rey  Dołączył: 12 Paź 2009
[obiektyw] Pentax DA 1:4 16-45mm
Witam w temacie.

Chęcią posiadania jakiegoś niedrogiego standardu wycieczkowego, jako dodatek do stałek zakupiłem niedawno DA 16-45/4. Obiektyw ma dobry zakres, jest w świetnym stanie, ale największym problemem jest nieostra prawa strona kadru na ogniskowej 16mm, która nie znika nawet przy F11. Spasowanie elementów w tych obiektywach nie zachwyca, przez co wady przyzwoitego przecież obiektywu się pogłębiają, ale w pozostałych egzemplarzach, które wcześniej posiadałem/chciałem zakupić było podobnie, czasami wręcz fatalnie, dodatkowo stan zachowania nie powalał :roll:

Kombinowałem z oceną kadrów w trzech opcjach: przy F4, F6.3 i F8.0, przy F11 dyfrakcja za mocno zaczyna degradować obraz. Ostrzyłem na dystanse 5m, 15m i nieskończoność. Dodatkowo to samo dla korekt w precyzyjnej regulacji ostrości "-10","-5","0","+5" i "+10" i nie mogę niestety wyeliminować nieostrości tej nieszczęsnej prawej strony obrazu. Krzywizna pola ostrości po przymknięciu przysłony powinna teoretycznie wyeliminować problem, ale tak się nie dzieje.

W akcie desperacji 8-) pokusiłem się o wymuszone przesunięcie na czas wykonania zdjęcia elementu z zewnętrzną soczewką/osłoną przeciwsłoneczną i w pewnej konfiguracji nieostrość znika :mrgreen: Jednak nadmierne przesuwanie tego elementu w różnych kierunkach powodowało pojawianie się mydełka po innej stronie kadru lub dużej CA, która jest obecna w wielu egzemplarzach tych obiektywów. Nie widać żadnych śladów po upadkach, ani innych uszkodzeń. Luzy - widziałem większe, kita 18-55 WR nie dogania ;-)

Temat zaczyna mnie powoli irytować :roll: Sam już nie wiem, czy nie oczekuję za wiele od tego szkła. Posiadam również DA 18-55 II, które po przymknięciu wypada lepiej w narożnikach i jak na szkło za 200zł nie ma się do czego przyczepić, może poza brakiem tych 16mm na szerokim końcu :mrgreen:

Czy ktoś próbował kasować luzy w tych obiektywach lub ma namiar na serwis foto, który potrafi to skorygować z pozytywnym skutkiem? Jeżeli w sposób wymuszony da się uzyskać z obiektywu oczekiwany obrazek, teoretycznie powinno dać się go naprawić/skorygować.

Jeżeli ktoś ma jakieś spostrzeżenia odnośnie użytkowania/serwisowania tego obiektywu proszę o informację w temacie.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
rey, w moim brzeg klatki nie porywał przy 16 mm i musiałem przymykać do F8 i nadal w powiększeniu widać było spadek ostrości, ale równomierny po obu stronach. Mój był zdecydowanie wyluzowany (bardziej niż kity 18-55 i 18-55 WR, które miałem) już kiedy go kupiłem (byłem drugim albo trzecim użytkownikiem), ale luzy się nie pogorszyły z czasem. Choć i tak wykonanie to w sumie jedyna rzecz która mnie w nim drażniła - optycznie i pod względem pracy AF (po przejściu na K-7, bo K100D miał z nim większe wyzwanie) byłem z niego zadowolony i ponad 5 lat służył mi jako obiektyw szerokokątny.

Obawiam się, że taka wada to skutek przemieszczenia lub nieprawidłowego złożenia soczewek wewnątrz.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Źle złożony, albo zaliczył jakąś glebę, to obiektyw powystawowy z niemiec. Na fakturze z ubiegłego roku widnieje cena prawie 200€.

Te nowe plastikowe DA w większości mają wklejane soczewki i trudno cokolwiek wykombinować. Nie chcę go rozkręcać, żeby nie rozjustować szkła, ale dziwne jest, że po lekkim dociśnięciu paluchem z lewej strony nieostrość prawej części kadru znika. Jeżeli użyję większej siły wada przechodzi na drugą stronę, po prawej zwiększa się CA.

Na moje oko tak niewiele potrzeba, żeby było ok, możliwe, że wystarczyła by wizyta u dobrego fachowca i po problemie. Jakieś luzy te obiektywy posiadały już jako nowe, w porównaniu do tych, co już widziałem jest zdecydowanie najmniej zmęczony życiem i szkoda by było się go pozbywać. Jak dla mnie zakres jest wystarczający, na 16-85 nie wydam kwoty, którą sobie za niego życzą. Poza tym to jeszcze nowość i opinie użytkowników potwierdzają, że rozrzut jakościowy jest dość duży.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach