Marcuss  Dołączył: 14 Wrz 2007
  [K100D] Podgląd głębi ostrości w K100D - niewykonalne zadani
Za niecały miesiąc będę posiadaczem wspaniałego (tak sądzę) aparatu Pentax K100D z obiektywem KIT'owym. Czytam sobie już instrukcję obsługi do niego i dziwi mnie opis jak korzystać z podglądu głębi ostrości. Według instrukcji kolejność jest następująca:
1). Wcisnąć przycisk spustu migawki do połowy
2). Patrząc przez celownik, ustaw główny przełącznik w pozycji podglądu ostrości

i tu pytanie : Jak zrobić tą czynność jednym palcem ? Skoro już mam wciśnięty spust migawki do połowy, to w jaki sposób nie puszczając go mam przekręcić przełącznik na podgląd głębi ? Innym palcem ? Toż to niezła gimnastyka jest. A NIKON ma przycisk na obiektywie, co wydaje się być poręczniejszym rozwiązaniem.
 

tapirek  Dołączył: 14 Wrz 2006
Z tego co się orientuję nie trzeba trzymać spustu - dajesz go do połowy żeby się focus ustawił tam gdzie chcesz (bez tego chyba nie ma sensu sprawdzać GO). Później można go puścić i dopiero operować włącznikiem.
 
Marcuss  Dołączył: 14 Wrz 2007
Z tym że głębia zależy od parametru czasu i przysłony. Jak puszczę przycisk migawki, to on te ustawienia pamięta ? Nie sądzę. Coś tu mi się nie podoba.
 

athomer  Dołączył: 26 Lip 2007
Marcuss wszystko gra, ustawienia ekspozycji dobierane są na bieżąco (online'owe że tak powiem) niezaleznie czy masz wciśnięty do połowy spust czy nie, wcisnięcie do połowy powoduje tylko ustawienie ostrości tak więc Tapirek dobrze ci wyjaśnił zasadę korzystania z podglądu głebi ostrości.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Marcuss napisał/a:
głębia zależy od parametru czasu
??
Marcuss napisał/a:
). Wcisnąć przycisk spustu migawki do połowy
prawidłowo- następuje wówczas pomiar odległości i parametrów naświetlania, jeśli robisz w trybie Av to przysłona dla aparatu jest znana wcześniej, jeśli w innym trybie, to właśnie wtedy ją aparat zmierzy , zapamięta i ustawi. Puszczasz spust i przestawiasz tym samym palcem przełącznik - wówczas obiektyw przymyka się do ustawionej ( zmierzonej ) przysłony i dla zmierzonej wcześniej odległości widzisz w celowniku co jest ostre, a co nie, czyli jaką uzyskałes głębię ostrości - Czy to jasne ? Czytanie instrukcji na sucho nie zawsze jest pożyteczne. :mrgreen:
 
Marcuss  Dołączył: 14 Wrz 2007
aaaaaaa, czyli spust migawki wciśnięty do połowy ustawia jedynie ostrość a zmiana czasu i przysłony odbywa się ciągle, nawet jak nie wciskam przycisku spustu migawki. Czyli nie wciskając spustu migawki jak wyceluję w jaśniejsze miejsce aparatem, to powiedzmy czas powinien zmaleć pokazując mi to na wyświetlaczu.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Jesli jest pomiar światła w tym czasie aktywny to tak. Czas aktywnego pomiaru światła ustawia się w menu.
 
Marcuss  Dołączył: 14 Wrz 2007
Wobec powyższych odpowiedzi zostałem w 100% usatysfakcjonowany i dały mi one pełne zrozumienie tematu. Dziękuję bardzo.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
To ja zamknę.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach