Pogromca  Dołączył: 28 Cze 2016
  [K200D] Pentax k200d problemn ze spustem migawki
Witam wszystkich i pozdrawiam,
To mój pierwszy post na tym forum, użytkuje k200d od 7 lat. Byłem ostatnio w parku rozrywki i chcąc sprawdzić uszczelnienia k200 wlazłem do basenu z aparatem, wpadło na niego kilka kropel z natrysku, nie był w całości zamoczony. Od tamtej pory aprat czasem nie chce ustawiać ostrości po wciśnięciu spustu do połowy. działa chwilę normalnie po czym przestaje. całkowite naciśnięcie przycisku działa normalnie, migawka się wyzwala. tylko pierwszy skok odpowiedzialny za autofocus szwankuje. czy to możliwe że woda dostała się do spustu? jeśli przechylam aparat na boki i nim telepie to autofocus zaczyna czasem kręcić sam. nieraz bez powodu np jak ogladam zdjęcia to też sam zaczyna łapać tak jakbym nacisnał spust do połowy.

Niby niewielki dla mnie problem. w 80% używam manualnych szkieł. ale jednak. Położyłem go na cały dzień w aucie na upale. nie pomogło.
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
Wg mnie byłoby trzeba jego rozkręcić i przeczyścić. Woda mogła zaśniedzić styki.
WD-40 powinno dać radę chyba ze uda się tobie je wpsikać i kilka razy powciskać spust
 
Pogromca  Dołączył: 28 Cze 2016
unbreakable napisał/a:
WD-40 powinno dać radę
Cytat


Czy to aby na pewno dobry pomysł?

Wolałbym rozkręcić tylko nie wiem czy dam radę, manualnie jestem nawet sprytny tylko musiałbym mieć jaki tutorial bo szczerze to nawet nie wiem od czego zacząć

Może ktoś wie...
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
Najłatwiejszy sposób to dokumentacja fotograficzna każdej operacji + katalogowanie części i śrubek, co do tutorial to chyba ciężko będzie.

Jak rozkręcisz to WD-40 i tak się może przydać :evilsmile:
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Tylko nie WD-40!

Kup preparat Kontakt i psiknij w spust migawki (tak by dostał się do wnętrza), poruszaj intensywnie spustem i zostaw do odparowania. Oczywiście rób to dla bezpieczeństwa z wyjętymi bateriami.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
unbreakable napisał/a:
Najłatwiejszy sposób to dokumentacja fotograficzna każdej operacji + katalogowanie części i śrubek, ...


Polecam ten pomysł:
http://www.penta-club.ru/...0/page__st__180
Przy k30 wystarczyło pięć kartek A5, przy skręcaniu nie można się pomylić :mrgreen:
 
boR  Dołączył: 07 Kwi 2014

Double Action Tact Switch (przełącznik dotykowy podwójnego działania) cena ok 1,70 zł
http://www.shinmei-e.co.j...pdf/E_TSW-3.pdf

Z opisu zachowania się aparatu wynika że ten element nadaje się do wymiany.Nowy przełącznik powinien mieć identyczne wymiary. Element jest mały i delikatny, dlatego osoba która podjęła by się wymiany powinna znać się na rzeczy (SMD montaż powierzchniowy).

Preparatem "Kontakt 60" można spróbować ale przy zdjętej górnej obudowie (bezpośrednio na przełącznik)
 
Pogromca  Dołączył: 28 Cze 2016
Dzięki za odpowiedzi, zostawiłem go znów na cały dzień w aucie i na razie chyba mu się poprawiło zobaczymy na jak długo. dzisiaj znów leży w aucie. może odparuje i będzie git. A orientujecie się ile w jakimś serwisie by wzięli za wymianę spustu?

[ Dodano: 2016-07-28, 07:08 ]
Wychodzi na to że te uszczelnienia to pic na wodę albo wiek aparatu zrobił swoje - stwardniały gumki uszczelniające + wychodzony spust (50 000 klapnięć)

[ Dodano: 2016-08-02, 07:51 ]
Po kilku sesjach w samochodzie działa normalnie. Nie wiadomo jak długo gdyż styki mogły trochę zaśniedzieć (jest taki wyraz? :). W każdym bądź razie wszystko wskazuje na to że w 7 letnim pentaksie z połową przebiegu nie wolno ufać uszczelnieniom. Pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach