anonimus  Dołączył: 02 Sie 2007
Filtr baader ND
Tak myślę nad zrobieniem uniwersalnego filtra ND na bazie foli baader ND 3,8 arkusz 10x10 kosztuje 8zł... To są filtry astronomiczne do fotografowania słońca. Jest jeszcze wersja ND5 mocniejsza służąca do bezpośredniej obserwacji. Do teleskopu wsadziłem ND5 i całość już czeka na zaćmienie 20 marca... Natomiast ND3,8 chciał bym się pobawić....

Tak myślę aby za pomocą jakiegoś denka zrobić odpowiednie mocowanie i za pomocą sznureczka mocować na obiektywy o różnej średnicy. Ktoś próbował zabawy z tymi foliami?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Mój arkusik jeszcze czeka. Pokazują na różnych forach najróżniejsze wynalazki. Nawet prostackie nałożenie folii na obiektyw i owinięcie recepturką. Myślę, że chyba lepiej by było zrobić to tak, aby folia przy krawędziach zagięcia nie marszczyła się (obawiam się spadku jakości obrazu z powodu marszczeń). Do zaćmienia może nie będzie to miało znaczenia, bo i tak najważniejszy element fotografowany będzie w środku pola obrazowego.
Jaki współczynnik ma ten Baader 3,8? Pytam przy okazji, bo już dawno kupiłem i zapomniałem o ile przysłon otworzyć. Pamiętasz?

[ Dodano: 2015-02-28, 20:27 ]
Czy dobrze coś mi się kołacze, że plus/minus 12 przysłon? Plus Schwarzschild oczywiście.
 
anonimus  Dołączył: 02 Sie 2007
Na telskop to zamówiłem pierścień do ND5 i zamontowałem... Trzeba było wyciąć w bardzo twardej tekturze element dopinający folie..... od środka podkleić taśmą aby się filtr na teleskopie był stabilny i ładnie się to trzyma.... W razie czego można to nawet wymienić

Co w necie podają o parametrach
ND5 ma krycie na poziomie 99,999%
ND3,8 podają że puszcza 15-16x wiecej światła niż ND5

Czytałem o tych wynalazkach są to jednak teleskopowe wynalazki na konkretną średnice. Ja myślałem o czymś podobnym z tym że do tego sznurek aby móc zaczepiać to zamontowanej odwrotnie osłonie przeciwsłonczej typu tulipan. Aby to było w miarę uniwersalne.
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
technik219 napisał/a:
Plus Schwarzschild oczywiście.

masz na myśli Efekt Schwarzschilda? Czyli wydłużenie czasu dla bardzo krótkich i długich naświetleń kliszy?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Makler napisał/a:
technik219 napisał/a:
Plus Schwarzschild oczywiście.

masz na myśli Efekt Schwarzschilda? Czyli wydłużenie czasu dla bardzo krótkich i długich naświetleń kliszy?
Tak.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach