwaków tak jak teraz i danie możliwości wpisania większej wartości ręcznie w polu będzie wystarczające?
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Założenia bardzo fajne, wykonanie również, działanie na szybko sporo pomocne do nauki kadrowania, doboru ogniskowej i odległości. Myślę, że powinno się też przydać na planowane zdjęcia w ciasnych pomieszczeniach o ile skalowanie tła będzie adekwatne do kąta widzenia obiektywu. Ładnie działa, choć mogło by się szybciej ładować, może to wina mojego łącza? Wersję zip zobaczę wieczorkiem.
 

Teos  Dołączył: 01 Lis 2010
Bemko napisał/a:
Czy pozostawienie suwaków tak jak teraz i danie możliwości wpisania większej wartości ręcznie w polu będzie wystarczające?


IMHO tak będzie najlepiej
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Bemko, strona otwiera się w widoku "ignoruj style" oraz jest komunikat: "błąd w ładowaniu tła". Pzdr.
 

Bemko  Dołączył: 07 Kwi 2014
Wrzuciłem właśnie na serwer zaktualizowaną wersję symulatora - dodałem więcej rozmiarów i oznaczeń matryc oraz przycisk do pobrania wersji offline. Dałem też możliwość wprowadzania w polu 3x większych wartości ogniskowej - mam nadzieję, że tyle wystarczy.

rychu, strona niestety swoje waży ze względu na zdjęcia w tle, które muszą być w bardzo dużej rozdzielczości. U mnie trwa to za pierwszym razem ok.10s, później przeglądarka korzysta z pamięci podręcznej, więc jest jeszcze szybciej.

Po wymianie kilku wiadomości na PW, okazało się, że powalos miał problemy z windowsowym "rozpakowywaczem", wyodrębnienie zawartości paczki w całości rozwiązało problem.
 

deepee  Dołączył: 28 Cze 2011
Bemko,
bardzo dobre.
Mam jedną uwagę. W niektórych przypadkach bardzo niewielka zmiana parametrów powoduje skokową zmianę rozmycia.
Przykład: Obydwa zrzuty poniżej różnią się minimalnie odległością aparat-obiekt. Różnica w rozmyciu znaczna (jeśli nie widać dobrze, odtwórz sobie te sytuacje w programie.)

 

Bemko  Dołączył: 07 Kwi 2014
To niestety wina sposobu w jaki przeglądarka rozmywa zdjęcie w tle. Zgaduję, że screeny są z Chrome'a? Poniżej pewnej wartości rozmycia przeglądarka po prostu je ignoruje. Jak powiększysz stronę (Ctrl + kółko w myszce) to w obu przypadkach powinno być widoczne rozmycie.

Z taki skrajnie małymi wartościami dużo lepiej radzą sobie m.in. Firefox i Internet Explorer, w których wykorzystana jest inna metoda rozmycia (filtry SVG zamiast CSS, jeżeli komuś coś to mówi). W tych przeglądarkach nawet bardzo niewielkie rozmycie jest zauważalne i nie ma takich skokowych zmian.
 

deepee  Dołączył: 28 Cze 2011
Bemko napisał/a:
To niestety wina sposobu w jaki przeglądarka rozmywa zdjęcie w tle. Zgaduję, że screeny są z Chrome'a?

Pale Moon, czyli modyfikacja Firefoxa, wsparcie dla grafiki powinno być w obydwu takie same. Na Chrome też te skokowe zmiany występują, tyle że przy innych ustawieniach.
Bemko napisał/a:
Jak powiększysz stronę (Ctrl + kółko w myszce) to w obu przypadkach powinno być widoczne rozmycie.

Faktycznie, jeśli powiększę stronę, pokazane na zrzutach różnice nie występują. Ale jak przejadę dalej suwakiem odległości, znów w którymś momencie pojawiają się skokowe zmiany rozmycia.

 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tak myślę, że ten temat należałoby przypiąć. Tym bardziej, że Bemko, będzie chyba dalej udoskonalał swój program. Wspaniała rzecz do wyjaśnienia wyszczególnionych w nim zjawisk. Pzdr
 

Bemko  Dołączył: 07 Kwi 2014
Zapraszam do odwiedzenia zaktualizowanego symulatora głębi ostrości z dodanym trybem mobilnym. Tablety/smartfony powinny zostać wykryte i przełączyć się automatycznie, ale można też zmienić go ręcznie przyciskiem.

Poza wersją mobilną dodałem jeszcze możliwość przeciągania modelki i drzewka na podglądzie głębi ostrości, oraz możliwość wyboru innego, niż standardowy, krążka rozmycia. Na przykład odpowiedniego do prezentacji w internecie, wydruku na papierze czy dla konkretnej rozdzielczości matrycy. Wpływa to bezpośrednio na obliczane wartości głębi ostrości i odległość hiperfokalną.

[ Dodano: 2014-08-11, 21:28 ]
Po dłuższej przerwie przyszedł czas na kolejną porcję zmian w symulatorze. Najważniejsza z nich to nowa funkcja pozwalająca na generowanie linków do aktualnie ustawionych parametrów, którymi można się następnie dzielić na forum czy w mailu - osoba, która przez taki link wejdzie na stronę zobaczy dokładne to samo co było widoczne w momencie jego generowania.

Drobniejsze zmiany to możliwość zmiany wartości suwaków za pomocą kółka myszy, wyświetlanie odległości od której zaczyna się ostrość przy hiperfokalnej, możliwość sortowania listy zapisanych ustawień oraz opcja pozwalająca na wyświetlanie odległości w jednostkach imperialnych (dla rodaków raczej mało przydatne).

W związku ze zmianami w ustawie o zbiórkach publicznych odważyłem się dodać na stronie testowo przycisk "Przekaż darowiznę", który umożliwia przesłanie mi kilku złotych za pomocą PayPal. Liczę na to, że nikt nie przekroczy ustawowego progu 4.902zł darowizny i nie będę musiał odprowadzać od tego podatków. ;)

[ Dodano: 2014-09-18, 20:06 ]
Opublikowałem dzisiaj zaktualizowaną wersję symulatora, która wprowadza nową, bardzo fajną funkcję: realistyczną symulację różnych typów bokeh, której efekty są bardzo zbliżone do rzeczywistości. Do wyboru jest 10 typów rozmycia: od gładkiego, delikatnego bokehu, przez zwykłe tarczki aż do obwarzanków z obiektywu lustrzanego + 5 wielokątnych przysłon. Poniżej prezentuję małą próbkę możliwości tego algorytmu. Pierwszy obrazek to stary (wciąż domyślny) sposób rozmycia, pozostałe ukazują nową metodę (kliknięcie powiększa).


Link do parametrów z obrazka powyżej.

Nowy algorytm zapewnia też większą precyzję niż dotychczasowa metoda rozmycia obrazu. Niestety przetwarzanie wymaga dłuższych obliczeń i nie może ono działać w czasie rzeczywistym - jest wykonywane na żądanie lub po chwili od zmiany parametrów w trybie auto. Aby aktywować tą funkcję należy zaznaczyć pole "Symulacja bokeh" znajdujące się ponad symulowanym obrazkiem. Tam też można wybrać jaki bokeh ma zostać wygenerowany.

Druga nowość, dodana niejako "przy okazji" to funkcja pozwalająca zablokować odległość pomiędzy postacią a tłem. Dobrze symuluje to zmiany w obrazie jak podczas przesuwania się fotografa przy stałej pozycji modelki.
 

Bemko  Dołączył: 07 Kwi 2014
Ostatni gwałtowny wzrost popularności Symulatora spowodowany m.in. przez reddit, Peta Pixel i No Film School (28 tys. osób w jeden dzień!) zmotywował mnie do bardziej intensywnej pracy nad aplikacją. Efektem tego jest duża aktualizacja która dzisiaj ujrzała światło dzienne.

Najważniejsza nowość to pełnoprawna symulacja głębi ostrości: na twarzy modelki widać rozmycie wynikające z małej głębi ostrości oraz uwzględniane są zniekształcenia perspektywiczne przy niewielkiej odległości od aparatu. Dzięki temu symulacja jest teraz zdecydowanie bardziej realistyczna. Zmienił się również zbiór dostępnych postaci, które teraz różnią się od siebie wzrostem. Tak to wygląda w praktyce:

Animowany gif w większym rozmiarze: http://i.imgur.com/B3nWRIx.gif

W Google Play dostępna jest wersja na Androida: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.michalbemowski.dofsimulator Również wersja offline jest teraz łatwiejsza w instalacji i działa niezależnie od przeglądarki zainstalowanej w systemie.
Inne zmiany to m.in. lista modeli aparatów do wyboru, powiększanie podglądu głębi ostrości czy tryb Video 16:9. Pełna lista zmian dostępna jest w oknie "Historia zmian" na stronie.

Zapraszam do wypróbowania nowej wersji Symulatora (http://dofsimulator.net). Ciekawy jestem waszych opinii odnośnie tych zmian.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Czy ktoś wie gdzie można ściągnąć wersję kalkulatora głębi ostrości zrobioną w jakimś prostym programie działającą Off-line na androida - (oczywiście bez żadnych z przeproszeniem - głupawych obrazków) - po prostu narzędzie do liczenia? Ma mieć dla 4 formatów - APSC-Pentax, 24x35mm, 6x4,5cm; 6x7cm. Dziękuję i pozdrawiam.
P.S.
Jak będzie tylko dla Pentaxów - też się nie pogniewam. ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach