bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
RAW Challenge 388
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
==========================
Zasady zabawy są tu: http://my.pentax.org.pl/RC/
W tymże wątku tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://my.pentax.org.pl/RC/raw/rc388.dng

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do wtorku, 07.04.2015 r., do godziny 20:00 czasu urzędowego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpegi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc388_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc388_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc388_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc388_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.

-----------------------------
Bardzo proszę o rawy do obróbki. Można je wysyłać mailem na podany wyżej adres lub wrzucać przez ftp:
serwer: ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
Proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki.
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji, a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Primaaprilisowo plik raw do tej edycji pochodził nie z Pentaxa, a z Samsunga NX, przez co, nieświadomie, dołączył do ogólnoforumowego żartu adminów. Genialne umysły myślą podobnie. ;-)

Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://my.pentax.org.pl/RC/rc388.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
http://my.pentax.org.pl/RC/zip/rc388.zip

1. Blesso


2. hitman1986


3. izbkp


4. m.k


5. mr.ra66it


6. powalos
Wołane w LR 5.7.1 i eksport do TIFF. Przetworzenie do JPG i zmniejsznie IrfanView.


7. rafi
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
No wreszcie!
Co to - święta się przedłużyły?
Nie po to człowiek się męczy z obróbką, by ktoś "nie zdanżał" z wstawianiem fotek na forum.
Skandal! ;)


Właśnie!
Skandal! Rafi !
Że tak zacznę od końca.
Tak zmasakrować fotkę za pomocą C1 ?
Przecież za pomocą Capture One Pro nie da się spartolić obróbki.
No z cienia to C1 potrafi wyciągnąć- fakt. Ale suwaczka "filetowe barwienie krawędzi" nie chciało się w lewo przesunąć?
Co to ma być ? Wyprana pocztówka ze Związku Radzieckiego ?
Ech!

Pawolas troszku za monochromatyczny. Ten odcień niebieskiego najbardziej przeszkadza po lewej stronie fotki. Nie ma punktu zaczepienia na tej fotce.

mr.ra66it - to mówisz, że niebo można malować kropkami jak pointyliści?
Georges Seurat byłby z Ciebie dumny.
Fioletowe halo wokół słońca i zbyt dużo bieli na nieboskłonie ujmuje trochę ocenie.

m.k - wyprał niebo w ultramarynie.
Kolor za mocny i nie ten "deseń", ale wg mnie jest efekt odseparowania fontanny od reszty i co ważne " widać wodę"?

U izbkp nic się nie dzieje. Niebo szarobure z mocnym słońcem, ale z drugiej strony jest "tu" w miarę naturalnie, choć ociupinę za jasno. Plus za dobrze oddaną publikę.

Hitman1986 bije podobnie jak Rafi nienaturalnością i np nie rozumiem "tego koloru" nieba. Tzn nie jest mu blisko do oryginału a i nic nie wnosi do całości. I to koszmarne wyostrzenie, niszczące strukturę krawędzi fontann.

I teraz pora- ten teges , na mnie.
Ciemna góra i jeszcze ciemniejszy dól - takie miałem założenie.
Nie są ważne w tej fotce kolory np: kwiatów, skóry ludzi, zieleni drzewa czy barwy budynków - bo tych elementów jest za mało.
Ważny jest kolor nieba, odzyskanie słońca i nadanie fotce tego czegoś, co przyciągnie uwagę.
Tym czymś jest oczywiście tryskająca woda oraz struktura/układ całej lub części fontanny.
Starałem się też ubarwić fotkę przez dodanie żółci wodzie, jako iż była ona ocieplana "odpowiednią porą" a całość zanurzyć w jednobarwnej tonacji.
Ujmuję sobie ocenę za ciapciowate niebo i wodę też mógłbym (gdybym potrafił) podrasować tak jak m.k .
Wg mnie im ciemniejsza fotka tym ciekawsza, dlatego pawolas i m.k moimi faworytami oraz mr.ra66it ocierając się o podium.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Blesso napisał/a:
by ktoś "nie zdanżał" z wstawianiem fotek na forum

Było czytać uważnie - nadsyłanie było do dzisiaj do 20:00

A ja qr..... zapomniałem wysłać :evil:

[ Dodano: 2015-04-07, 23:54 ]
A zrobiłem. Fcuk!
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Czytane było - ale najpierw obowiązki ( RAW Challenge) a potem przyjemności ( święta).
No jakieś priorytety muszą w życiu przecież być!
;)

Ps
Pokaż poza konkursem. Najwyżej nie załapiesz się na medal.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Wrzucę, wrzucę tylko bez sensu se zapomniałem, a siedzę w domu od 19. Wrrrrr!
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Cytat
Skandal! Rafi ! Tak zmasakrować fotkę za pomocą C1 ?
A co się dziwisz? Przecież
bakulik napisał/a:
Primaaprilisowo plik raw do tej edycji pochodził nie z Pentaxa, a z Samsunga NX
:-P
Mnie i to czasami tylko, udaje się jedynie coś z Pentaxa nie zmasakrować :-D

Krytykę (słuszną) przyjmuję. Nie do końca aż tak chciałem, ale... coś mi te suwaczki nie działały zgodnie z oczekiwaniami [serio] :( Z drugiej strony częściowo taki "kolorowy" efekt chciałem celowo zostawić...

Ten RAW to faktycznie jakiś "żart primaaprilisowy"... W poprzedniej edycji kolorów nie szło prawie ruszyć, tu można było zrobić niemal wszystko, a nie wychodziło mi nic, co by mi się spodobało choć trochę. W zasadzie niemal na siłę "wysłałem" pokazaną wersję :-(

Przede wszystkim odpuściłem sobie "łatwiznę" i pokazanie fontann w świetle... "księżyca".
Pokazać tryskającą z fontann wodę w ostrym Słońcu - to jest IMHO wyzwanie dla tego RAW-a. Coś w kierunku tego, co pokazał 3. izbkp, ale... "lepiej" :-)

SlicaR napisał/a:
zapomniałem wysłać

Jeśli masz "słoneczną", to... dawaj :-) Księżycowa mnie (raczej - różnie być może) nie interesuje ;-)

BTW: Blesso - jak tam "tutorial" do C1? W trakcie? ;-) Jakiś czas temu czekałem na LR6, bo zatrzymałem się na LR4 - "najkrótszej" wersji chyba. Piątka mnie nie zachęciła do wydania kasy, bo i tak tak zazwyczaj PSE używałem. Chociaż to wina moja, a nie LR, którego możliwości nie potrafiłem wykorzystać. LR6 długo się nie ukazywał/-uje, plotki o nowych możliwościach raczej nie były z tych, które by mnie jakoś szczególnie interesowały i... skończyło się na C1. I już się do LR6 nie spieszę... No chyba, że plotki okażą się... plotkami, a LR6 pokaże coś więcej w "obrazku", a nie w (jak dla mnie) "bajerach"...

 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
A oto i moje
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Bardzo podoba mi się praca nad rawem Slicara. Bo jest ciepła ;), a na poważnie, to nie przesadził wyciąganiu i przeciąganiu, i chyba przez to jest bardzo dobra. Blesso podobnie do mnie, nieco lepiej skontrolował naturę koloru i ciekawe światło na niebie u Niego jest, na mojej podoba mi się kryształowa kropla wody. Z kolei robota mr.ra66it bardzo mi się podoba - monochromat prawie. Rafi poszedł w najtrudniejsze hdr i poległ w moim odczuciu.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
SilicaR- ciekawy. Troszeczkę niebo wpadło w dziwne fiolety ( szczególnie lewa jego strona) i utraciło swą jednorodność ale chyba tak powinien wyglądać jpg wyciągnięty z RAW. Dobra praca, ale tracąca "sens wodny" ( o ile woda jest on sensem?), choć wszystko na miejscu jest.
Nieźle.

Capture One Pro ? Ech.
Tak jak twierdzę, są priorytety w życiu i mój najbliższy to urlop ( już za 3 tyg ! ) - i qrka wodna trudno będzie coś spłodzić do tego czasu, bo przygotowań moc..
Najgorsze, że trial się mi kończy, choć udało mi się załapać na jego wydłużenie po przejściu z 8.1 na 8.2 to nie sądzę by wersja 8.2.1 ( już dostępna dla miłośników Jabłek) dodała następnych 30 dni ( jeśli się pojawi na Win).
No i C1 nie jest panaceum na brak umiejętności oraz czasu, więc sam czekam z forsiakami na nową szóstkę od Adobe- wtedy wybiorę.
Ale wątek o C1 i jego możliwościach powinien się pojawić na naszym forum i może zdążę przynajmniej z paroma zdaniami przed wyjazdem.

 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Ja posiadam C1 pod sony legalną, ale ponieważ sony nie używam, to nie używam też C1. W moim odczuciu jest to świetne narzędzie, zwłaszcza kontrola koloru i bb w nim jest przebogata i kładzie konkurencję na łopatki. Natomiast preferuję do szybkich zmian LR, do dokładnych i bardzo zaawansowanych wolę DXO. W mojej wieloletniej pracy z programami stwierdzam, że LR jako sam program jest najuboższy, ale też najszybszy. Dxo i C1 łeb w łeb. Natomiast uzbrojony LR w NIK soft - może powalczyć o palmę pierwszeństwa. Jednak wtedy nie jest najszybszy. Każdy program ma jakieś braki, wady i zalety. Ostatnio przyjrzałem się dokładnie programowi PT Photo Editor, który był na Giveaway jakiś rok temu. Świetne maski tam są, ale program wczytuje fotografię pojedynczo i strasznie wolno mu to idzie. Natomiast maskami miażdży konkurencję niemiłosiernie.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Na potrzeby txtu, który w trudach skrobię przeprowadziłem mały test C1 vs Lightroom , eksportując około 25 RAWów i wyniki są porównywalne, w momencie gdy w C1 włączyłem OpenCL. W przeciwnym razie w tej kwestii C1 trochę odstaje od konkurenta.
Nie wiem czy C1 obsługuje Open CL2.0, które to w sterach dla kart ATI pojawiło się jakiś czas temu, ale mój Radeon 7770 dosyć znacznie wspiera pracę softu.
I pomimo tego, że w teście Luxmark ma żałosne ~4400pkt.
Pewnikiem implementacja OpenCL w nadchodzącym Lightroomie doda mocy i temu oprogramowaniu.
Tak na marginesie marginesu - to wg mnie C1 do RAW Challenge nie nadaje się tak dobrze jak produkt Adobe.
Za dużo pipety w użyciu jest "wymagane", co chyba nie jest zgodne z regulaminem.

Ale chyba odbiegamy od tematu.
To która to praca jest najlepsza ?
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Szkoda, że nie można miejscówek używać bo wytoczyłbym NIK VIVEZĘ i zamieszał światłem niestrudzenie. Mówiąc o szybkości softu nie do końca myślałem o pluciu jpgami, ale można i w tych kategoriach rozważać prędkość działania. Bardziej chodziło mi o uzyskanie pożądanego efektu. Ja mam odczucia takie, że LR daje obrazy płaskie, tak jakby kontrast w nim był najgorzej kontrolowany. Poza tym np w LR nie można bez większych manipulacji otrzymać low key i high key.

Najlepsza praca Slicar!
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Blesso napisał/a:
No i C1 nie jest panaceum na brak umiejętności oraz czasu

Wiem - po sobie widzę ;-) W sumie "niestety"... Pewnie przez to, że nie mam porównania mojej obróbki z wersjami "profi" i nie potrafię ocenić, ile czasem "tracę" ze zdjęcia... Brak mi "nauczyciela"... I samozaparcia też :-( - dobrze chociaż, że na regularne uczestnictwo w rc mi go wystarcza, bo tutaj sporo cennych uwag już dostałem/przeczytałem i dzięki tamu mniej mam - a przynajmniej żywię taką nadzieję - ewidentnych wpadek przy obróbce...

Cytat
To która to praca jest najlepsza ?

Jak wspomniałem wcześniej, dla mnie są za ciemne - chciałbym na zdjęciu mieć "rażące" w oczy Słońce i jasne kolumny fontann o tej porze - wg exif to popołudnie na początku lata i chciałbym to na zdjęciu widzieć/pokazać. Gdybym potrafił, bo niestety wyszła mi przejaskrawiona pstrokacizna :-( Pod tym kątem takich moich oczekiwań chyba 2. hitman1986 najlepiej wypada, ale końcowy efekt został moim zdaniem niestety zniweczony przez zbyt mocne uwypuklenie struktury (i/lub wyostrzenie - nie potrafię ocenić) kropel wody.
Najlepszej obróbki nie wskażę, ponieważ większość propozycji jednak zbytnio rozmija się z moimi oczekiwaniami co do końcowej wizji tego zdjęcia. Choć niewątpliwie są to wersje na swój sposób ciekawe :-)

M.K napisał/a:
Szkoda, że nie można miejscówek używać bo wytoczyłbym NIK VIVEZĘ i zamieszał światłem niestrudzenie.

Osobiście nie mam nic przeciw, aby zobaczyć "ciekawą" obróbkę, ale... bądź gotów na krytykę ;-) Free rc "umarło", a przecież wiele jest innych narzędzi w rc zabronionych, które użycie potrafi "więcej" pokazać na fotografii. Naprawdę chętnie bym zobaczył obróbkę tego RAW-a w udanej, słonecznej i letniej wersji :-) Chyba, że masz na myśli wersję - jak ją nazwałem - księżycową. Taką jestem zdecydowanie mniej zainteresowany...

M.K napisał/a:
Rafi poszedł w najtrudniejsze hdr i poległ w moim odczuciu.
Gwoli ścisłości tylko - nie używałem oprogramowania do HDR (zresztą regulamin zabrania), choć fakt, że moja wersja takie wrażenie może sprawiać...
A ponieważ mnie ten RAW męczy, to sobie pozwolę:
1. HDR (wspomniano o nim - z ciekawości użyłem) na "szybko" zrobiony dziś: [coś tam drobnego po HDR jeszcze robiłem w PSE, więc exif może mylić - użyłem Google (NIK) HDR Efex Pro]
http://www.witkowski.pias...388_hdr_700.jpg
2. Jedna z wersji, których nie wysłałem (ale dodatkowo z dzisiejszą małą korektą - obcięte od góry poziomy wejścia /uzyskujemy efekt "światła"/ w Faststone Image Viewer).
http://www.witkowski.pias...388_pse_700.jpg
Osobiście właśnie w mniej więcej takim kierunku widziałbym obróbkę tego zdjęcia...
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Rafi napisał/a:
Free rc "umarło"

Ano umarło bo chyba poszło za daleko (wklejki itp.) A szkoda, bo czasem mamy tu zdjęcia, z których można by naprawdę dużo wyciągnąć obróbką selektywną. I nie mam na myśli nie wiadomo czego - po prostu lokalne działania na ekspozycji i kolorach, kadrowanie itp.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
No to ciąg dalszy tematu Free RC z małą propozycją (test i "pomysł" za chwilę).

Sztuką jest właśnie wybranie tej jednej najlepszej wersji - nie takimi słowami, ale taki był sens tego, co (na)pisał mi kiedyś Jarek Dąbrowski, gdy wrzucałem dodatkowe propozycje obróbki.
Oczywiście się z Jego zdaniem zgadzam - w różnych sytuacjach i także gdy mowa np. o RAW Challenge (jak nazwa wskazuje).
Obowiązujące zasady też mi pasują. Tym bardziej, że (wiem - wstyd po tylu latach) np. nawet nie potrafię pracować na warstwach - tych utworzonych samodzielnie (bo dopuszczalne w rc filtry pewnie czasem sobie tworzą warstwy automatycznie na obrazku, ale to co innego przecież).

Z drugiej strony chciałbym nie tylko "challenge", ale też wyciągnięcie "maksimum" z RAW-a wszelkimi dostępnymi sposobami i pokazanie co się da zrobić, znając się (akurat nie siebie mam tu na myśli - czytaj wcześniej) np. na obróbce selektywnej czy wykorzystaniu warstw. Zgadzam się z ideą RC, ale też czasem warto skorzystać z innych możliwości, jeśli ktoś by chciał i potrafi. Same programy do obróbki potrafią coraz więcej, więc może warto wykorzystać i pokazać pełnię ich możliwości oraz własnej pomysłowości. Bo jeśli ktoś potrafi, to tylko chwała mu za to! Będzie z kogo i czego brać przykład. Oby :-)

Chciałbym więc taką możliwość dopuścić, ale z drugiej strony bez rezygnacji z obecnej formuły rc.
RAW-ów i powrotu do Free rc w poprzedniej formule też nie potrzebuję, a rozwiązanie wydaje mi się proste, choć czy moja propozycja się przyjmie, zależy oczywiście od uczestników...

Jaka to więc propozycja? Kontynuujemy rc w obecnej formie (z zasadami i jako tzw. challenge, ale jeśli ktoś stwierdzi, że chciałby pokazać/zaproponować i/lub poznać opinię o innej wersji/propozycji obróbki (nawet zgodnej z zasadami rc), zakłada nowy temat w kategorii FreeRC (http://pentax.org.pl/viewforum.php?f=85) o nazwie adekwatnej do rc, czyli np. Free rc390 i tam przedstawia swoje dodatkowe propozycje (za chwilę wspomniany przez mnie na początku "test" tego działania - chyba blokady nie ma dla zwykłych użytkowników mam nadzieję) wraz np. z opisem tej "innej" (lub nawet kilku! innych) wersji. W formule free proponowałbym jednak zakazać dokładania "obcych" elementów, ale dopuścić wszystkie możliwe i znane sposoby obróbki (no chyba, że ktoś ma jakieś inne pomysły w tym względzie).
Wtedy tu nadal byśmy mieli tradycyjny rc, a w wątku obok jego "rozszerzenie".

Co o tym sądzicie? Wiem, bardziej wyjdzie w praniu (no i przy założeniu, że administracja nie zabroni - ale chyba nic "nielegalnego" nie proponuję jak sądzę ;-) ).
"Test" pod linkiem: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=48668
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Dla mnie bomba! Też o tym myślałem. Plus widzę taki, że do obróbki selektywnej/rozszerzonej i tak musisz (a przynajmniej powinieneś) najpierw przygotować plik według zasad rc-classic, które możesz wysłać na standarsowy konkurs. Widać dzięki temu od czego wychodziłeś i co jeszcze udało Ci się osiągnąć. Myślę też, że mogłoby to uzmysłowić niektórym użyszkodnikom co można prostymi sposobami (bo raczej nie będzie nam się chciało nad tym zbyt długo siedzieć) osiągnąć ze swoich zdjęć.
Zagrożenie widzę takie, że spadnie przez to poziom rc-classic bo jednak z wielu rzeczy będziemy rezygnować "bo to to już sobie zrobię do freestyla prościej".
Edit po teście:
Myślę, że nawet użyszkodnik Prowadzący mógłby prowadzić równolegle tamten wątek w ten sam sposób, tylko my wysyłalibyśmy więcej plików. Pytanie też co na to serwer...
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Cytat
Myślę, że nawet użyszkodnik Prowadzący mógłby prowadzić równolegle tamten wątek w ten sam sposób, tylko my wysyłalibyśmy więcej plików. Pytanie też co na to serwer...


Nie wiem czy mamy prawo jeszcze bardziej Go obciążać :-( , więc ja raczej optowałbym za "samodzielnym" dodawaniem plików (i zakładaniem tematu też - wszak możliwe chyba, że nie dla każdego rc będzie jego odpowiednik we Free rc?). Chyba każdy jakieś swoje miejsca w sieci na umieszczanie zdjęć ma (choć na moim dotychczasowym pewnie mi miejsca zabraknie i na "duże" wersje pewnie z czegoś innego będę musiał skorzystać). No i we "Free" obowiązywałby tylko termin założenia wątku - czyli po ukazaniu się wersji rc. A dodawać pliki można by w dowolnym terminie... Tak bym to chyba widział...

Edit: ponieważ z założenia miałby to być max jak również nauka/wyciąganie wniosków na przykładach, to dopiszę - właśnie mi do głowy wpadło - że nie miałbym nic przeciw wykorzystaniu plików innych uczestników i ich zmienianiu (bo ktoś stwierdzi, że np. coś by poprawił na jakiejś wersji, gdyż jego zdaniem wtedy byłoby "lepiej").
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Sugestia zaangażowania Prowadzącego wzięła mi się stąd, że wygodniej by się to przeglądało, niż 10 osobnych wątków. Do tego należałoby wprowadzić ograniczenie, do 1 wersji (żebyśmy musieli jednak dokonać jakiegoś wyboru). Co do braku ograniczenia czasowego to nie jestem przekonany.
No i trzeba by się zastanowić nad jakimiś zasadami mimo wszystko. Co z ingerencją w treść zdjęcia (usuwaniem, stemplowaniem, wklejaniem, dodawaniem, kadrowaniem itd.)
No to pytanie czy byłby jeszcze ktoś chętny i co Góra na to? :-D
Edit:
No chyba, że podejdziemy do tego całkiem luźno i dodatkowo, na zasadzie wolno wszystko a pracę wysyłamy wtedy gdy uznamy, że zdjęcie jest bardzo dobre (i ma duży potencjał) i chcemy pokazać, że naprawdę warto się nad nim pochylić. Spowoduje to mniejszy udział we free rc ale może za to jakość prac nadsyłanych do rc classic wzrośnie.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Właśnie widzę, że rozmowa się toczy, a ja ani huhu nie dostałem powiadomienia. Nic trudno. Pomysł jest ok, bo można powalczyć na szable i miecze na odległość...problem mam taki, że nie umieszczam w sieci fotografii. Takie jest moje założenie jeśli chodzi o moje fotografie, ale dla zabawy nad jakimś plikiem - nie muszę się trzymać tej idei (głupiej lub nie - jak kto woli). A czy np. można udostępniać poprzez dysk gmail? Rafi nic na warstwach nie grzebał, a ja tez dinozaur, tylko w innym temacie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach