wwiktor1  Dołączył: 30 Sie 2007
[obiektyw] problem z obiektywem pentax 28-200
witajcie
jestem nowy na forum. zdecydowałem się zalogować, bo znaleźć tu można wiele interesujących tematów.
sam ma pewien kłopot ze wspomnianym w temacie obiektywem.
otóż przy zdjęciach wykonanych na Z1P w formacie 10x15 wszystko jest ok, natomiast zdjęcia wykonane na *ist D przy zoomie 200 są nieostre. nie dało mi to spokoju i przetestowałem aparat na tym samym obiekcie z obiektywem 70-200, również z zoomem 200 i te zdjęcia były jak najbardziej w porządku. nie wiem, czy coś się rozregulowało? czy mogło coś się zepsuć? proszę Was o radę ewentualną pomoc w okolicach Trójmiasta
pozdrawiam
Wiktor
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Ja nie mialem jeszcze zadnego obiektywu z tak dlugim koncem. Chyba powinienes zapodac link do zdjecia. Dla Ciebie mydlo a dla mnie to moze byc zyleta :-D
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
10x15 wszystko jest ok, natomiast zdjęcia wykonane na *ist D przy zoomie 200 są nieostre.

A jak oglądaz te zdjęcia z istD? Jeśli w pow. 100%, to nie dziwne, że to, co na odbitce 10x15 jest ostre, na ekranie nie jest :-) Poza tym koniecznie podeślij zdjęcie, tak jak mówi kierdel, to pomyślimy.
 
wwiktor1  Dołączył: 30 Sie 2007
nie jestem teraz w domu i nie mam możliwości podesłania przykładowej fotki. chodzi o o to, że na innym obiektywie, na tych samych ustawieniach światła, przysłony i zoomu ten sam obraz jest o niebo lepszy. :-(
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
wwiktor1, no tak, ale inny obiekty to inny obiektyw... 70-200 będzie lepszy od 28-200 choćby dlatego, że ma mniejszy zakres ogniskowych. Wyślij fotkę gdy będziesz mógł, to wtedy postaramy się ocenić - czy to normalne mydełko, czy uwalony obiektyw.
 

Troll  Dołączył: 07 Maj 2006
to niestety typowy spacerniak, nieudane dziecko kochanego Pentaxa
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Spacerniak, ale jednak jeden z najlepszych spacerniakow, jakie znam. Lekki, bardzo szybki, wygodny. Na dlugim koncu jest rzeczywiscie nieco miekki (co wcale nie musi byc wada), ale na pozostalych dlugosciach jest wystarczajaco kontrastowy. Nie zapominajmy, ze jest to obiektyw do analoga i nie sposob porownywac go do DA. Tak samo zooma nie sposob porownywac do teleobiektywu staloogniskowego. Zawsze przegra, bo konstrukcja zooma juz w zalozeniach opiera sie na samych kompromisach.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Troll napisał/a:
nieudane dziecko
??? Chyba bardziej udane niż najświeższa produkcja * :-P A poza tym to nie jest dziecko Pentaxa, tylko Tamrona. Były na tyle dobre, że Pentax , podobnie jak 28-105 sprzedawał je pod własną marką. A w temacie - nie powinien być zauważalnie nieostry, zwłaszcza w tym formacie zdjęć. Być może jest rozjustowany, lub w sposób mechaniczny nie ostrzy przy max. ogniskowej.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zerknąłem sobie na MTF-y tego Tamrona 28-200mm http://www.photodo.com/product_507_p4.html
i prawdę mówiąc jego jakość w zakresie 28-85mm nie odbiega znacząco od uznawanych za dobre zoomów pentaxa, np. FA 28-105/3,5-5,6 czy F 28-80/3,5-4,5, zwłaszcza po przymknięciu o 2 działki. A że przy 135 czy 200mm jest gorszy, to byłbym w stanie to przeżyć. Lepiej mieć możliwość wyzomowania do tych 200mm niż nie mieć. Nawet jeżeli przy tych 200mm obiektyw jest wyraźnie słaby.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach