kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
BF/FF w K100D z SMC FA 50mm 1.4 - co sądzicie?
Właśnie dostałem SMC FA 50mm 1.4 i oczywiście musiałem sprawdzić od razu jak wygląda BF/FF. Szczerze powiem, że dla mnie to jest porażka. Przy centralnym AF nie mogę złapać punktu ostrości poniżej 2.4. Nie wiem. Nie znam się. Wrzucam poniżej zdjęcia z testu. Na moje oko jest 6mm różnicy między punktem ostrzenia a faktycznym miejscem ostrości. Mieliście takie wyniki w K100D czy ja się czepiam?

f1.4


f1.7


f2.0


f2.4


f2.8
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
Dla mnie jest jak najbardizej ok. Mimo, żę jestem przeciwnikiem takich testów (nie wiesz, nie stresujesz się) to przed chwilą cyknąłem na szybko fotkę z moją "nową" 50mm f/2 i przeglądnąłem tylko na ekraniku aparatu i u mnie jest ok wg. mnie :) pozdrawiam
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Mnie się wydaje, że bardzo dobrze Ci ostrzy.
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Dzięki. Może faktycznie człowiek nie powinien robić takich technicznych testów. Wiecie jak to jest. Chciałoby się wiedzieć na 100% czy wszystko gra. Zdaję sobie sprawę, że i tak dla uzyskania lepszej ostrości będę musiał przymykać przesłonę (chyba właśnie ok. 2.4),
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
kndr, wiem doskonale jak to jest :) chcesz wiedzieć, że twój sprzęt ostrzy tam gdzie chcesz i dlatego te testy.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
kndr napisał/a:
Zdaję sobie sprawę, że i tak dla uzyskania lepszej ostrości będę musiał przymykać przesłonę (chyba właśnie ok. 2.4)
Przynajmniej nie bedziesz miał papierowej GO. Ale na twoim miejscu porobiłbym takie normalne foty i dopiero oceniał, czy masz tego FF. Bo na przysłonie 1.7 to pkt. ostrości jest poniżej na twojej próbce.
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
OK. Zrobię chyba już po weekendzie bo teraz siedzę na walizkach :) Jeszcze raz dzięki.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Jeżeli robiłeś przy żarówkach, to z mojego doświadczenia wynika, że AF Pentaxa (przynajmniej w części aparatów) ma wtedy tendencję do FF - tym większą zresztą, im bardziej żółte są żarówki. Sprawdzaj i reguluj przede wszystkim w świetle dziennym i na dużych odległościach - na mniejszych będzie równiaż trafiał. Z takim FF jak na powyższych zdjęciach, przy żarówkach, w świetle dziennym powinno być wszystko w punkt...
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Od czasu testu z kartką papieru zrobiłem różne zdjęcia FA 50 i chyba potwierdziłoby się to co pisze jaad75. Nie zauważyłem problemów z ostrzeniem w dziennym świetle gdy obiektem jest twarz a punktem ostrzenia są oczy. Nie przeprowadzałem żadnych testów ale mam wrażenie, że przy sztucznym, żarowym świetle pojawia się FF podobny do tego, który widać na fotografiach testowych z poczatku wątku. Wydaje mi się też, że FF jest różny przy różnych kątach fotografowania. Dziś próbowałem opanować lampę Sigma EF-500 DG ST PA wraz z FA50 i nie zauważyłem problemów z BF/FF. Poniżej wstawiam zdjęcia zrobione przy użyciu FA50 i wyżej wymienionej lampy. Wydaje mi się, że jest OK (obiektyw miałem niemal na wysokości fotografowanego obiektu - z dziećmi tuż poniżej oczu a z solniczkami, tuż powyżej). Zdecydowanie lepiej wychodzą zdjęcia, gdy przysłonę przymykam do 2.4-2.8. (fotografie nie są poddane żadnej obróbce, wprost z aparatu)

f1.4, ostrość na oczy


f1.4, ostrość na oczy


f1.4, ostrość na metalową oprawkę najbliższej solniczki


f2.4, ostrość na metalową oprawkę nabliższej solniczki
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
negocjatorek napisał/a:
cyknąłem na szybko fotkę z moją "nową" 50mm f/2 i przeglądnąłem tylko na ekraniku aparatu i u mnie jest ok wg. mnie :)
Ale to przecież szkło bez AF, to jak mogłes sprawdzić FF/BF :shock: ?
 
robertdax  Dołączył: 03 Lip 2006
Niestety, FF czy BF moze dotyczyc aparatu z podpietym manualnym szklem. Problem jest w czujniku... :-(
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
robertdax, tak jeśli ostrzysz sobie na pikanie, a to może bardzo zmylić. Było już o tym na forum( bezwładność ręki). Ostrzysz ręcznie, widzisz ostro, to jest ostro.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach